Arbetsterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52548
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 138
- 33 i första hand
- Antagna
- 12
- urval 2
- Reserver
- 32
- Sökande per plats
- 11,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,63 | 14,23 | −1,4 |
| Betyg (BII) | 16,45 | 15,03 | −1,42 |
| Antagna totalt | 12 | 12 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −1,40). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 |
|---|---|
| HT 2026 | 15,63 → 14,23 (−1,40) |
| HT 2025 | 16,09 → 14,11 (−1,98) |
| HT 2024 | 16,25 → 14,85 (−1,40) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,63) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 14,85 | 15,71 |
| HT 2025 | 14,11 | 14,65 |
| HT 2026 | 14,23 | 15,03 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 122 | 46 |
| HT 2025 | 110 | 37 |
| HT 2026 | 138 | 33 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 10| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 17,59 | 0,85 | 17,4 | 628 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 16,51 | 0,65 | 12,4 | 842 |
| Umeå universitet Umeå · Distans | 15,89 | 0,40 | 17,3 | 883 |
| Karolinska institutet Huddinge | 15,17 | 0,55 | 11,1 | 777 |
| Uppsala universitet Uppsala | 14,74 | 0,50 | 9,8 | 683 |
| Jönköping University Jönköping | 14,74 | – | 10,3 | 411 |
| Jönköping University Ronneby · Du tittar på den här | 14,23 | – | 11,5 | 138 |
| Luleå tekniska universitet Arbetsterapeut · Luleå · Distans | 13,70 | Alla antogs | 6,3 | 758 |
| Linköpings universitet Norrköping | 13,54 | 0,35 | 7,3 | 403 |
| Örebro universitet Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 6,2 | 494 |
Om programmet
Arbetsterapeuter arbetar med människor i alla åldrar – unga som gamla. En arbetsterapeut motiverar, inspirerar och möjliggör för människor att nå framsteg och få ut så mycket som möjligt av livet. Som arbetsterapeut arbetar du till exempel med personer som har svårt att sköta sitt boende, skola och arbete, eller som saknar en meningsfull fritid. Det kan handla om att komma tillbaka till jobbet efter en sjukskrivning, ta en fika med en kompis eller att kunna ta en dusch på egen hand.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2 (eller motsvarande kunskaper).
- Examen
- Arbetsterapeutexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Arbetsterapeuter | 39 700 kr34–44 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som arbetsterapeut vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av en åldrande befolkning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
- ArbetsterapeutprogrammetBI14,74HP–Sökande/plats10,3
- Magisterprogram i arbetsterapiBI–HP–Sökande/plats–
- Magisterprogram i arbetsterapiBI–HP–Sökande/plats–
- Master of Science (120 credits) with a major in Occupational TherapyBI–HP–Sökande/plats–
- Master of Science (120 credits) with a major in Occupational TherapyBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52548
HJ-52548 · nationell antagning
138 sökande, 33 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,63 | 7 | 14,23 | 6 | 6 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,45 | 4 | 15,03 | 5 | 23 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PJ Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Arbetsterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Arbetsterapeutprogrammet vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,23 och BII 15,03. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Arbetsterapeutprogrammet vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 138 personer, varav 33 i första hand. 12 antogs, alltså 11,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Arbetsterapeutprogrammet vid Jönköping University?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,23 HT 2026 mot 14,11 HT 2025. Sökande: 138 mot 110.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Arbetsterapeutprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 10 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(114)
- Män17 %(24)
- 24 år eller yngre36 %49
- 25–34 år37 %51
- 35 år eller äldre28 %38
- Antagna kvinnor83 %(10)
- Antagna män17 %(2)
Anmälningskod HJ-52548. Källa: UHR.