Arbetsterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-79607
VT 2026urval 2 · ORU-79522
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 579 sökande hittills (91 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 10 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 14,13, troligen mellan 12,43 och 15,64; chans att alla behöriga kommer in: 10 %.
Antal platser: 40, samma som VT 2026. Källa: lärosätets programsida.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 494
- 78 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 66
- Sökande per plats
- 6,2
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 466
- 61 i första hand
- Antagna
- 85
- urval 2
- Reserver
- 54
- Sökande per plats
- 5,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 13,8 | 13,85 | +0,05 |
| Antagna totalt | 160 | 80 | −80 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 22 av 23 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,60). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 22 av 23 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 18 av 24 terminer och legat kvar i 6 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 18 av 24 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| VT 2023 | 11,39 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2022 | 14,32 → 13,70 (−0,62) | 0,45 → 0,40 (−0,05) |
| HT 2021 | 15,31 → 14,95 (−0,36) | 0,45 → 0,45 (±0) |
| VT 2021 | 14,95 → 14,11 (−0,84) | 0,40 → 0,30 (−0,10) |
| HT 2020 | 15,40 → 14,73 (−0,67) | 0,35 → 0,30 (−0,05) |
| VT 2020 | 13,90 → 12,24 (−1,66) | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 14,96 → 12,44 (−2,52) | 0,30 → 0,25 (−0,05) |
| VT 2019 | 14,96 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 15,50 → 13,60 (−1,90) | 0,55 → 0,35 (−0,20) |
| VT 2018 | 15,39 → 13,85 (−1,54) | 0,50 → 0,30 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 VT 2023 (BI 11,39) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,20 | 15,15 |
| HT 2011 | 16,32 | 16,12 |
| HT 2012 | 16,42 | 15,67 |
| VT 2013 | 15,70 | 15,91 |
| HT 2013 | 16,40 | 16,61 |
| VT 2014 | 15,90 | 16,30 |
| HT 2014 | 16,60 | 15,90 |
| VT 2015 | 16,20 | 15,80 |
| HT 2015 | 16,50 | 16,50 |
| VT 2016 | 15,87 | 15,80 |
| HT 2016 | 16,45 | 15,51 |
| VT 2017 | 14,75 | 15,31 |
| HT 2017 | 15,75 | 16,25 |
| VT 2018 | 13,85 | 15,05 |
| HT 2018 | 13,60 | 15,19 |
| VT 2019 | Alla antogs | 12,90 |
| HT 2019 | 12,44 | 14,95 |
| VT 2020 | 12,24 | 14,80 |
| HT 2020 | 14,73 | 15,20 |
| VT 2021 | 14,11 | 14,54 |
| HT 2021 | 14,95 | 15,05 |
| VT 2022 | 13,70 | 14,60 |
| HT 2022 | Alla antogs | 12,13 |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | 13,85 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,60 |
| HT 2010 | 0,50 |
| HT 2011 | 0,40 |
| HT 2012 | 0,50 |
| VT 2013 | 0,50 |
| HT 2013 | 0,60 |
| VT 2014 | 0,55 |
| HT 2014 | 0,70 |
| VT 2015 | 0,65 |
| HT 2015 | 0,70 |
| VT 2016 | 0,65 |
| HT 2016 | 0,65 |
| VT 2017 | 0,55 |
| HT 2017 | 0,60 |
| VT 2018 | 0,30 |
| HT 2018 | 0,35 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,25 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,30 |
| VT 2021 | 0,30 |
| HT 2021 | 0,45 |
| VT 2022 | 0,40 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 422 | 64 |
| HT 2009 | 563 | 80 |
| HT 2010 | 576 | 74 |
| HT 2011 | 546 | 62 |
| HT 2012 | 536 | 73 |
| VT 2013 | 490 | 56 |
| HT 2013 | 663 | 76 |
| VT 2014 | 641 | 83 |
| HT 2014 | 857 | 98 |
| VT 2015 | 673 | 103 |
| HT 2015 | 920 | 106 |
| VT 2016 | 800 | 119 |
| HT 2016 | 784 | 100 |
| VT 2017 | 618 | 99 |
| HT 2017 | 713 | 93 |
| VT 2018 | 550 | 88 |
| HT 2018 | 666 | 87 |
| VT 2019 | 389 | 48 |
| HT 2019 | 465 | 59 |
| VT 2020 | 395 | 77 |
| HT 2020 | 558 | 94 |
| VT 2021 | 485 | 81 |
| HT 2021 | 656 | 90 |
| VT 2022 | 547 | 84 |
| HT 2022 | 503 | 72 |
| VT 2023 | 425 | 70 |
| HT 2023 | 360 | 62 |
| VT 2024 | 343 | 64 |
| HT 2024 | 347 | 62 |
| VT 2025 | 406 | 70 |
