Biomedicinska analytikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50360
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 432
- 45 i första hand
- Antagna
- 31
- urval 2
- Reserver
- 54
- Sökande per plats
- 13,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,59 | 16,58 | −2,01 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,05 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,66 | 17,65 | −0,01 |
| Antagna totalt | 47 | 31 | −16 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,84). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 18 terminer och legat kvar i 4 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 18 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,59 → 16,58 (−2,01) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2025 | 17,92 → 16,24 (−1,68) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2024 | 18,33 → 15,93 (−2,40) | 1,10 → 0,70 (−0,40) |
| HT 2023 | 18,13 → 13,53 (−4,60) | 1,00 → 0,35 (−0,65) |
| HT 2022 | 18,23 → 17,35 (−0,88) | 1,10 → 0,80 (−0,30) |
| HT 2021 | 17,92 → 17,08 (−0,84) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
| HT 2020 | 17,50 → 16,90 (−0,60) | 1,00 → 0,80 (−0,20) |
| HT 2019 | 16,22 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 16,75 → 14,21 (−2,54) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2017 | 17,45 → 13,70 (−3,75) | 1,20 → 1,20 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,59) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 14,70 | 16,38 |
| HT 2011 | 16,56 | 14,02 |
| HT 2012 | 14,30 | 15,54 |
| HT 2013 | 16,30 | 15,85 |
| HT 2014 | 18,20 | 16,27 |
| HT 2015 | 17,61 | 16,60 |
| HT 2016 | 16,56 | 16,11 |
| HT 2017 | 13,70 | 16,89 |
| HT 2018 | 14,21 | 18,15 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 16,90 | 17,45 |
| HT 2021 | 17,08 | 17,70 |
| HT 2022 | 17,35 | 16,25 |
| HT 2023 | 13,53 | 16,97 |
| HT 2024 | 15,93 | 16,65 |
| HT 2025 | 16,24 | 15,85 |
| HT 2026 | 16,58 | 17,65 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,60 |
| HT 2011 | 0,60 |
| HT 2012 | 0,60 |
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 1,05 |
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | 0,80 |
| HT 2023 | 0,35 |
| HT 2024 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 280 | 45 |
| HT 2010 | 358 | 45 |
| HT 2011 | 299 | 49 |
| HT 2012 | 327 | 41 |
| HT 2013 | 430 | 55 |
| HT 2014 | 503 | 49 |
| HT 2015 | 482 | 57 |
| HT 2016 | 489 | 51 |
| HT 2017 | 438 | 50 |
| HT 2018 | 436 | 41 |
| HT 2019 | 351 | 40 |
| HT 2020 | 408 | 48 |
| HT 2021 | 455 | 50 |
| HT 2022 | 392 | 46 |
| HT 2023 | 340 | 37 |
| HT 2024 | 382 | 42 |
| HT 2025 | 324 | 33 |
| HT 2026 | 432 | 45 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 19| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 18,54 | 1,25 | 16,9 | 727 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,40 | 1,05 | 9,2 | 732 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Laboratoriemedicin · Huddinge | 17,19 | 1,00 | 8,6 | 727 |
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 16,58 | 1,05 | 13,9 | 432 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Klinisk fysiologi · Huddinge | 16,46 | 0,90 | 12,7 | 482 |
| Jönköping University Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin · Jönköping | 15,96 | – | 10,4 | 260 |
| Malmö universitet Malmö | 15,72 | 0,75 | 6,0 | 449 |
| Karlstads universitet Karlstad | 15,41 | 0,50 | 7,3 | 293 |
| Högskolan Kristianstad Kristianstad | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 275 |
| Örebro universitet Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning Laboratoriemedicin · Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 3,7 | 253 |
Om programmet
Biomedicinsk analytiker är ett framtidsyrke för dig som gillar biologi, kemi och teknik och vill arbeta med medicinsk diagnostik eller forska. Du är experten som hittar svaren, driver tekniken framåt och gör det osynliga mätbart. Som biomedicinsk analytiker är du med och hittar svaren som räddar liv. Du är avgörande för att vården ska fungera, men biomedicinska analytiker finns även inom till exempel läkemedelsindustrin, livsmedelsbranschen och veterinärmedicin.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1 och 1b2, Kemi 2, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C. Alternativt: Grundläggande behörighet på grundnivå samt Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c.
- Examen
- Biomedicinsk analytikerexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Biomedicinska analytiker m.fl. | 39 000 kr31–51 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som biomedicinsk analytiker vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Kompletteringsutbildningen för biomedicinska analytiker med utländsk examenBI–HP–Sökande/plats–
- Ettårig kompletteringsutbildning till Biomedicinsk analytikerexamenBI–HP–Sökande/plats–
- LäkarprogrammetBI21,56HP1,65Sökande/plats27,3
- PsykologprogrammetBI21,04HP1,50Sökande/plats41,6
- SjuksköterskeprogrammetBI18,46HP1,05Sökande/plats29,6
- SjuksköterskeprogrammetBI16,61HP0,75Sökande/plats20,5
- FysioterapeutprogrammetBI18,23HP1,05Sökande/plats20,3
- Specialistsjuksköterskeprogrammet inriktning mot anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats26,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50360
LIU-50360 · nationell antagning
432 sökande, 45 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BÅ Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,59 | 17 | 16,58 | 17 | 20 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,66 | 4 | 17,65 | 4 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 10 | 1,05 | 10 | 24 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 16 | Ingen antogs | 0 | 20 |
Vanliga frågor om Biomedicinska analytikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Biomedicinska analytikerprogrammet vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,58, HP 1,05 och BII 17,65. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biomedicinska analytikerprogrammet vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 432 personer, varav 45 i första hand. 31 antogs, alltså 13,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Biomedicinska analytikerprogrammet vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,58 HT 2026 mot 16,24 HT 2025. Sökande: 432 mot 324.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Biomedicinska analytikerprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 19 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor82 %(355)
- Män18 %(77)
- 24 år eller yngre83 %360
- 25–34 år11 %49
- 35 år eller äldre5 %23
- Antagna kvinnor87 %(27)
- Antagna män13 %(4)
Anmälningskod LIU-50360. Källa: UHR.