Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52345
VT 2026urval 2 · HJ-52348
Söktryck just nu, VT 2027: 1 336 sökande hittills (228 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 16,02, troligen mellan 15,77 och 16,68.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 648
- 276 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 451
- Sökande per plats
- 27,5
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 100
- 214 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 346
- Sökande per plats
- 18,3
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,01 | 16,93 | −1,08 |
| Betyg (BII) | 17,5 | 16,73 | −0,77 |
| Antagna totalt | 70 | 60 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,83). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 33 terminer, minst 0,50 under i 30 och minst 1,00 under i 12.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 19 terminer och legat kvar i 4 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 19 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,01 → 16,93 (−1,08) | – |
| VT 2026 | 15,80 → 14,97 (−0,83) | – |
| HT 2025 | 17,96 → 17,29 (−0,67) | – |
| VT 2025 | 15,41 → 14,00 (−1,41) | – |
| HT 2024 | 16,24 → 14,99 (−1,25) | – |
| VT 2024 | 12,80 → 11,72 (−1,08) | – |
| HT 2023 | 15,60 → 13,30 (−2,30) | – |
| VT 2023 | 14,00 → 13,70 (−0,30) | – |
| HT 2022 | 16,51 → 15,70 (−0,81) | – |
| VT 2022 | 16,30 → 15,70 (−0,60) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,01) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 17,21 | 16,43 |
| VT 2011 | 15,90 | 15,84 |
| HT 2011 | 17,40 | 16,07 |
| VT 2012 | 15,79 | 15,38 |
| HT 2012 | 17,50 | 16,76 |
| VT 2013 | 15,70 | 16,00 |
| HT 2013 | 18,15 | 16,62 |
| VT 2014 | 16,30 | 15,93 |
| HT 2014 | 17,30 | 16,12 |
| VT 2015 | 15,63 | 15,76 |
| HT 2015 | 16,88 | 17,00 |
| VT 2016 | 15,60 | 15,91 |
| HT 2016 | 16,70 | 15,85 |
| VT 2017 | 14,75 | 15,05 |
| HT 2017 | 16,64 | 15,12 |
| VT 2018 | 13,63 | 13,13 |
| HT 2018 | 14,90 | 14,70 |
| VT 2019 | 11,51 | 12,05 |
| HT 2019 | 15,46 | 15,50 |
| VT 2020 | 14,11 | 14,15 |
| HT 2020 | 16,56 | 15,61 |
| VT 2021 | 14,90 | 15,10 |
| HT 2021 | 17,26 | 16,25 |
| VT 2022 | 15,70 | 15,49 |
| HT 2022 | 15,70 | 15,22 |
| VT 2023 | 13,70 | 14,09 |
| HT 2023 | 13,30 | 14,65 |
| VT 2024 | 11,72 | 13,83 |
| HT 2024 | 14,99 | 15,05 |
| VT 2025 | 14,00 | 14,62 |
| HT 2025 | 17,29 | 16,92 |
| VT 2026 | 14,97 | 15,70 |
| HT 2026 | 16,93 | 16,73 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 0,20 |
| HT 2008 | 0,60 |
| VT 2009 | 0,50 |
| HT 2009 | 0,80 |
| VT 2010 | 0,60 |
| HT 2010 | 0,70 |
| VT 2011 | 0,60 |
| HT 2011 | 0,70 |
| VT 2012 | 0,50 |
| HT 2012 | 0,70 |
| VT 2013 | 0,60 |
| HT 2013 | 0,80 |
| VT 2014 | 0,65 |
| HT 2014 | 0,75 |
| VT 2015 | 0,65 |
| HT 2015 | 0,80 |
| VT 2016 | 0,65 |
| HT 2016 | 0,70 |
| VT 2017 | 0,55 |
| HT 2017 | – |
| VT 2018 | – |
| HT 2018 | – |
| VT 2019 | – |
| HT 2019 | – |
| VT 2020 | – |
| HT 2020 | – |
| VT 2021 | – |
| HT 2021 | – |
| VT 2022 | – |
| HT 2022 | – |
| VT 2023 | – |
| HT 2023 | – |
| VT 2024 | – |
| HT 2024 | – |
| VT 2025 | – |
| HT 2025 | – |
| VT 2026 | – |
| HT 2026 | – |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 1 566 | 252 |
| VT 2009 | 876 | 180 |
| HT 2009 | 1 864 | 353 |
| VT 2010 | 1 345 | 271 |
| HT 2010 | 2 019 | 322 |
| VT 2011 | 1 264 | 238 |
| HT 2011 | 1 731 | 288 |
| VT 2012 | 1 228 | 232 |
| HT 2012 | 1 998 | 310 |
| VT 2013 | 1 452 | 274 |
| HT 2013 | 2 458 | 364 |
| VT 2014 | 1 619 | 290 |
| HT 2014 | 2 451 | 352 |
| VT 2015 | 1 611 | 270 |
| HT 2015 | 2 713 | 395 |
| VT 2016 | 1 784 | 310 |
| HT 2016 | 2 400 | 329 |
| VT 2017 | 1 320 | 229 |
| HT 2017 | 1 768 | 266 |
| VT 2018 | 1 030 | 176 |
| HT 2018 | 1 413 | 232 |
| VT 2019 | 719 | 153 |
| HT 2019 | 1 133 | 222 |
| VT 2020 | 787 | 170 |
| HT 2020 | 1 496 | 311 |
| VT 2021 | 1 087 | 213 |
| HT 2021 | 2 304 | 367 |
| VT 2022 | 1 629 | 268 |
| HT 2022 | 1 853 | 328 |
| VT 2023 | 1 101 | 228 |
| HT 2023 | 1 394 | 281 |
| VT 2024 | 978 | 224 |
| HT 2024 | 1 295 | 270 |
| VT 2025 | 1 018 | 215 |
| HT 2025 | 1 531 | 266 |
| VT 2026 | 1 100 | 214 |
| HT 2026 | 1 648 | 276 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Jönköping University Jönköping · Du tittar på den här | 16,93 | – | 27,5 | 1 648 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2 (eller motsvarande kunskaper)
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
- SjuksköterskeprogrammetBI14,78HP–Sökande/plats15,7
- SjuksköterskeprogrammetBI15,02HP–Sökande/plats18,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,87HP–Sökande/plats98,5
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI16,48HP–Sökande/plats41,2
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,15HP–Sökande/plats–
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI15,47HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52345
HJ-52345 · nationell antagning
1 648 sökande, 276 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 25 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,01 | 30 | 16,93 | 25 | 207 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,5 | 14 | 16,73 | 12 | 226 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| PJ Lärosätets eget urval | 0,8 | 24 | 0,8 | 21 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
VT 2026: anmälningskod HJ-52348
HJ-52348 · nationell antagning
1 100 sökande, 214 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | 3,5 | 3 | 16 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,8 | 35 | 14,97 | 33 | 101 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,26 | 19 | 15,7 | 19 | 173 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PJ Lärosätets eget urval | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 5 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 74 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,93 och BII 16,73. VT 2026: BI 14,97 och BII 15,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 1 648 personer, varav 276 i första hand. 60 antogs, alltså 27,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 336 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Sjuksköterskeprogrammet vid Jönköping University?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,93 HT 2026 mot 17,29 HT 2025. Sökande: 1 648 mot 1 531.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(1 396)
- Män15 %(252)
- 24 år eller yngre63 %1 034
- 25–34 år26 %424
- 35 år eller äldre12 %190
- Antagna kvinnor95 %(57)
- Antagna män5 %(3)
Anmälningskod HJ-52345. Källa: UHR.