Biomedicinska analytikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HKR-09GLY
VT 2026urval 2 · HKR-09F2B
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 405 sökande hittills (82 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 4 av 7 läsår med jämförbara siffror, högre 3 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Medelsäker prognosGanska många söker, men gränsen kan röra sig en del.
BII (kompletterade betyg): 16,10, troligen mellan 15,14 och 17,26.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 275
- 30 i första hand
- Antagna
- 58
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,7
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 275
- 68 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 6,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 93 | 58 | −35 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 23 av 25 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (13 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,22). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 23 av 25 terminer, minst 0,50 under i 23 och minst 1,00 under i 21.
Sedan VT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 20 av 23 terminer och legat kvar i 3 (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 20 av 23 terminer, minst 0,10 under i 19 och minst 0,20 under i 16.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| VT 2026 | 14,20 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| VT 2025 | 14,43 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| VT 2024 | 11,60 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| VT 2023 | 14,82 → alla behöriga antogs | 0,70 → 0,25 (−0,45) |
| HT 2022 | 13,43 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| VT 2022 | 16,35 → 14,69 (−1,66) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2021 | 14,61 → 15,20 (+0,59) | 0,50 → 0,45 (−0,05) |
| VT 2021 | 17,65 → 16,41 (−1,24) | 1,00 → 0,75 (−0,25) |
| HT 2020 | 13,55 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2020 | 13,80 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 VT 2026 (BI 14,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | 13,34 |
| VT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 13,70 | 16,15 |
| VT 2014 | 13,30 | 15,54 |
| HT 2014 | 15,17 | 15,02 |
| VT 2015 | 16,00 | 16,01 |
| HT 2015 | 16,30 | 15,42 |
| VT 2016 | 14,30 | 16,06 |
| HT 2016 | 14,40 | 14,84 |
| VT 2017 | 14,75 | 15,31 |
| HT 2017 | 14,24 | 15,00 |
| VT 2018 | Alla antogs | 14,05 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2021 | 16,41 | 17,50 |
| HT 2021 | 15,20 | 13,93 |
| VT 2022 | 14,69 | 16,32 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | 14,35 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| VT 2010 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| VT 2011 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,45 |
| VT 2014 | 0,30 |
| HT 2014 | 0,75 |
| VT 2015 | 0,70 |
| HT 2015 | 0,65 |
| VT 2016 | 0,70 |
| HT 2016 | 0,60 |
| VT 2017 | 0,50 |
| HT 2017 | 0,60 |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,45 |
| VT 2022 | 0,70 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | 0,25 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2009 | 89 | 26 |
| HT 2009 | 145 | 16 |
| VT 2010 | 132 | 33 |
| HT 2010 | 180 | 22 |
| VT 2011 | 141 | 38 |
| HT 2011 | 167 | 26 |
| VT 2012 | 136 | 38 |
| HT 2012 | 180 | 14 |
| VT 2013 | 158 | 37 |
| HT 2013 | 277 | 27 |
| VT 2014 | 186 | 64 |
| HT 2014 | 321 | 33 |
| VT 2015 | 285 | 80 |
| HT 2015 | 367 | 46 |
| VT 2016 | 285 | 87 |
| HT 2016 | 348 | 39 |
| VT 2017 | 287 | 73 |
| HT 2017 | 353 | 41 |
| VT 2018 | 268 | 64 |
| HT 2018 | 321 | 42 |
| VT 2019 | 258 | 66 |
| HT 2019 | 245 | 28 |
| VT 2020 | 244 | 67 |
| HT 2020 | 295 | 43 |
| VT 2021 | 306 | 90 |
| HT 2021 | 306 | 40 |
| VT 2022 | 336 | 87 |
| HT 2022 | 284 | 44 |
| VT 2023 | 258 | 64 |
| HT 2023 | 205 | 25 |
| VT 2024 | 204 | 47 |
| HT 2024 | 239 | 49 |
| VT 2025 | 227 | 51 |
| HT 2025 | 213 | 30 |
| VT 2026 | 275 | 68 |
| HT 2026 | 275 | 30 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 19| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 18,54 | 1,25 | 16,9 | 727 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,40 | 1,05 | 9,2 | 732 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Laboratoriemedicin · Huddinge | 17,19 | 1,00 | 8,6 | 727 |
| Linköpings universitet Linköping | 16,58 | 1,05 | 13,9 | 432 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Klinisk fysiologi · Huddinge | 16,46 | 0,90 | 12,7 | 482 |
| Jönköping University Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin · Jönköping | 15,96 | – | 10,4 | 260 |
| Malmö universitet Malmö | 15,72 | 0,75 | 6,0 | 449 |
| Karlstads universitet Karlstad | 15,41 | 0,50 | 7,3 | 293 |
| Högskolan Kristianstad Kristianstad · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 275 |
| Örebro universitet Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning Laboratoriemedicin · Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 3,7 | 253 |
Om programmet
Utbildningen omfattar 180 högskolepoäng (hp) och leder till biomedicinsk analytikerexamen och kandidatexamen med biomedicinsk laboratorievetenskap som huvudområde. I huvudområdet, som omfattar både teoretiska och praktiska tillämpningar, knyts kunskaper i naturvetenskap, medicin, teknik och statistik samman till en helhet. Exempel på olika undervisningsformer inom programmet är campusförlagda föreläsningar och inspelade föreläsningar med uppgifter som följs upp vid seminariediskussioner.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 1, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 1, Matematik 3b eller 3c. Eller: Biologi nivå 1, Fysik nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
- Examen
- Biomedicinsk analytikerexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Biomedicinska analytiker m.fl. | 39 000 kr31–51 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som biomedicinsk analytiker vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Kristianstad
- Ettårig kompletteringsutbildning till biomedicinsk analytikerBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kompletteringsutbildning för biomedicinska analytiker med utländsk examenBI–HP–Sökande/plats–
- Sjuksköterskeprogrammet - VFU förlagd i Helsingborg/Ängelholm med omnejdBI17,21HP0,85Sökande/plats20,2
- Magisterprogram i psykologiBI–HP–Sökande/plats7,8
- Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot distriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats1,5
- Specialistsjuksköterskeprogrammet, inriktning vård av äldreBI–HP–Sökande/plats4,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HKR-09GLY
HKR-09GLY · nationell antagning
275 sökande, 30 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 34 | Alla antogs | 21 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 16 | Alla antogs | 10 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 21 | Alla antogs | 11 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 20 | Alla antogs | 14 | 0 |
VT 2026: anmälningskod HKR-09F2B
HKR-09F2B · nationell antagning
275 sökande, 68 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,2 | 30 | Alla antogs | 16 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,83 | 10 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 20 | Alla antogs | 11 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 10 | 0 |
Vanliga frågor om Biomedicinska analytikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Biomedicinska analytikerprogrammet vid Högskolan Kristianstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biomedicinska analytikerprogrammet vid Högskolan Kristianstad?
HT 2026 sökte 275 personer, varav 30 i första hand. 58 antogs, alltså 4,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 405 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Biomedicinska analytikerprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 19 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(223)
- Män19 %(52)
- 24 år eller yngre63 %174
- 25–34 år22 %60
- 35 år eller äldre15 %41
- Antagna kvinnor83 %(48)
- Antagna män17 %(10)
Anmälningskod HKR-09GLY. Källa: UHR.