Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52550
VT 2026urval 2 · HJ-52349
Söktryck just nu, VT 2027: 477 sökande hittills (41 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Medelsäker prognosGanska många söker, men gränsen kan röra sig en del.
BII (kompletterade betyg): 16,35, troligen mellan 15,81 och 17,15.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 376
- 47 i första hand
- Antagna
- 24
- urval 2
- Reserver
- 163
- Sökande per plats
- 15,7
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 297
- 38 i första hand
- Antagna
- 24
- urval 2
- Reserver
- 164
- Sökande per plats
- 12,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,33 | 14,78 | −0,55 |
| Betyg (BII) | 16,1 | 15,54 | −0,56 |
| Antagna totalt | 24 | 24 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (median −0,93). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 11 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,33 → 14,78 (−0,55) | – |
| VT 2026 | 15,50 → 13,85 (−1,65) | – |
| HT 2025 | 16,25 → 14,75 (−1,50) | – |
| VT 2025 | 14,41 → 13,48 (−0,93) | – |
| HT 2024 | 15,42 → 13,00 (−2,42) | – |
| VT 2022 | 15,89 → 15,10 (−0,79) | – |
| VT 2021 | 15,30 → 14,64 (−0,66) | – |
| VT 2020 | 14,60 → 12,97 (−1,63) | – |
| VT 2019 | 14,30 → 13,19 (−1,11) | – |
| VT 2018 | 14,99 → 14,50 (−0,49) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,33) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2017 | 15,30 | 16,07 |
| VT 2018 | 14,50 | 12,92 |
| VT 2019 | 13,19 | 12,83 |
| VT 2020 | 12,97 | 12,69 |
| VT 2021 | 14,64 | 14,15 |
| VT 2022 | 15,10 | 14,90 |
| HT 2024 | 13,00 | 14,62 |
| VT 2025 | 13,48 | 15,21 |
| HT 2025 | 14,75 | 16,23 |
| VT 2026 | 13,85 | 14,90 |
| HT 2026 | 14,78 | 15,54 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 514 | 60 |
| VT 2018 | 307 | 41 |
| VT 2019 | 207 | 39 |
| VT 2020 | 190 | 38 |
| VT 2021 | 278 | 40 |
| VT 2022 | 496 | 57 |
| HT 2024 | 224 | 61 |
| VT 2025 | 265 | 53 |
| HT 2025 | 343 | 51 |
| VT 2026 | 297 | 38 |
| HT 2026 | 376 | 47 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Jönköping University Eksjö · Du tittar på den här | 14,78 | – | 15,7 | 376 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2 (eller motsvarande kunskaper)
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
- SjuksköterskeprogrammetBI16,93HP–Sökande/plats27,5
- SjuksköterskeprogrammetBI15,02HP–Sökande/plats18,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,87HP–Sökande/plats98,5
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI16,48HP–Sökande/plats41,2
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,15HP–Sökande/plats–
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI15,47HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52550
HJ-52550 · nationell antagning
376 sökande, 47 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3,5 | 1 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,33 | 15 | 14,78 | 15 | 72 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,1 | 7 | 15,54 | 8 | 87 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| PJ Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
VT 2026: anmälningskod HJ-52349
HJ-52349 · nationell antagning
297 sökande, 38 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,5 | 13 | 13,85 | 13 | 30 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,63 | 8 | 14,9 | 8 | 74 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| PJ Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 64 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,78 och BII 15,54. VT 2026: BI 13,85 och BII 14,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 376 personer, varav 47 i första hand. 24 antogs, alltså 15,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 477 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Jönköping University?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,78 HT 2026 mot 14,75 HT 2025. Sökande: 376 mot 343.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(320)
- Män15 %(56)
- 24 år eller yngre45 %170
- 25–34 år33 %124
- 35 år eller äldre22 %82
- Antagna kvinnor92 %(22)
- Antagna män8 %(2)
Anmälningskod HJ-52550. Källa: UHR.