| HT 2025 | 419 | 71 |
| VT 2026 | 466 | 61 |
| HT 2026 | 494 | 78 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 10| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 17,59 | 0,85 | 17,4 | 628 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 16,51 | 0,65 | 12,4 | 842 |
| Umeå universitet Umeå · Distans | 15,89 | 0,40 | 17,3 | 883 |
| Karolinska institutet Huddinge | 15,17 | 0,55 | 11,1 | 777 |
| Uppsala universitet Uppsala | 14,74 | 0,50 | 9,8 | 683 |
| Jönköping University Jönköping | 14,74 | – | 10,3 | 411 |
| Jönköping University Ronneby | 14,23 | – | 11,5 | 138 |
| Luleå tekniska universitet Arbetsterapeut · Luleå · Distans | 13,70 | Alla antogs | 6,3 | 758 |
| Linköpings universitet Norrköping | 13,54 | 0,35 | 7,3 | 403 |
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 6,2 | 494 |
Om programmet
Arbetsterapeutprogrammet är för dig som vill jobba med människor som har svårt att klara vardagen på grund av olika typer av funktionsnedsättningar eller aktivitetsbegränsningar och vill hjälpa dem genom rehabiliterande insatser. En arbetsterapeuts vardag kan se mycket olika ut beroende på arbetsplats och uppdrag. Vissa utgår från individen och får ansvaret att anpassa en persons vardagsmiljö efter dennes behov eller prova ut olika fysiska eller kognitiva hjälpmedel.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Arbetsterapeutexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Arbetsterapeuter | 39 700 kr34–44 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som arbetsterapeut vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av en åldrande befolkning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- LäkarprogrammetBI21,51HP1,65Sökande/plats43,4
- PsykologprogrammetBI21,35HP1,45Sökande/plats44,4
- SjuksköterskeprogrammetBI16,56HP0,75Sökande/plats17,6
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI15,18HP0,55Sökande/plats11,6
- Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning LaboratoriemedicinBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,7
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvårdBI–HP–Sökande/plats4,9
- Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning FysiologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats4,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-79607
ORU-79607 · nationell antagning
494 sökande, 78 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 4 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 68 | Alla antogs | 25 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 13,8 | 33 | 13,85 | 21 | 20 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 54 | Alla antogs | 31 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 45 |
VT 2026: anmälningskod ORU-79522
ORU-79522 · nationell antagning
466 sökande, 61 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 67 | Alla antogs | 22 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 11,73 | 47 | Alla antogs | 23 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 44 | Alla antogs | 23 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | 986 | 16 | 54 |
Vanliga frågor om Arbetsterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Arbetsterapeutprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i BI, alla behöriga antogs i HP och BII 13,85. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Arbetsterapeutprogrammet vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 494 personer, varav 78 i första hand. 80 antogs, alltså 6,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 579 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Arbetsterapeutprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 10 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor80 %(394)
- Män20 %(100)
- 24 år eller yngre55 %273
- 25–34 år28 %139
- 35 år eller äldre17 %82
- Antagna kvinnor83 %(66)
- Antagna män17 %(14)
Anmälningskod ORU-79607. Källa: UHR.