Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MAU-65811

BIGymnasiebetyg 15,72 av max 22,5 +1,98 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,75 av max 2 +0,35 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,87 av max 22,5 +2,25 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
449
92 i första hand
Antagna
75
urval 2
Reserver
54
Sökande per plats
6
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,8815,72−0,16
Högskoleprov (HP)0,750,75Oförändrad
Betyg (BII)17,8717,87Oförändrad
Antagna totalt10075−25

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 8 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,26). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 8 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 8 terminer och legat kvar i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 8 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 6.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Biomedicinska analytikerprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,88 → 15,72 (−0,16)0,75 → 0,75 (±0)
HT 202514,00 → 13,74 (−0,26)0,40 → 0,40 (±0)
HT 202413,65 → alla behöriga antogs0,45 → 0,25 (−0,20)
HT 202213,70 → 13,70 (±0)0,45 → 0,20 (−0,25)
HT 202116,22 → 13,78 (−2,44)0,70 → 0,45 (−0,25)
HT 202016,67 → 15,35 (−1,32)0,45 → 0,25 (−0,20)
HT 201915,33 → alla behöriga antogs0,60 → alla behöriga antogs
HT 201814,40 → alla behöriga antogs0,55 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,88) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 19
Biomedicinska analytikerprogrammet, HT 2026 (10 av 19)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Uppsala universitet Uppsala 18,541,2516,9727
Göteborgs universitet Göteborg 17,401,059,2732
Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Laboratoriemedicin · Huddinge 17,191,008,6727
Linköpings universitet Linköping 16,581,0513,9432
Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Klinisk fysiologi · Huddinge 16,460,9012,7482
Jönköping University Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin · Jönköping 15,96–10,4260
Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här 15,720,756,0449
Karlstads universitet Karlstad 15,410,507,3293
Högskolan Kristianstad Kristianstad Alla antogsAlla antogs4,7275
Örebro universitet Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning Laboratoriemedicin · Örebro Alla antogsAlla antogs3,7253

Om programmet

Är du intresserad av att utföra laborativa analyser och fysiologiska undersökningar? Då har du hittat rätt. Nya analys- och undersökningsmetoder inom medicinen utvecklas löpande, och som biomedicinsk analytiker har du en central roll inom hälso- och sjukvården, inom medicinska och medicintekniska företag samt inom forskning och utveckling i ämnet.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller Fysik 1b1 + 1b2, Kemi 2, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C
Examen
Biomedicinsk analytikerexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Biomedicinska analytiker m.fl. 39 000 kr31–51 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som biomedicinsk analytiker vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Malmö universitet

Alla program vid Malmö universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MAU-65811

MAU-65811 · nationell antagning

449 sökande, 92 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 4 2 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,88 53 15,72 36 35
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,87 11 17,87 11 17
HP Högskoleprovet 0,75 34 0,75 26 32
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2

Vanliga frågor om Biomedicinska analytikerprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Biomedicinska analytikerprogrammet vid Malmö universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,72, HP 0,75 och BII 17,87. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Biomedicinska analytikerprogrammet vid Malmö universitet?

HT 2026 sökte 449 personer, varav 92 i första hand. 75 antogs, alltså 6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Biomedicinska analytikerprogrammet vid Malmö universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 15,72 HT 2026 mot 13,74 HT 2025. Sökande: 449 mot 377.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Biomedicinska analytikerprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 19 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor80 %(358)
  • Män20 %(91)
  • 24 år eller yngre67 %300
  • 25–34 år21 %93
  • 35 år eller äldre12 %56
  • Antagna kvinnor84 %(63)
  • Antagna män16 %(12)

Anmälningskod MAU-65811. Källa: UHR.