Antagningspoäng Fysioterapeutprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Fysioterapeutprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeutprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 10 170
- +21 % mot HT 2025
- Antagna
- 529
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 19,2
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 8
- 9 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 19,66 | 1,20 | 1 534 | 27,9 | +0,58 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,70 | 20,25 | 1,25 | 1 979 | 33,0 | +0,39 |
| Uppsala universitet Uppsala | 19,00 | 18,90 | 1,10 | 1 549 | 31,0 | −0,25 |
| Linköpings universitet Linköping | 18,23 | 18,15 | 1,05 | 1 178 | 20,3 | −0,30 |
| Karolinska institutet Huddinge | 17,84 | 18,30 | 1,00 | 1 515 | 13,2 | +0,30 |
| Umeå universitet Umeå | 17,26 | 17,55 | 0,90 | 735 | 14,4 | +1,31 |
| Mälardalens universitet Karlshamn | 17,07 | 17,50 | 0,75 | 371 | 12,4 | – |
| Mälardalens universitet Västerås | 16,02 | 17,20 | 0,80 | 852 | 14,2 | −0,38 |
| Luleå tekniska universitet Fysioterapeut · Luleå | 14,34 | 15,62 | 0,55 | 457 | 9,1 | +0,76 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 18,44 | 19,25 | 1,10 | 1 220 | 20,3 | −0,17 |
| Lunds universitet Lund | 18,39 | 19,65 | 1,15 | 927 | 16,9 | +0,20 |
| Uppsala universitet Uppsala | 17,20 | 17,85 | 0,95 | 1 004 | 20,1 | −0,06 |
| Linköpings universitet Linköping | 17,18 | 17,64 | 0,95 | 724 | 13,2 | +0,68 |
| Karolinska institutet Huddinge | 16,19 | 17,00 | 0,80 | 972 | 8,5 | +0,61 |
| Umeå universitet Umeå | 15,24 | 16,75 | 0,75 | 425 | 8,2 | +0,66 |
| Mälardalens universitet Västerås | 14,90 | 16,37 | 0,70 | 639 | 10,7 | +0,10 |
| Luleå tekniska universitet Fysioterapeut · Luleå | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 282 | 4,7 | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 14,34 | 17,84 | 19,90 | 14,90 | 17,18 | 18,44 |
| 2025 | 13,58 | 18,04 | 19,32 | 14,58 | 16,50 | 18,61 |
| 2024 | 14,40 | 17,84 | 20,05 | 14,61 | 16,35 | 18,05 |
| 2023 | 13,44 | 17,92 | 19,64 | 14,27 | 16,24 | 18,85 |
| 2022 | 15,25 | 18,72 | 20,05 | 15,70 | 17,32 | 19,10 |
| 2021 | 17,60 | 18,67 | 19,81 | 16,98 | 18,42 | 19,50 |
| 2020 | 17,86 | 19,51 | 20,68 | 16,10 | 18,18 | 19,38 |
| 2019 | 17,20 | 18,88 | 20,13 | 15,30 | 17,76 | 19,70 |
| 2018 | 17,14 | 19,13 | 20,26 | 17,16 | 18,15 | 19,90 |
| 2017 | 17,75 | 18,95 | 20,80 | 17,92 | 18,80 | 20,60 |
| 2016 | 18,26 | 19,83 | 20,90 | 18,00 | 19,30 | 20,20 |
| 2015 | 18,50 | 20,05 | 21,03 | 18,20 | 19,50 | 20,30 |
| 2014 | 18,69 | 19,81 | 20,80 | 18,45 | 19,33 | 20,20 |
| 2013 | 19,20 | 20,15 | 21,10 | 17,90 | 18,98 | 20,05 |
| 2012 | 19,15 | 20,13 | 21,10 | 18,17 | 19,34 | 20,50 |
| 2011 | 19,20 | 20,15 | 21,10 | 18,60 | 19,43 | 20,26 |
| 2010 | 19,30 | 20,30 | 21,30 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,55 | 1,00 | 1,25 | 0,70 | 0,95 | 1,15 |
| 2025 | 0,35 | 0,88 | 1,20 | 0,50 | 0,85 | 1,05 |
| 2024 | 0,55 | 1,00 | 1,15 | 0,40 | 0,80 | 1,05 |
| 2023 | 0,50 | 0,98 | 1,20 | 0,35 | 0,90 | 1,15 |
| 2022 | 0,80 | 1,10 | 1,30 | 0,85 | 1,08 | 1,25 |
| 2021 | 0,95 | 1,10 | 1,30 | 0,80 | 1,02 | 1,20 |
| 2020 | 0,90 | 1,08 | 1,30 | 0,80 | 1,02 | 1,25 |
| 2019 | 0,90 | 1,10 | 1,30 | 0,90 | 1,05 | 1,25 |
| 2018 | 0,95 | 1,20 | 1,40 | 0,95 | 1,15 | 1,30 |
| 2017 | 1,05 | 1,23 | 1,40 | 1,00 | 1,15 | 1,35 |
| 2016 | 1,10 | 1,25 | 1,45 | 1,10 | 1,20 | 1,35 |
| 2015 | 1,15 | 1,25 | 1,45 | 1,05 | 1,15 | 1,40 |
| 2014 | 1,10 | 1,23 | 1,40 | 1,05 | 1,18 | 1,30 |
| 2013 | 1,00 | 1,20 | 1,40 | 0,95 | 1,13 | 1,30 |
| 2012 | 1,00 | 1,25 | 1,50 | 0,90 | 1,15 | 1,40 |
| 2011 | 1,10 | 1,30 | 1,50 | 1,10 | 1,25 | 1,40 |
| 2010 | 1,10 | 1,25 | 1,40 | 1,00 | 1,20 | 1,40 |
| 2009 | 1,10 | 1,35 | 1,60 | 0,90 | 1,15 | 1,40 |
| 2008 | 1,10 | 1,25 | 1,40 | 1,20 | 1,35 | 1,50 |
Lön och jobbchanser
Sjukgymnaster
- Medianlön
- 40 000 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 32 800 kr – 48 300 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fysioterapeut och sjukgymnast vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Fysioterapeutprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Lund): 19,90 i urvalsgruppen BI och 1,20 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Fysioterapeutprogrammet?
HT 2026 var gränsen lägst vid Luleå tekniska universitet (Luleå): 14,34 i BI och 0,55 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Fysioterapeutprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,55–1,25 beroende på lärosäte, med medianen 1,00. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Fysioterapeutprogrammet HT 2026?
10 170 sökte programmet vid 8 lärosäten och 529 antogs, alltså ungefär 19,2 sökande per plats. 2 285 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Fysioterapeutprogrammet ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,20 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +21 %.
Vad tjänar man efter Fysioterapeutprogrammet?
Medianlönen för sjukgymnaster var 40 000 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.