Tandläkarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KI-41012
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 687
- 732 i första hand
- Antagna
- 135
- urval 2
- Reserver
- 1 078
- Sökande per plats
- 19,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,2 | 20,98 | −0,22 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,45 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,92 | 21,78 | −0,14 |
| Antagna totalt | 142 | 135 | −7 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 17 terminer och legat kvar i 4 (median −0,16). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 19 terminer och legat kvar i 9 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 19 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,20 → 20,98 (−0,22) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2025 | 21,20 → 21,04 (−0,16) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2024 | 21,30 → 21,11 (−0,19) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2023 | 21,35 → 21,15 (−0,20) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2022 | 21,30 → 21,04 (−0,26) | 1,45 → 1,35 (−0,10) |
| HT 2021 | 20,99 → 20,80 (−0,19) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2020 | 20,79 → 20,63 (−0,16) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2019 | 21,15 → 21,05 (−0,10) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| HT 2018 | 21,04 → 20,89 (−0,15) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| HT 2017 | 20,95 → 20,90 (−0,05) | 1,55 → 1,55 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 22,00 | 22,50 |
| HT 2011 | 21,90 | 22,50 |
| HT 2012 | 21,90 | 22,50 |
| HT 2013 | 21,80 | 22,50 |
| HT 2014 | 21,55 | 22,29 |
| HT 2015 | 21,98 | 21,80 |
| HT 2016 | 21,87 | 22,03 |
| HT 2017 | 20,90 | 22,40 |
| HT 2018 | 20,89 | 21,83 |
| HT 2019 | 21,05 | 21,99 |
| HT 2020 | 20,63 | 21,10 |
| HT 2021 | 20,80 | 21,35 |
| HT 2022 | 21,04 | 21,76 |
| HT 2023 | 21,15 | 21,49 |
| HT 2024 | 21,11 | 21,82 |
| HT 2025 | 21,04 | 21,85 |
| HT 2026 | 20,98 | 21,78 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,60 |
| HT 2009 | 1,60 |
| HT 2010 | 1,60 |
| HT 2011 | 1,60 |
| HT 2012 | 1,60 |
| HT 2013 | 1,60 |
| HT 2014 | 1,55 |
| HT 2015 | 1,55 |
| HT 2016 | 1,55 |
| HT 2017 | 1,55 |
| HT 2018 | 1,50 |
| HT 2019 | 1,45 |
| HT 2020 | 1,35 |
| HT 2021 | 1,35 |
| HT 2022 | 1,35 |
| HT 2023 | 1,40 |
| HT 2024 | 1,40 |
| HT 2025 | 1,40 |
| HT 2026 | 1,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 604 | 497 |
| HT 2009 | 1 786 | 516 |
| HT 2010 | 1 911 | 525 |
| HT 2011 | 1 875 | 533 |
| HT 2012 | 1 949 | 544 |
| HT 2013 | 2 157 | 588 |
| HT 2014 | 2 376 | 584 |
| HT 2015 | 2 302 | 609 |
| HT 2016 | 2 154 | 557 |
| HT 2017 | 2 202 | 561 |
| HT 2018 | 2 210 | 593 |
| HT 2019 | 1 943 | 628 |
| HT 2020 | 2 119 | 537 |
| HT 2021 | 2 423 | 538 |
| HT 2022 | 2 533 | 677 |
| HT 2023 | 2 463 | 714 |
| HT 2024 | 2 568 | 738 |
| HT 2025 | 2 533 | 714 |
| HT 2026 | 2 687 | 732 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet Huddinge · Du tittar på den här | 20,98 | 1,45 | 19,9 | 2 687 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 20,85 | 1,45 | 34,4 | 2 581 |
| Malmö universitet Tandläkarutbildning · Malmö | 20,65 | 1,40 | 23,3 | 2 305 |
| Umeå universitet Umeå · VT 2026 | 20,05 | 1,30 | 12,0 | 1 434 |
Om programmet
Om programmet Att arbeta som tandläkare är inspirerande och innebär daglig kontakt med patienter på klinik och kollegor i tandvårdsteamet. Inom tandläkaryrket kombineras avancerad teoretisk kunskap inom såväl basvetenskap och medicinska ämnen som odontologi med finmotoriskt hantverk, mänskligt omhändertagande samt ett sinne för estetik. Som tandläkarstudent träffar du dina första egna patienter under andra året av utbildningen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik – fortsättning nivå 2
- Examen
- Tandläkarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karolinska institutet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Tandläkare | 53 600 kr39–80 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som tandläkare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karolinska institutet
- TandhygienistprogrammetBI16,72HP0,75Sökande/plats15,2
- Biomedicinska analytikerprogrammet - LaboratoriemedicinBI17,19HP1,00Sökande/plats8,6
- Biomedicinska analytikerprogrammet - Klinisk fysiologiBI16,46HP0,90Sökande/plats12,7
- PsykologprogrammetBI20,90HP1,50Sökande/plats21,8
- FysioterapeutprogrammetBI17,84HP1,00Sökande/plats13,2
- BarnmorskeprogrammetBI–HP–Sökande/plats3,8
- Masterprogrammet i hälsoekonomi, policy och managementBI–HP–Sökande/plats9,3
- Magisterprogrammet i klinisk optometriBI–HP–Sökande/plats2,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KI-41012
KI-41012 · nationell antagning
2 687 sökande, 732 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 30 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,2 | 41 | 20,98 | 38 | 792 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,92 | 10 | 21,78 | 9 | 374 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 51 | 1,45 | 48 | 961 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| TAPIL Lärosätets eget urval | 50 | 38 | 50 | 38 | 34 |
Vanliga frågor om Tandläkarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Tandläkarprogrammet vid Karolinska institutet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,98, HP 1,45 och BII 21,78. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tandläkarprogrammet vid Karolinska institutet?
HT 2026 sökte 2 687 personer, varav 732 i första hand. 135 antogs, alltså 19,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Tandläkarprogrammet vid Karolinska institutet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,98 HT 2026 mot 21,04 HT 2025. Sökande: 2 687 mot 2 533.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Tandläkarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor68 %(1 833)
- Män32 %(854)
- 24 år eller yngre80 %2 144
- 25–34 år16 %418
- 35 år eller äldre5 %125
- Antagna kvinnor59 %(79)
- Antagna män41 %(56)
Anmälningskod KI-41012. Källa: UHR.