Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P3400

BIGymnasiebetyg 19,00 av max 22,5 −0,25 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,10 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,90 av max 22,5 −0,65 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · UU-P8400

BIGymnasiebetyg 17,20 av max 22,5 −0,06 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,95 av max 2 Oförändrat mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 17,85 av max 22,5 −0,75 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 1 121 sökande hittills (190 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 12 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg18,82troligen mellan 18,53 och 19,24
HPHögskoleprovet1,10troligen mellan 1,05 och 1,15

BII (kompletterade betyg): 18,71, troligen mellan 18,27 och 19,24.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 549
288 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
334
Sökande per plats
31
Extrem konkurrens
Sökande VT 2026
1 004
178 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
209
Sökande per plats
20,1
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,3519−0,35
Högskoleprov (HP)1,201,10−0,10
Betyg (BII)19,0518,9−0,15
Antagna totalt6050−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 25 terminer (median −0,74). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 24 av 25 terminer, minst 0,50 under i 20 och minst 1,00 under i 3.

Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 22 av 25 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 22 av 25 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Fysioterapeutprogrammet (senaste 10 av 25 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,35 → 19,00 (−0,35)1,20 → 1,10 (−0,10)
VT 202618,93 → 17,20 (−1,73)1,05 → 0,95 (−0,10)
HT 202519,70 → 19,25 (−0,45)1,15 → 1,15 (±0)
VT 202518,18 → 17,26 (−0,92)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202419,80 → 19,19 (−0,61)1,10 → 1,10 (±0)
VT 202418,40 → 16,82 (−1,58)1,05 → 0,85 (−0,20)
HT 202319,97 → 19,23 (−0,74)1,15 → 1,05 (−0,10)
VT 202318,57 → 17,19 (−1,38)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202220,00 → 19,50 (−0,50)1,25 → 1,15 (−0,10)
VT 202218,99 → 18,15 (−0,84)1,15 → 1,15 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,35) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 9
Fysioterapeutprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund 19,901,2027,91 534
Göteborgs universitet Göteborg 19,701,2533,01 979
Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här 19,001,1031,01 549
Linköpings universitet Linköping 18,231,0520,31 178
Karolinska institutet Huddinge 17,841,0013,21 515
Umeå universitet Umeå 17,260,9014,4735
Mälardalens universitet Karlshamn 17,070,7512,4371
Mälardalens universitet Västerås 16,020,8014,2852
Luleå tekniska universitet Fysioterapeut · Luleå 14,340,559,1457

Om programmet

Fysioterapeuter arbetar med människor i alla åldrar som kan ha olika funktionsnedsättningar och aktivitetsbegränsningar. Som fysioterapeut tränar du dem som riskerar att förlora sin rörelseförmåga, som behöver hjälp att återfå den eller som på olika sätt måste kompensera det som gått förlorat på grund av sjukdom eller skada. Fysioterapeututbildningen i Uppsala är en bred utbildning med såväl teoretiska som praktiska kurser.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Idrott och hälsa 1 kan ersättas med intyg på deltagande i gymnastik- och idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år under de föregående 24 månaderna. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Examen
Fysioterapeutexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Sjukgymnaster 40 000 kr33–48 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fysioterapeut och sjukgymnast vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P3400

UU-P3400 · nationell antagning

1 549 sökande, 288 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 10
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,35 25 19 20 171
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,05 9 18,9 8 166
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,20 24 1,10 20 212
VT 2026: anmälningskod UU-P8400

UU-P8400 · nationell antagning

1 004 sökande, 178 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,93 26 17,2 21 105
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,75 10 17,85 9 111
HP Högskoleprovet 1,05 24 0,95 20 104
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Fysioterapeutprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeutprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19, HP 1,10 och BII 18,9. VT 2026: BI 17,2, HP 0,95 och BII 17,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Fysioterapeutprogrammet vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 1 549 personer, varav 288 i första hand. 50 antogs, alltså 31 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 121 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Fysioterapeutprogrammet vid Uppsala universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 19 HT 2026 mot 19,25 HT 2025. Sökande: 1 549 mot 1 290.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Fysioterapeutprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 9 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor58 %(905)
  • Män42 %(644)
  • 24 år eller yngre68 %1 060
  • 25–34 år24 %367
  • 35 år eller äldre8 %122
  • Antagna kvinnor58 %(29)
  • Antagna män42 %(21)

Anmälningskod UU-P3400. Källa: UHR.