Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-65815

BIGymnasiebetyg 18,23 av max 22,5 −0,10 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,95 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,45 av max 22,5 +0,35 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · MAU-65800

BIGymnasiebetyg 17,17 av max 22,5 +0,58 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,85 av max 2 +0,10 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 17,36 av max 22,5 +0,23 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 2 580 sökande hittills (845 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 8 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg17,96troligen mellan 17,59 och 18,36
HPHögskoleprovet0,95troligen mellan 0,90 och 1,05

BII (kompletterade betyg): 17,99, troligen mellan 17,65 och 18,33.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
3 221
870 i första hand
Antagna
140
urval 2
Reserver
1 009
Sökande per plats
23
Extrem konkurrens
Sökande VT 2026
2 193
745 i första hand
Antagna
145
urval 2
Reserver
690
Sökande per plats
15,1
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,8318,23−0,6
Högskoleprov (HP)1,000,95−0,05
Betyg (BII)18,7518,45−0,3
Antagna totalt160140−20

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,61). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Sjuksköterskeprogrammet (senaste 10 av 17 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,83 → 18,23 (−0,60)1,00 → 0,95 (−0,05)
VT 202617,71 → 17,17 (−0,54)0,90 → 0,85 (−0,05)
HT 202518,75 → 18,33 (−0,42)1,00 → 0,95 (−0,05)
VT 202517,20 → 16,59 (−0,61)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 202418,48 → 18,00 (−0,48)0,95 → 0,85 (−0,10)
VT 202417,57 → 16,93 (−0,64)0,85 → 0,75 (−0,10)
HT 202318,60 → 18,18 (−0,42)0,95 → 0,90 (−0,05)
VT 202317,03 → 16,42 (−0,61)0,85 → 0,65 (−0,20)
HT 202218,44 → 17,81 (−0,63)0,95 → 0,85 (−0,10)
VT 202217,56 → 16,90 (−0,66)0,90 → 0,85 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,83) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 51
Sjuksköterskeprogrammet, HT 2026 (10 av 51)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund 19,751,2529,93 381
Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 19,301,0548,73 895
Göteborgs universitet Göteborg 19,051,2027,03 914
Uppsala universitet Uppsala 18,691,1029,34 108
Karolinska institutet Sjuksköterske­programmet · Huddinge 18,401,0524,95 122
Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här 18,230,9523,03 221
Sophiahemmet Högskola Stockholm 18,081,2029,14 512
Karolinska institutet Huddinge · VT 2026 17,000,8019,43 103
Röda korsets högskola Huddinge 16,980,8519,53 698
Marie Cederschiöld Högskola Stockholm 16,850,9020,43 466

Om programmet

Sjuksköterskeprogrammet vid Malmö universitet leder fram till en yrkesexamen innefattande sjuksköterskeexamen samt en kandidatexamen, inom huvudområdet omvårdnad. Programmet genomförs på hel fart. Utbildningen omfattar totalt 180 högskolepoäng och indelas i 6 terminer med sammanlagt 10 kurser. Utbildningens teoretiska avsnitt är förlagda till campus på Malmö universitet.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2
Examen
Sjuksköterskeexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grundutbildade sjuksköterskor 42 900 kr35–54 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-65815

MAU-65815 · nationell antagning

3 221 sökande, 870 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 7 4 7 88
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,83 70 18,23 59 529
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,75 27 18,45 25 468
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 1,00 54 0,95 47 549
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4
VT 2026: anmälningskod MAU-65800

MAU-65800 · nationell antagning

2 193 sökande, 745 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 6 4 6 55
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,71 68 17,17 60 332
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,65 31 17,36 29 353
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 0,90 54 0,85 49 368
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2

Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,23, HP 0,95 och BII 18,45. VT 2026: BI 17,17, HP 0,85 och BII 17,36. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 3 221 personer, varav 870 i första hand. 140 antogs, alltså 23 sökande per antagen. Till VT 2027 har 2 580 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Sjuksköterskeprogrammet vid Malmö universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,23 HT 2026 mot 18,33 HT 2025. Sökande: 3 221 mot 2 876.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor83 %(2 667)
  • Män17 %(554)
  • 24 år eller yngre54 %1 742
  • 25–34 år29 %924
  • 35 år eller äldre17 %555
  • Antagna kvinnor79 %(110)
  • Antagna män21 %(30)

Anmälningskod MAU-65815. Källa: UHR.