Fysioterapeut
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-83151
VT 2026urval 2 · LTU-83134
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 12 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 457
- 78 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 72
- Sökande per plats
- 9,1
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 282
- 42 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 15
- Sökande per plats
- 4,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,93 | 14,34 | −0,59 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | 0,55 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,62 | 15,62 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 105 | 50 | −55 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 22 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,64). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 22 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 19 av 23 terminer och legat kvar i 4 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 19 av 23 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,93 → 14,34 (−0,59) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| VT 2026 | – | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 14,50 → 13,58 (−0,92) | 0,50 → 0,35 (−0,15) |
| HT 2024 | 15,23 → 14,40 (−0,83) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2023 | 16,25 → 13,44 (−2,81) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| VT 2023 | 14,35 → alla behöriga antogs | 0,60 → 0,35 (−0,25) |
| HT 2022 | 16,81 → 15,25 (−1,56) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| VT 2022 | 16,61 → 15,70 (−0,91) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2021 | 18,20 → 17,60 (−0,60) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| VT 2021 | 17,35 → 16,98 (−0,37) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,93) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 18,69 | 18,33 |
| VT 2015 | 18,20 | 17,98 |
| HT 2015 | 18,50 | 18,19 |
| VT 2016 | 18,00 | 18,00 |
| HT 2016 | 18,26 | 17,74 |
| VT 2017 | 17,92 | 17,60 |
| HT 2017 | 17,75 | 18,00 |
| VT 2018 | 17,16 | 17,35 |
| HT 2018 | 17,14 | 17,58 |
| VT 2019 | 15,30 | 16,65 |
| HT 2019 | 17,20 | 17,00 |
| VT 2020 | 16,10 | 16,45 |
| HT 2020 | 17,86 | 17,64 |
| VT 2021 | 16,98 | 17,20 |
| HT 2021 | 17,60 | 17,95 |
| VT 2022 | 15,70 | 16,88 |
| HT 2022 | 15,25 | 16,47 |
| VT 2023 | Alla antogs | 14,64 |
| HT 2023 | 13,44 | 15,47 |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 14,40 | 15,26 |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 13,58 | 14,95 |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 14,34 | 15,62 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 1,10 |
| VT 2015 | 1,05 |
| HT 2015 | 1,15 |
| VT 2016 | 1,10 |
| HT 2016 | 1,10 |
| VT 2017 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,05 |
| VT 2018 | 0,95 |
| HT 2018 | 0,95 |
| VT 2019 | 0,90 |
| HT 2019 | 0,90 |
| VT 2020 | 0,80 |
| HT 2020 | 0,90 |
| VT 2021 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | 0,85 |
| HT 2022 | 0,80 |
| VT 2023 | 0,35 |
| HT 2023 | 0,50 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,55 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,35 |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 1 248 | 135 |
| VT 2015 | 699 | 90 |
| HT 2015 | 1 074 | 105 |
| VT 2016 | 659 | 81 |
| HT 2016 | 968 | 113 |
| VT 2017 | 568 | 68 |
| HT 2017 | 878 | 95 |
| VT 2018 | 482 | 85 |
| HT 2018 | 679 | 94 |
| VT 2019 | 409 | 69 |
| HT 2019 | 614 | 88 |
| VT 2020 | 415 | 69 |
| HT 2020 | 717 | 125 |
| VT 2021 | 485 | 90 |
| HT 2021 | 758 | 135 |
| VT 2022 | 431 | 76 |
| HT 2022 | 513 | 61 |
| VT 2023 | 296 | 52 |
| HT 2023 | 370 | 50 |
| VT 2024 | 227 | 35 |
| HT 2024 | 412 | 51 |
| VT 2025 | 266 | 52 |
| HT 2025 | 406 | 59 |
| VT 2026 | 282 | 42 |
| HT 2026 | 457 | 78 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 9| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,20 | 27,9 | 1 534 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,70 | 1,25 | 33,0 | 1 979 |
| Uppsala universitet Uppsala | 19,00 | 1,10 | 31,0 | 1 549 |
| Linköpings universitet Linköping | 18,23 | 1,05 | 20,3 | 1 178 |
| Karolinska institutet Huddinge | 17,84 | 1,00 | 13,2 | 1 515 |
| Umeå universitet Umeå | 17,26 | 0,90 | 14,4 | 735 |
| Mälardalens universitet Karlshamn | 17,07 | 0,75 | 12,4 | 371 |
| Mälardalens universitet Västerås | 16,02 | 0,80 | 14,2 | 852 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Du tittar på den här | 14,34 | 0,55 | 9,1 | 457 |
Om programmet
Är du intresserad av att förstå hur kroppen fungerar och hur rörelse påverkar vår hälsa? Då är fysioterapeutprogrammet vid Luleå tekniska universitet något för dig!
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 eller Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2. Idrott och hälsa 1/nivå 1 kan ersättas av flerårig och mångsidigt idrottsutövande (ska styrkas med intyg från förening/klubb)
- Examen
- Fysioterapeutexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Sjukgymnaster | 40 000 kr33–48 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fysioterapeut och sjukgymnast vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- Hälsovetenskapligt basårBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,8
- SjuksköterskeprogrammetBI14,85HP0,40Sökande/plats14,1
- PsykologprogrammetBI20,35HP1,25Sökande/plats27,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI14,67HP0,45Sökande/plats12,7
- SjuksköterskeprogrammetBI14,05HP0,40Sökande/plats7,5
- ArbetsterapeutBI13,70HPAlla antogsSökande/plats6,3
- Psykologi, kandidatBI15,31HP0,40Sökande/plats6,3
- Specialistsjuksköterska med inriktning anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats6,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-83151
LTU-83151 · nationell antagning
457 sökande, 78 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,93 | 47 | 14,34 | 17 | 20 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,62 | 20 | 15,62 | 9 | 34 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 33 | 0,55 | 19 | 21 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 23 |
VT 2026: anmälningskod LTU-83134
LTU-83134 · nationell antagning
282 sökande, 42 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 46 | Alla antogs | 13 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,18 | 22 | Alla antogs | 14 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,25 | 34 | Alla antogs | 15 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | 969 | 16 | 15 |
Vanliga frågor om Fysioterapeut
Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeut vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,34, HP 0,55 och BII 15,62. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Fysioterapeut vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 457 personer, varav 78 i första hand. 50 antogs, alltså 9,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Fysioterapeut vid Luleå tekniska universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,34 HT 2026 mot 13,58 HT 2025. Sökande: 457 mot 406.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Fysioterapeut mer?
Samma utbildning finns på 9 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor50 %(229)
- Män50 %(228)
- 24 år eller yngre61 %281
- 25–34 år30 %138
- 35 år eller äldre8 %38
- Antagna kvinnor48 %(24)
- Antagna män52 %(26)
Anmälningskod LTU-83151. Källa: UHR.