Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-07001

BIGymnasiebetyg 20,85 av max 22,5 Oförändrat mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,45 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 21,60 av max 22,5 +0,09 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · GU-07004

BIGymnasiebetyg 20,57 av max 22,5 +0,21 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 1,45 av max 2 +0,05 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 21,41 av max 22,5 −0,08 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 1 734 sökande hittills (509 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg20,82troligen mellan 20,59 och 20,99
HPHögskoleprovet1,50troligen mellan 1,45 och 1,55

BII (kompletterade betyg): 21,62, troligen mellan 21,41 och 21,85.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
2 581
482 i första hand
Antagna
75
urval 2
Reserver
1 008
Sökande per plats
34,4
Extrem konkurrens
Sökande VT 2026
1 683
513 i första hand
Antagna
70
urval 2
Reserver
763
Sökande per plats
24
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)21,0920,85−0,24
Högskoleprov (HP)1,501,45−0,05
Betyg (BII)21,7121,6−0,11
Antagna totalt7575Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,26). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 20 av 33 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 31 av 38 terminer och legat kvar i 7 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 31 av 38 terminer, minst 0,10 under i 10 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Tandläkarprogrammet (senaste 10 av 38 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202621,09 → 20,85 (−0,24)1,50 → 1,45 (−0,05)
VT 202620,78 → 20,57 (−0,21)1,50 → 1,45 (−0,05)
HT 202521,09 → 20,85 (−0,24)1,45 → 1,40 (−0,05)
VT 202520,68 → 20,36 (−0,32)1,50 → 1,40 (−0,10)
HT 202421,12 → 20,80 (−0,32)1,45 → 1,40 (−0,05)
VT 202420,68 → 20,54 (−0,14)1,45 → 1,40 (−0,05)
HT 202321,20 → 20,94 (−0,26)1,45 → 1,40 (−0,05)
VT 202320,94 → 20,68 (−0,26)1,50 → 1,45 (−0,05)
HT 202221,25 → 20,90 (−0,35)1,50 → 1,45 (−0,05)
VT 202220,91 → 20,52 (−0,39)1,45 → 1,40 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,09) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 4
Tandläkarprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Karolinska institutet Huddinge 20,981,4519,92 687
Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här 20,851,4534,42 581
Malmö universitet Tandläkarutbildning · Malmö 20,651,4023,32 305
Umeå universitet Umeå · VT 2026 20,051,3012,01 434

Om programmet

En tandläkare arbetar mycket nära sina patienter och i samarbete med tandsköterskor, tandhygienister och tandtekniker. För att förebygga, lindra och bota sjukdomar i munhålan krävs därför inte bara omfattande naturvetenskapliga kunskaper utan också förmåga att samverka med andra människor. Fem års heltidsstudier leder fram till tandläkarexamen.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet och Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Tandläkarexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Tandläkare 53 600 kr39–80 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som tandläkare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Göteborgs universitet

Alla program vid Göteborgs universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-07001

GU-07001 · nationell antagning

2 581 sökande, 482 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 24
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,09 40 20,85 39 732
BII Gymnasiebetyg med komplettering 21,71 9 21,6 10 359
HP Högskoleprovet 1,50 25 1,45 25 883
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
VT 2026: anmälningskod GU-07004

GU-07004 · nationell antagning

1 683 sökande, 513 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 20
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,78 34 20,57 34 549
BII Gymnasiebetyg med komplettering 21,49 11 21,41 11 323
HP Högskoleprovet 1,50 24 1,45 24 682

Vanliga frågor om Tandläkarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Tandläkarprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,85, HP 1,45 och BII 21,6. VT 2026: BI 20,57, HP 1,45 och BII 21,41. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Tandläkarprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 2 581 personer, varav 482 i första hand. 75 antogs, alltså 34,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 734 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Tandläkarprogrammet vid Göteborgs universitet?

Nej, den var oförändrad: i BI krävdes 20,85 HT 2026 mot 20,85 HT 2025. Sökande: 2 581 mot 2 550.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Tandläkarprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor69 %(1 775)
  • Män31 %(806)
  • 24 år eller yngre83 %2 132
  • 25–34 år14 %358
  • 35 år eller äldre4 %91
  • Antagna kvinnor75 %(56)
  • Antagna män25 %(19)

Anmälningskod GU-07001. Källa: UHR.