Biomedicinska analytikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P3300
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 727
- 72 i första hand
- Antagna
- 43
- urval 2
- Reserver
- 105
- Sökande per plats
- 16,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,19 | 18,54 | −0,65 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,25 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,63 | 18,55 | −1,08 |
| Antagna totalt | 43 | 43 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 17 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 19 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 19 terminer, minst 0,10 under i 17 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,19 → 18,54 (−0,65) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,80 → 18,07 (−0,73) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2024 | 19,14 → 18,18 (−0,96) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,38 → 17,81 (−1,57) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2022 | 18,85 → 17,88 (−0,97) | 1,20 → 0,95 (−0,25) |
| HT 2021 | 19,03 → 18,20 (−0,83) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2020 | 19,25 → 17,78 (−1,47) | 1,15 → 0,95 (−0,20) |
| HT 2019 | 18,44 → 16,93 (−1,51) | 1,10 → 0,95 (−0,15) |
| HT 2018 | 18,67 → 16,11 (−2,56) | 1,15 → 0,60 (−0,55) |
| HT 2017 | 18,27 → 16,67 (−1,60) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,19) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,14 | 16,73 |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 15,50 | 16,89 |
| HT 2013 | 16,40 | 16,68 |
| HT 2014 | 17,24 | 16,82 |
| HT 2015 | 17,34 | 17,01 |
| HT 2016 | 18,00 | 19,75 |
| HT 2017 | 16,67 | 17,14 |
| HT 2018 | 16,11 | 16,20 |
| HT 2019 | 16,93 | 16,72 |
| HT 2020 | 17,78 | 17,85 |
| HT 2021 | 18,20 | 19,84 |
| HT 2022 | 17,88 | 17,54 |
| HT 2023 | 17,81 | 18,50 |
| HT 2024 | 18,18 | 17,91 |
| HT 2025 | 18,07 | 18,44 |
| HT 2026 | 18,54 | 18,55 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,10 |
| HT 2009 | 0,90 |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,30 |
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 1,10 |
| HT 2017 | 1,15 |
| HT 2018 | 0,60 |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 0,95 |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | 1,05 |
| HT 2024 | 1,05 |
| HT 2025 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 420 | 61 |
| HT 2009 | 450 | 59 |
| HT 2010 | 356 | 53 |
| HT 2011 | 309 | 50 |
| HT 2012 | 399 | 48 |
| HT 2013 | 553 | 58 |
| HT 2014 | 573 | 58 |
| HT 2015 | 702 | 70 |
| HT 2016 | 680 | 100 |
| HT 2017 | 621 | 73 |
| HT 2018 | 584 | 61 |
| HT 2019 | 505 | 74 |
| HT 2020 | 602 | 92 |
| HT 2021 | 701 | 77 |
| HT 2022 | 621 | 68 |
| HT 2023 | 562 | 68 |
| HT 2024 | 579 | 60 |
| HT 2025 | 567 | 76 |
| HT 2026 | 727 | 72 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 19| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 18,54 | 1,25 | 16,9 | 727 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,40 | 1,05 | 9,2 | 732 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Laboratoriemedicin · Huddinge | 17,19 | 1,00 | 8,6 | 727 |
| Linköpings universitet Linköping | 16,58 | 1,05 | 13,9 | 432 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Klinisk fysiologi · Huddinge | 16,46 | 0,90 | 12,7 | 482 |
| Jönköping University Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin · Jönköping | 15,96 | – | 10,4 | 260 |
| Malmö universitet Malmö | 15,72 | 0,75 | 6,0 | 449 |
| Karlstads universitet Karlstad | 15,41 | 0,50 | 7,3 | 293 |
| Högskolan Kristianstad Kristianstad | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 275 |
| Örebro universitet Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning Laboratoriemedicin · Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 3,7 | 253 |
Om programmet
Biomedicinska analytiker arbetar i en spännande miljö med att utveckla analyser samt analysera de prover som behövs för att ge patienter rätt behandling och diagnos. Genom utbildningen blir du specialist på undersöknings- och analysmetoder inom medicin, teknik och naturvetenskap och kan arbeta både nationellt och internationellt med biomedicinskt laboratoriearbete.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
- Examen
- Biomedicinsk analytikerexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Biomedicinska analytiker m.fl. | 39 000 kr31–51 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som biomedicinsk analytiker vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Biomedicinska analytikerprogrammetBI17,42HP0,80Sökande/plats9,7
- Kompletteringsutbildning för biomedicinska analytiker med utländsk examenBI–HP–Sökande/plats–
- Kompletteringsutbildning för biomedicinska analytiker med utländsk examenBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i biomedicinsk laboratorievetenskapBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i biomedicinsk laboratorievetenskapBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P3300
UU-P3300 · nationell antagning
727 sökande, 72 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,19 | 20 | 18,54 | 20 | 67 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,63 | 5 | 18,55 | 6 | 42 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 17 | 1,25 | 17 | 73 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Biomedicinska analytikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Biomedicinska analytikerprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,54, HP 1,25 och BII 18,55. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biomedicinska analytikerprogrammet vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 727 personer, varav 72 i första hand. 43 antogs, alltså 16,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Biomedicinska analytikerprogrammet vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,54 HT 2026 mot 18,07 HT 2025. Sökande: 727 mot 567.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Biomedicinska analytikerprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 19 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(600)
- Män17 %(127)
- 24 år eller yngre78 %565
- 25–34 år15 %108
- 35 år eller äldre7 %54
- Antagna kvinnor88 %(38)
- Antagna män12 %(5)
Anmälningskod UU-P3300. Källa: UHR.