Fysioterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-04002
VT 2026urval 2 · GU-04000
Söktryck just nu, VT 2027: 1 301 sökande hittills (446 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 10 av 11 läsår med jämförbara siffror och lika ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 19,77, troligen mellan 19,22 och 20,09.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 979
- 540 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 454
- Sökande per plats
- 33
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 220
- 424 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 328
- Sökande per plats
- 20,3
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,09 | 19,7 | −0,39 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,25 | 20,25 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 80 | 60 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 23 terminer (median −0,64). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 21 av 23 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 19 av 23 terminer och legat kvar i 4 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 19 av 23 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,09 → 19,70 (−0,39) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| VT 2026 | 19,01 → 18,44 (−0,57) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2025 | 20,07 → 19,31 (−0,76) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| VT 2025 | 19,01 → 18,61 (−0,40) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,25 → 20,05 (−0,20) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| VT 2024 | 19,20 → 18,05 (−1,15) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2023 | 20,10 → 19,64 (−0,46) | 1,25 → 1,05 (−0,20) |
| VT 2023 | 18,95 → 17,90 (−1,05) | 1,20 → 1,05 (−0,15) |
| HT 2022 | 20,15 → 19,42 (−0,73) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| VT 2022 | 19,90 → 19,10 (−0,80) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,09) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2015
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2015 | 21,00 | 20,71 |
| VT 2016 | 20,15 | 19,72 |
| HT 2016 | 20,50 | 20,25 |
| VT 2017 | 20,50 | 20,10 |
| HT 2017 | 20,25 | 20,70 |
| VT 2018 | 19,40 | 19,80 |
| HT 2018 | 19,92 | 20,46 |
| VT 2019 | 18,90 | 19,01 |
| HT 2019 | 20,13 | 19,89 |
| VT 2020 | 19,26 | 19,50 |
| HT 2020 | 20,68 | 20,65 |
| VT 2021 | 19,50 | 19,43 |
| HT 2021 | 19,61 | 20,05 |
| VT 2022 | 19,10 | 19,77 |
| HT 2022 | 19,42 | 19,23 |
| VT 2023 | 17,90 | 18,25 |
| HT 2023 | 19,64 | 19,05 |
| VT 2024 | 18,05 | 18,45 |
| HT 2024 | 20,05 | 19,10 |
| VT 2025 | 18,61 | 19,15 |
| HT 2025 | 19,31 | 19,38 |
| VT 2026 | 18,44 | 19,25 |
| HT 2026 | 19,70 | 20,25 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2015 | 1,45 |
| VT 2016 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,40 |
| VT 2017 | 1,35 |
| HT 2017 | 1,35 |
| VT 2018 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,40 |
| VT 2019 | 1,20 |
| HT 2019 | 1,25 |
| VT 2020 | 1,25 |
| HT 2020 | 1,20 |
| VT 2021 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,30 |
| VT 2022 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,25 |
| VT 2023 | 1,05 |
| HT 2023 | 1,05 |
| VT 2024 | 1,05 |
| HT 2024 | 1,10 |
| VT 2025 | 1,05 |
| HT 2025 | 1,15 |
| VT 2026 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2015 | 2 896 | 674 |
| VT 2016 | 1 653 | 463 |
| HT 2016 | 2 462 | 612 |
| VT 2017 | 1 438 | 433 |
| HT 2017 | 2 236 | 553 |
| VT 2018 | 1 266 | 388 |
| HT 2018 | 2 013 | 462 |
| VT 2019 | 1 083 | 351 |
| HT 2019 | 1 702 | 462 |
| VT 2020 | 1 148 | 375 |
| HT 2020 | 2 045 | 620 |
| VT 2021 | 1 324 | 444 |
| HT 2021 | 2 143 | 555 |
| VT 2022 | 1 170 | 360 |
| HT 2022 | 1 634 | 437 |
| VT 2023 | 922 | 289 |
| HT 2023 | 1 467 | 408 |
| VT 2024 | 867 | 302 |
| HT 2024 | 1 576 | 454 |
| VT 2025 | 1 053 | 344 |
| HT 2025 | 1 681 | 474 |
| VT 2026 | 1 220 | 424 |
| HT 2026 | 1 979 | 540 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 9| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,20 | 27,9 | 1 534 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 19,70 | 1,25 | 33,0 | 1 979 |
| Uppsala universitet Uppsala | 19,00 | 1,10 | 31,0 | 1 549 |
| Linköpings universitet Linköping | 18,23 | 1,05 | 20,3 | 1 178 |
| Karolinska institutet Huddinge | 17,84 | 1,00 | 13,2 | 1 515 |
| Umeå universitet Umeå | 17,26 | 0,90 | 14,4 | 735 |
| Mälardalens universitet Karlshamn | 17,07 | 0,75 | 12,4 | 371 |
| Mälardalens universitet Västerås | 16,02 | 0,80 | 14,2 | 852 |
| Luleå tekniska universitet Fysioterapeut · Luleå | 14,34 | 0,55 | 9,1 | 457 |
Om programmet
Fysioterapi som profession baseras på akademisk utbildning, specifik kunskap om människan och ett självständigt yrkesansvar. Fysioterapi syftar till att främja hälsa med och genom rörelse. Fysioterapeuter har unik kunskap om hur fysisk aktivitet leder till rörlighet och hälsa. Fysioterapeuter har en vetenskapligt underbyggd kompetens att förebygga sjukdomar och skador, habilitera och rehabilitera inom många olika områden i samhället, såväl i offentlig som privat verksamhet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
- Examen
- Fysioterapeutexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Sjukgymnaster | 40 000 kr33–48 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fysioterapeut och sjukgymnast vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- LäkarprogrammetBI21,88HP1,70Sökande/plats28,6
- SjuksköterskeprogrammetBI19,05HP1,20Sökande/plats27,0
- PsykologprogrammetBI21,56HP1,60Sökande/plats62,1
- TandläkarprogrammetBI20,85HP1,45Sökande/plats34,4
- ApotekarprogrammetBI18,80HP1,20Sökande/plats13,7
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,81HP0,95Sökande/plats22,8
- ArbetsterapeutprogrammetBI16,51HP0,65Sökande/plats12,4
- Biomedicinska analytikerprogrammetBI17,40HP1,05Sökande/plats9,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-04002
GU-04002 · nationell antagning
1 979 sökande, 540 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,09 | 40 | 19,7 | 28 | 256 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,25 | 12 | 20,25 | 11 | 215 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 27 | 1,25 | 20 | 273 |
VT 2026: anmälningskod GU-04000
GU-04000 · nationell antagning
1 220 sökande, 424 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,01 | 38 | 18,44 | 27 | 186 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,67 | 12 | 19,25 | 10 | 156 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 27 | 1,10 | 20 | 181 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Fysioterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeutprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,7, HP 1,25 och BII 20,25. VT 2026: BI 18,44, HP 1,10 och BII 19,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Fysioterapeutprogrammet vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 1 979 personer, varav 540 i första hand. 60 antogs, alltså 33 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 301 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Fysioterapeutprogrammet vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,7 HT 2026 mot 19,31 HT 2025. Sökande: 1 979 mot 1 681.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Fysioterapeutprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 9 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(1 247)
- Män37 %(732)
- 24 år eller yngre67 %1 333
- 25–34 år22 %431
- 35 år eller äldre11 %215
- Antagna kvinnor75 %(45)
- Antagna män25 %(15)
Anmälningskod GU-04002. Källa: UHR.