Arbetsterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80515
VT 2026urval 2 · LU-81500
Söktryck just nu, VT 2027: 540 sökande hittills (111 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 15 av 16 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 17,07, troligen mellan 16,47 och 17,76.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 628
- 100 i första hand
- Antagna
- 36
- urval 2
- Reserver
- 140
- Sökande per plats
- 17,4
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 554
- 118 i första hand
- Antagna
- 41
- urval 2
- Reserver
- 129
- Sökande per plats
- 13,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,38 | 17,59 | −0,79 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,85 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,32 | 18,32 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 58 | 36 | −22 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −1,19). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 32 av 33 terminer, minst 0,50 under i 30 och minst 1,00 under i 20.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 35 av 38 terminer och legat kvar i 3 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 35 av 38 terminer, minst 0,10 under i 30 och minst 0,20 under i 12.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,38 → 17,59 (−0,79) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| VT 2026 | 16,93 → 16,20 (−0,73) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,29 → 17,23 (−0,06) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| VT 2025 | 16,44 → 14,53 (−1,91) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2024 | 16,20 → 15,72 (−0,48) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| VT 2024 | 15,51 → 14,58 (−0,93) | 0,65 → 0,40 (−0,25) |
| HT 2023 | 16,80 → 15,58 (−1,22) | 0,60 → 0,35 (−0,25) |
| VT 2023 | 17,15 → 14,27 (−2,88) | 0,75 → 0,45 (−0,30) |
| HT 2022 | 17,56 → 15,00 (−2,56) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| VT 2022 | 17,00 → 16,50 (−0,50) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,38) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 17,71 | 17,74 |
| VT 2011 | 16,44 | 16,84 |
| HT 2011 | 16,90 | 16,70 |
| VT 2012 | 16,20 | 16,92 |
| HT 2012 | 17,65 | 16,99 |
| VT 2013 | 17,50 | 16,60 |
| HT 2013 | 18,70 | 17,94 |
| VT 2014 | 17,10 | 16,99 |
| HT 2014 | 18,81 | 18,48 |
| VT 2015 | 17,50 | 17,21 |
| HT 2015 | 18,40 | 17,57 |
| VT 2016 | 18,30 | 18,30 |
| HT 2016 | 18,11 | 16,61 |
| VT 2017 | 17,40 | 17,19 |
| HT 2017 | 17,36 | 17,50 |
| VT 2018 | 16,23 | 16,80 |
| HT 2018 | 16,30 | 17,00 |
| VT 2019 | 15,88 | 16,15 |
| HT 2019 | 16,90 | 19,35 |
| VT 2020 | 16,25 | 16,80 |
| HT 2020 | 16,20 | 16,70 |
| VT 2021 | 17,02 | 18,84 |
| HT 2021 | 16,97 | 17,30 |
| VT 2022 | 16,50 | 16,80 |
| HT 2022 | 15,00 | 16,30 |
| VT 2023 | 14,27 | 15,95 |
| HT 2023 | 15,58 | 15,95 |
| VT 2024 | 14,58 | 15,36 |
| HT 2024 | 15,72 | 17,03 |
| VT 2025 | 14,53 | 16,13 |
| HT 2025 | 17,23 | 17,15 |
| VT 2026 | 16,20 | 17,13 |
| HT 2026 | 17,59 | 18,32 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 0,50 |
| HT 2008 | 0,60 |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,90 |
| VT 2010 | 0,80 |
| HT 2010 | 0,90 |
| VT 2011 | 0,60 |
| HT 2011 | 0,90 |
| VT 2012 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,70 |
| VT 2013 | 0,85 |
| HT 2013 | 0,85 |
| VT 2014 | 0,70 |
| HT 2014 | 1,05 |
| VT 2015 | 0,85 |
| HT 2015 | 1,00 |
| VT 2016 | 1,00 |
| HT 2016 | 0,90 |
| VT 2017 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,95 |
| VT 2018 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,80 |
| VT 2019 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,75 |
| VT 2020 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,70 |
| VT 2021 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,75 |
| VT 2022 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,60 |
| VT 2023 | 0,45 |
| HT 2023 | 0,35 |
| VT 2024 | 0,40 |
| HT 2024 | 0,55 |
| VT 2025 | 0,55 |
| HT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | 0,65 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 451 | 55 |
| VT 2009 | 245 | 47 |
| HT 2009 | 614 | 76 |
| VT 2010 | 374 | 65 |
| HT 2010 | 564 | 76 |
| VT 2011 | 402 | 63 |
| HT 2011 | 564 | 66 |
| VT 2012 | 398 | 67 |
| HT 2012 | 582 | 60 |
| VT 2013 | 527 | 87 |
| HT 2013 | 785 | 119 |
| VT 2014 | 547 | 93 |
| HT 2014 | 891 | 132 |
| VT 2015 | 710 | 121 |
| HT 2015 | 920 | 113 |
| VT 2016 | 757 | 133 |
