Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-67801

BIGymnasiebetyg 20,65 av max 22,5 +0,08 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,40 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 21,46 av max 22,5 +0,01 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
2 305
453 i första hand
Antagna
99
urval 2
Reserver
948
Sökande per plats
23,3
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,8920,65−0,24
Högskoleprov (HP)1,451,40−0,05
Betyg (BII)21,6821,46−0,22
Antagna totalt9999Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,24). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 9 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 8 terminer och legat kvar i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 8 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Tandläkarutbildning
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,89 → 20,65 (−0,24)1,45 → 1,40 (−0,05)
HT 202520,78 → 20,57 (−0,21)1,40 → 1,35 (−0,05)
HT 202420,89 → 20,52 (−0,37)1,40 → 1,35 (−0,05)
HT 202320,97 → 20,73 (−0,24)1,40 → 1,35 (−0,05)
HT 202220,95 → 20,68 (−0,27)1,40 → 1,35 (−0,05)
HT 202120,90 → 20,70 (−0,20)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202020,68 → 20,52 (−0,16)–
HT 201920,62 → 20,36 (−0,26)1,40 → 1,35 (−0,05)
HT 201820,63 → 20,36 (−0,27)1,45 → 1,40 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,89) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 4
Tandläkarprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Karolinska institutet Huddinge 20,981,4519,92 687
Göteborgs universitet Göteborg 20,851,4534,42 581
Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här 20,651,4023,32 305
Umeå universitet Umeå · VT 2026 20,051,3012,01 434

Om programmet

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2 och Matematik 4 eller Matematik D.
Examen
Tandläkarexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Tandläkare 53 600 kr39–80 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som tandläkare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-67801

MAU-67801 · nationell antagning

2 305 sökande, 453 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 21
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,89 51 20,65 51 691
BII Gymnasiebetyg med komplettering 21,68 13 21,46 13 344
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,45 33 1,40 33 836
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Tandläkarutbildning

Vad krävdes för att komma in på Tandläkarutbildning vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,65, HP 1,40 och BII 21,46. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Tandläkarutbildning vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 2 305 personer, varav 453 i första hand. 99 antogs, alltså 23,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Tandläkarutbildning vid Malmö universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,65 HT 2026 mot 20,57 HT 2025. Sökande: 2 305 mot 2 263.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Tandläkarutbildning mer?

Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor67 %(1 534)
  • Män33 %(771)
  • 24 år eller yngre81 %1 859
  • 25–34 år15 %353
  • 35 år eller äldre4 %93
  • Antagna kvinnor66 %(65)
  • Antagna män34 %(34)

Anmälningskod MAU-67801. Källa: UHR.