Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P3302

BIGymnasiebetyg 17,42 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,80 av max 2
BIIKompletterade betyg 16,77 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
145
16 i första hand
Antagna
15
urval 2
Reserver
13
Sökande per plats
9,7
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,817,42−1,38
Högskoleprov (HP)1,000,80−0,20
Betyg (BII)17,9316,77−1,16
Antagna totalt1515Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 15 terminer och legat kvar i 1 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,36). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 14 av 15 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 12.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 15 terminer och legat kvar i 1 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 15 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 12.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Biomedicinska analytikerprogrammet (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,80 → 17,42 (−1,38)1,00 → 0,80 (−0,20)
HT 202515,79 → alla behöriga antogs0,70 → alla behöriga antogs
HT 202415,31 → alla behöriga antogs0,60 → alla behöriga antogs
HT 202315,70 → alla behöriga antogs0,55 → alla behöriga antogs
HT 202216,58 → alla behöriga antogs0,55 → alla behöriga antogs
HT 202117,27 → 16,60 (−0,67)0,70 → 0,50 (−0,20)
HT 202016,80 → 15,45 (−1,35)0,60 → 0,55 (−0,05)
HT 201914,92 → alla behöriga antogs0,75 → alla behöriga antogs
HT 201816,24 → alla behöriga antogs0,90 → alla behöriga antogs
HT 201717,08 → 15,13 (−1,95)1,10 → 0,85 (−0,25)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 19
Biomedicinska analytikerprogrammet, HT 2026 (10 av 19)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Uppsala universitet Uppsala 18,541,2516,9727
Uppsala universitet Sundsvall · Du tittar på den här 17,420,809,7145
Göteborgs universitet Göteborg 17,401,059,2732
Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Laboratoriemedicin · Huddinge 17,191,008,6727
Linköpings universitet Linköping 16,581,0513,9432
Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Klinisk fysiologi · Huddinge 16,460,9012,7482
Jönköping University Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin · Jönköping 15,96–10,4260
Malmö universitet Malmö 15,720,756,0449
Karlstads universitet Karlstad 15,410,507,3293
Högskolan Kristianstad Kristianstad Alla antogsAlla antogs4,7275

Om programmet

Biomedicinska analytiker arbetar i en spännande miljö med att utveckla analyser samt analysera de prover som behövs för att ge patienter rätt behandling och diagnos. Genom utbildningen blir du specialist på undersöknings- och analysmetoder inom medicin, teknik och naturvetenskap och kan arbeta både nationellt och internationellt med biomedicinskt laboratoriearbete.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
Examen
Biomedicinsk analytikerexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Biomedicinska analytiker m.fl. 39 000 kr31–51 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som biomedicinsk analytiker vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P3302

UU-P3302 · nationell antagning

145 sökande, 16 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,8 6 17,42 6 9
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,93 1 16,77 1 4
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 4 Alla antogs 4 0
HP Högskoleprovet 1,00 4 0,80 4 8

Vanliga frågor om Biomedicinska analytikerprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Biomedicinska analytikerprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,42, HP 0,80 och BII 16,77. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Biomedicinska analytikerprogrammet vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 145 personer, varav 16 i första hand. 15 antogs, alltså 9,7 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Biomedicinska analytikerprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 19 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor77 %(111)
  • Män23 %(34)
  • 24 år eller yngre74 %107
  • 25–34 år17 %25
  • 35 år eller äldre9 %13
  • Antagna kvinnor80 %(12)
  • Antagna män20 %(3)

Anmälningskod UU-P3302. Källa: UHR.