Biomedicinska analytikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-02000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 732
- 141 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 100
- Sökande per plats
- 9,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,18 | 17,4 | −0,78 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,05 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 19 | 17,75 | −1,25 |
| Antagna totalt | 90 | 80 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (median −1,34). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 19 terminer och legat kvar i 2 (median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 17 av 19 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 10.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,18 → 17,40 (−0,78) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2025 | 17,57 → 16,51 (−1,06) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2024 | 17,81 → 14,90 (−2,91) | 0,90 → 0,60 (−0,30) |
| HT 2023 | 17,55 → 14,40 (−3,15) | 0,95 → 0,55 (−0,40) |
| HT 2022 | 18,23 → 15,93 (−2,30) | 1,00 → 0,75 (−0,25) |
| HT 2021 | 18,01 → 17,03 (−0,98) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2020 | 17,55 → 16,79 (−0,76) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2019 | 17,14 → 15,94 (−1,20) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2018 | 16,82 → 15,47 (−1,35) | 1,00 → 0,75 (−0,25) |
| HT 2017 | 16,62 → 14,80 (−1,82) | 1,05 → 0,70 (−0,35) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,18) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,70 | 16,77 |
| HT 2011 | 14,55 | 15,15 |
| HT 2012 | 17,10 | 17,88 |
| HT 2013 | 16,06 | 16,45 |
| HT 2014 | 16,91 | 17,41 |
| HT 2015 | 17,54 | 18,38 |
| HT 2016 | 17,20 | 17,65 |
| HT 2017 | 14,80 | 15,93 |
| HT 2018 | 15,47 | 15,86 |
| HT 2019 | 15,94 | 15,80 |
| HT 2020 | 16,79 | 18,58 |
| HT 2021 | 17,03 | 18,40 |
| HT 2022 | 15,93 | 18,71 |
| HT 2023 | 14,40 | 16,98 |
| HT 2024 | 14,90 | 17,47 |
| HT 2025 | 16,51 | 17,80 |
| HT 2026 | 17,40 | 17,75 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,30 |
| HT 2009 | 0,60 |
| HT 2010 | 0,30 |
| HT 2011 | 0,30 |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,05 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 1,05 |
| HT 2017 | 0,70 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,90 |
| HT 2020 | 0,80 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,55 |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 411 | 83 |
| HT 2009 | 480 | 107 |
| HT 2010 | 612 | 98 |
| HT 2011 | 486 | 78 |
| HT 2012 | 597 | 109 |
| HT 2013 | 668 | 117 |
| HT 2014 | 758 | 121 |
| HT 2015 | 752 | 132 |
| HT 2016 | 735 | 130 |
| HT 2017 | 604 | 88 |
| HT 2018 | 631 | 97 |
| HT 2019 | 519 | 113 |
| HT 2020 | 682 | 107 |
| HT 2021 | 729 | 124 |
| HT 2022 | 602 | 104 |
| HT 2023 | 552 | 95 |
| HT 2024 | 552 | 88 |
| HT 2025 | 621 | 112 |
| HT 2026 | 732 | 141 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 19| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 18,54 | 1,25 | 16,9 | 727 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 17,40 | 1,05 | 9,2 | 732 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Laboratoriemedicin · Huddinge | 17,19 | 1,00 | 8,6 | 727 |
| Linköpings universitet Linköping | 16,58 | 1,05 | 13,9 | 432 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Klinisk fysiologi · Huddinge | 16,46 | 0,90 | 12,7 | 482 |
| Jönköping University Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin · Jönköping | 15,96 | – | 10,4 | 260 |
| Malmö universitet Malmö | 15,72 | 0,75 | 6,0 | 449 |
| Karlstads universitet Karlstad | 15,41 | 0,50 | 7,3 | 293 |
| Högskolan Kristianstad Kristianstad | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 275 |
| Örebro universitet Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning Laboratoriemedicin · Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 3,7 | 253 |
Om programmet
Biomedicinska analytikerprogrammet är en utbildning för dig som är intresserad av biomedicin, teknik och människor och som vill arbeta med kvalificerat laboratoriarbete och undersökningsmetodik. Du väljer att specialisera dig inom laboratoriemedicin eller klinisk fysiologi. Utbildningen ger dig en yrkesexamen och legitimation som biomedicinsk analytiker samt en kanditatexamen. Arbetsmarknaden är mycket god.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 3b eller 3c. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
- Examen
- Biomedicinsk analytikerexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Biomedicinska analytiker m.fl. | 39 000 kr31–51 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som biomedicinsk analytiker vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- LäkarprogrammetBI21,88HP1,70Sökande/plats28,6
- SjuksköterskeprogrammetBI19,05HP1,20Sökande/plats27,0
- PsykologprogrammetBI21,56HP1,60Sökande/plats62,1
- TandläkarprogrammetBI20,85HP1,45Sökande/plats34,4
- FysioterapeutprogrammetBI19,70HP1,25Sökande/plats33,0
- ApotekarprogrammetBI18,80HP1,20Sökande/plats13,7
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,81HP0,95Sökande/plats22,8
- ArbetsterapeutprogrammetBI16,51HP0,65Sökande/plats12,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-02000
GU-02000 · nationell antagning
732 sökande, 141 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,18 | 48 | 17,4 | 42 | 71 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19 | 10 | 17,75 | 10 | 37 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 31 | 1,05 | 27 | 74 |
Vanliga frågor om Biomedicinska analytikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Biomedicinska analytikerprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,4, HP 1,05 och BII 17,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biomedicinska analytikerprogrammet vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 732 personer, varav 141 i första hand. 80 antogs, alltså 9,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Biomedicinska analytikerprogrammet vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,4 HT 2026 mot 16,51 HT 2025. Sökande: 732 mot 621.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Biomedicinska analytikerprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 19 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(578)
- Män21 %(154)
- 24 år eller yngre76 %557
- 25–34 år16 %117
- 35 år eller äldre8 %58
- Antagna kvinnor74 %(59)
- Antagna män26 %(21)
Anmälningskod GU-02000. Källa: UHR.