Fysioterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80525
VT 2026urval 2 · LU-81501
Söktryck just nu, VT 2027: 976 sökande hittills (281 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 11 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 19,47, troligen mellan 18,98 och 20,10.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 534
- 397 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 360
- Sökande per plats
- 27,9
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 927
- 275 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 242
- Sökande per plats
- 16,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,4 | 19,9 | −0,5 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,20 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,66 | 19,66 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 70 | 55 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 22 av 24 terminer och legat kvar i 2 (median −0,50). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 21 av 24 terminer, minst 0,50 under i 13 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan VT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 22 av 24 terminer och legat kvar i 2 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 22 av 24 terminer, minst 0,10 under i 5 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,40 → 19,90 (−0,50) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| VT 2026 | 18,97 → 18,39 (−0,58) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,92 → 19,32 (−0,60) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| VT 2025 | 18,82 → 18,19 (−0,63) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
| HT 2024 | 20,05 → 19,50 (−0,55) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| VT 2024 | 18,70 → 17,98 (−0,72) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2023 | 20,31 → 19,64 (−0,67) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
| VT 2023 | 19,33 → 18,85 (−0,48) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,57 → 20,05 (−0,52) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| VT 2022 | 19,62 → 18,90 (−0,72) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,40) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2015
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2015 | 20,00 | 19,58 |
| HT 2015 | 21,03 | 20,06 |
| VT 2016 | 20,20 | 19,12 |
| HT 2016 | 20,90 | 20,27 |
| VT 2017 | 20,60 | 20,51 |
| HT 2017 | 20,80 | 20,94 |
| VT 2018 | 19,90 | 19,65 |
| HT 2018 | 20,26 | 19,90 |
| VT 2019 | 19,70 | 18,78 |
| HT 2019 | 19,40 | 19,85 |
| VT 2020 | 19,38 | 19,65 |
| HT 2020 | 20,42 | 20,10 |
| VT 2021 | 19,50 | 19,40 |
| HT 2021 | 19,81 | 20,15 |
| VT 2022 | 18,90 | 19,40 |
| HT 2022 | 20,05 | 20,25 |
| VT 2023 | 18,85 | 18,80 |
| HT 2023 | 19,64 | 19,49 |
| VT 2024 | 17,98 | 17,52 |
| HT 2024 | 19,50 | 19,65 |
| VT 2025 | 18,19 | 18,42 |
| HT 2025 | 19,32 | 19,85 |
| VT 2026 | 18,39 | 19,65 |
| HT 2026 | 19,90 | 19,66 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2015 | 1,35 |
| HT 2015 | 1,45 |
| VT 2016 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,45 |
| VT 2017 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,40 |
| VT 2018 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,40 |
| VT 2019 | 1,25 |
| HT 2019 | 1,30 |
| VT 2020 | 1,25 |
| HT 2020 | 1,30 |
| VT 2021 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,30 |
| VT 2022 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,30 |
| VT 2023 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,20 |
| VT 2024 | 1,05 |
| HT 2024 | 1,15 |
| VT 2025 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,20 |
| VT 2026 | 1,15 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2015 | 1 247 | 282 |
| HT 2015 | 2 260 | 502 |
| VT 2016 | 1 368 | 310 |
| HT 2016 | 2 020 | 426 |
| VT 2017 | 1 226 | 273 |
| HT 2017 | 1 911 | 434 |
| VT 2018 | 1 095 | 287 |
| HT 2018 | 1 647 | 387 |
| VT 2019 | 917 | 268 |
| HT 2019 | 1 384 | 339 |
| VT 2020 | 904 | 249 |
| HT 2020 | 1 685 | 449 |
| VT 2021 | 1 076 | 321 |
| HT 2021 | 1 747 | 425 |
| VT 2022 | 916 | 229 |
| HT 2022 | 1 275 | 331 |
| VT 2023 | 739 | 208 |
| HT 2023 | 1 144 | 311 |
| VT 2024 | 696 | 207 |
| HT 2024 | 1 280 | 351 |
| VT 2025 | 852 | 275 |
| HT 2025 | 1 315 | 361 |
| VT 2026 | 927 | 275 |
| HT 2026 | 1 534 | 397 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 9| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 19,90 | 1,20 | 27,9 | 1 534 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,70 | 1,25 | 33,0 | 1 979 |
| Uppsala universitet Uppsala | 19,00 | 1,10 | 31,0 | 1 549 |
| Linköpings universitet Linköping | 18,23 | 1,05 | 20,3 | 1 178 |
| Karolinska institutet Huddinge | 17,84 | 1,00 | 13,2 | 1 515 |
| Umeå universitet Umeå | 17,26 | 0,90 | 14,4 | 735 |
| Mälardalens universitet Karlshamn | 17,07 | 0,75 | 12,4 | 371 |
| Mälardalens universitet Västerås | 16,02 | 0,80 | 14,2 | 852 |
| Luleå tekniska universitet Fysioterapeut · Luleå | 14,34 | 0,55 | 9,1 | 457 |
Om programmet
Vill du jobba nära människor och bidra till en bättre hälsa? Som fysioterapeut är du en naturlig del av det medicinska teamet kring patienten. I ditt arbete gör du bedömningar och ger behandling i förebyggande och rehabiliterande syfte. Fysioterapeut är en av de största yrkesgrupperna inom hälso- och sjukvården och är en självklar del av ett medicinskt team. Du arbetar under eget ansvar med bedömningar samt förebyggande, behandlande och rehabiliterande åtgärder.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Fysioterapeutexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Sjukgymnaster | 40 000 kr33–48 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fysioterapeut och sjukgymnast vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Hälsovetenskapligt basårBI15,99HP0,75Sökande/plats5,1
- LäkarprogrammetBI22,26HP1,80Sökande/plats33,8
- SjuksköterskeprogrammetBI19,75HP1,25Sökande/plats29,9
- PsykologprogrammetBI21,98HP1,70Sökande/plats64,9
- BiomedicinprogrammetBI22,04HP1,55Sökande/plats46,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,45HP0,90Sökande/plats16,6
- Masterprogram i psykologiBI–HP–Sökande/plats14,0
- ArbetsterapeutprogrammetBI17,59HP0,85Sökande/plats17,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80525
LU-80525 · nationell antagning
1 534 sökande, 397 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,4 | 31 | 19,9 | 22 | 232 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,66 | 9 | 19,66 | 9 | 142 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 21 | 1,20 | 16 | 215 |
| HVBAS Lärosätets eget urval | 1 | 8 | 1 | 7 | 8 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
VT 2026: anmälningskod LU-81501
LU-81501 · nationell antagning
927 sökande, 275 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,97 | 33 | 18,39 | 26 | 130 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,7 | 12 | 19,65 | 9 | 128 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 23 | 1,15 | 19 | 153 |
Vanliga frågor om Fysioterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeutprogrammet vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,9, HP 1,20 och BII 19,66. VT 2026: BI 18,39, HP 1,15 och BII 19,65. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Fysioterapeutprogrammet vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 1 534 personer, varav 397 i första hand. 55 antogs, alltså 27,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 976 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Fysioterapeutprogrammet vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,9 HT 2026 mot 19,32 HT 2025. Sökande: 1 534 mot 1 315.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Fysioterapeutprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 9 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(926)
- Män40 %(608)
- 24 år eller yngre67 %1 021
- 25–34 år23 %350
- 35 år eller äldre11 %163
- Antagna kvinnor64 %(35)
- Antagna män36 %(20)
Anmälningskod LU-80525. Källa: UHR.