| HT 2016 | 776 | 84 |
| VT 2017 | 604 | 113 |
| HT 2017 | 717 | 105 |
| VT 2018 | 540 | 93 |
| HT 2018 | 570 | 85 |
| VT 2019 | 473 | 94 |
| HT 2019 | 500 | 99 |
| VT 2020 | 423 | 95 |
| HT 2020 | 519 | 76 |
| VT 2021 | 494 | 92 |
| HT 2021 | 597 | 104 |
| VT 2022 | 405 | 74 |
| HT 2022 | 476 | 72 |
| VT 2023 | 368 | 77 |
| HT 2023 | 438 | 73 |
| VT 2024 | 313 | 63 |
| HT 2024 | 483 | 85 |
| VT 2025 | 529 | 116 |
| HT 2025 | 577 | 100 |
| VT 2026 | 554 | 118 |
| HT 2026 | 628 | 100 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 10| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 17,59 | 0,85 | 17,4 | 628 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 16,51 | 0,65 | 12,4 | 842 |
| Umeå universitet Umeå · Distans | 15,89 | 0,40 | 17,3 | 883 |
| Karolinska institutet Huddinge | 15,17 | 0,55 | 11,1 | 777 |
| Uppsala universitet Uppsala | 14,74 | 0,50 | 9,8 | 683 |
| Jönköping University Jönköping | 14,74 | – | 10,3 | 411 |
| Jönköping University Ronneby | 14,23 | – | 11,5 | 138 |
| Luleå tekniska universitet Arbetsterapeut · Luleå · Distans | 13,70 | Alla antogs | 6,3 | 758 |
| Linköpings universitet Norrköping | 13,54 | 0,35 | 7,3 | 403 |
| Örebro universitet Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 6,2 | 494 |
Om programmet
Vill du hjälpa människor att leva ett meningsfullt liv? Vill du arbeta med individer, grupper och miljöanpassningar för att främja aktivitet och delaktighet. Vill du ha ett kreativt, meningsfullt yrke? Då är arbetsterapeutprogrammet för dig! Arbetsterapeutprogrammet är ett tvärvetenskapligt program där du fördjupar dig i ämnena arbetsterapi och aktivitetsvetenskap. I utbildningen ingår också kurser i medicinsk vetenskap, såsom anatomi, fysiologi och sjukdomslära.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Arbetsterapeutexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Arbetsterapeuter | 39 700 kr34–44 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som arbetsterapeut vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av en åldrande befolkning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- LäkarprogrammetBI22,26HP1,80Sökande/plats33,8
- SjuksköterskeprogrammetBI19,75HP1,25Sökande/plats29,9
- PsykologprogrammetBI21,98HP1,70Sökande/plats64,9
- FysioterapeutprogrammetBI19,90HP1,20Sökande/plats27,9
- BiomedicinprogrammetBI22,04HP1,55Sökande/plats46,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,45HP0,90Sökande/plats16,6
- Masterprogram i psykologiBI–HP–Sökande/plats14,0
- Masterprogram i biomedicinBI–HP–Sökande/plats11,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80515
LU-80515 · nationell antagning
628 sökande, 100 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 1 | 15 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,38 | 23 | 17,59 | 14 | 61 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,32 | 10 | 18,32 | 6 | 81 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 18 | 0,85 | 11 | 54 |
| HVBAS Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 4 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
VT 2026: anmälningskod LU-81500
LU-81500 · nationell antagning
554 sökande, 118 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | 3 | 2 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,93 | 26 | 16,2 | 17 | 63 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,25 | 11 | 17,13 | 7 | 73 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 20 | 0,65 | 14 | 53 |
Vanliga frågor om Arbetsterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Arbetsterapeutprogrammet vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,59, HP 0,85 och BII 18,32. VT 2026: BI 16,2, HP 0,65 och BII 17,13. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Arbetsterapeutprogrammet vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 628 personer, varav 100 i första hand. 36 antogs, alltså 17,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 540 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Arbetsterapeutprogrammet vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,59 HT 2026 mot 17,23 HT 2025. Sökande: 628 mot 577.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Arbetsterapeutprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 10 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(497)
- Män21 %(131)
- 24 år eller yngre51 %320
- 25–34 år30 %189
- 35 år eller äldre19 %119
- Antagna kvinnor83 %(30)
- Antagna män17 %(6)
Anmälningskod LU-80515. Källa: UHR.