Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52158
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 260
- 60 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 55
- Sökande per plats
- 10,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,31 | 15,96 | −1,35 |
| Betyg (BII) | 16,41 | 16,41 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 30 | 25 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 14 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,14). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 14 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 10.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 6 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 6 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,31 → 15,96 (−1,35) | – |
| HT 2025 | 14,55 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 13,38 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 16,97 → 15,94 (−1,03) | – |
| HT 2020 | 16,10 → 15,88 (−0,22) | – |
| HT 2019 | 15,75 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 16,56 → 12,44 (−4,12) | – |
| HT 2017 | 17,21 → 13,40 (−3,81) | – |
| HT 2016 | 16,81 → 16,60 (−0,21) | 1,00 → 1,10 (+0,10) |
| HT 2015 | 16,40 → 16,40 (±0) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,31) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 14,10 | 18,06 |
| HT 2013 | 14,85 | 15,47 |
| HT 2014 | 15,45 | 16,00 |
| HT 2015 | 16,40 | 16,89 |
| HT 2016 | 16,60 | 15,88 |
| HT 2017 | 13,40 | 14,70 |
| HT 2018 | 12,44 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 15,88 | 15,65 |
| HT 2021 | 15,94 | 15,93 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | 15,64 |
| HT 2026 | 15,96 | 16,41 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,55 |
| HT 2014 | 1,00 |
| HT 2015 | 0,75 |
| HT 2016 | 1,10 |
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | – |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | – |
| HT 2022 | – |
| HT 2023 | – |
| HT 2024 | – |
| HT 2025 | – |
| HT 2026 | – |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 173 | 24 |
| HT 2012 | 197 | 32 |
| HT 2013 | 282 | 50 |
| HT 2014 | 301 | 43 |
| HT 2015 | 313 | 52 |
| HT 2016 | 349 | 52 |
| HT 2017 | 274 | 38 |
| HT 2018 | 256 | 36 |
| HT 2019 | 208 | 34 |
| HT 2020 | 247 | 41 |
| HT 2021 | 315 | 49 |
| HT 2022 | 238 | 36 |
| HT 2023 | 230 | 49 |
| HT 2024 | 201 | 37 |
| HT 2025 | 182 | 29 |
| HT 2026 | 260 | 60 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 19| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 18,54 | 1,25 | 16,9 | 727 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,40 | 1,05 | 9,2 | 732 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Laboratoriemedicin · Huddinge | 17,19 | 1,00 | 8,6 | 727 |
| Linköpings universitet Linköping | 16,58 | 1,05 | 13,9 | 432 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Klinisk fysiologi · Huddinge | 16,46 | 0,90 | 12,7 | 482 |
| Jönköping University Jönköping · Du tittar på den här | 15,96 | – | 10,4 | 260 |
| Malmö universitet Malmö | 15,72 | 0,75 | 6,0 | 449 |
| Karlstads universitet Karlstad | 15,41 | 0,50 | 7,3 | 293 |
| Högskolan Kristianstad Kristianstad | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 275 |
| Örebro universitet Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning Laboratoriemedicin · Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 3,7 | 253 |
Om programmet
Den biomedicinska analytikern har ett spännande yrke och kallas ofta för ”sjukdomsdetektiven” där utmaningen är att identifiera och finna orsaken till olika sjukdomar. Som biomedicinsk analytiker har du en nyckelroll i vårdkedjan genom dina kunskaper och din förmåga att självständigt utföra och värdera olika biomedicinska analyser.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt Biologi 1, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 1 och Matematik 3b eller 3c. Eller: Biologi nivå 1, Fysik nivå 1b, eller nivå 1a1+1a2, Kemi nivå 1 och Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c eller motsvarande kunskaper.
- Examen
- Biomedicinsk analytikerexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Biomedicinska analytiker m.fl. | 39 000 kr31–51 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som biomedicinsk analytiker vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
- Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning klinisk fysiologiBI14,90HP–Sökande/plats11,3
- SjuksköterskeprogrammetBI16,93HP–Sökande/plats27,5
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,87HP–Sökande/plats98,5
- Human Resources med huvudområde psykologiBI15,38HP–Sökande/plats15,6
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI16,48HP–Sökande/plats41,2
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,15HP–Sökande/plats–
- SjuksköterskeprogrammetBI15,02HP–Sökande/plats18,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI15,47HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52158
HJ-52158 · nationell antagning
260 sökande, 60 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,31 | 15 | 15,96 | 12 | 19 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,41 | 5 | 16,41 | 4 | 27 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PJ Lärosätets eget urval | 1 | 10 | 1 | 9 | 3 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
Vanliga frågor om Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin
Vad krävdes för att komma in på Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,96 och BII 16,41. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 260 personer, varav 60 i första hand. 25 antogs, alltså 10,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin vid Jönköping University?
Ja, den steg: i BII krävdes 16,41 HT 2026 mot 15,64 HT 2025. Sökande: 260 mot 182.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin mer?
Samma utbildning finns på 19 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor80 %(207)
- Män20 %(53)
- 24 år eller yngre69 %179
- 25–34 år20 %53
- 35 år eller äldre11 %28
- Antagna kvinnor72 %(18)
- Antagna män28 %(7)
Anmälningskod HJ-52158. Källa: UHR.