Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52346
VT 2026urval 2 · HJ-52552
Söktryck just nu, VT 2027: 519 sökande hittills (43 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Medelsäker prognosGanska många söker, men gränsen kan röra sig en del.
BII (kompletterade betyg): 16,10, troligen mellan 15,41 och 17,05.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 431
- 44 i första hand
- Antagna
- 24
- urval 2
- Reserver
- 184
- Sökande per plats
- 18
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 301
- 30 i första hand
- Antagna
- 24
- urval 2
- Reserver
- 176
- Sökande per plats
- 12,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,09 | 15,02 | −1,07 |
| Betyg (BII) | 15,63 | 15,1 | −0,53 |
| Antagna totalt | 24 | 24 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (median −1,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,09 → 15,02 (−1,07) | – |
| VT 2026 | 14,76 → 13,50 (−1,26) | – |
| HT 2025 | 15,71 → 15,30 (−0,41) | – |
| VT 2025 | 14,43 → 13,19 (−1,24) | – |
| HT 2024 | 14,90 → 12,90 (−2,00) | – |
| HT 2022 | 15,31 → 14,64 (−0,67) | – |
| HT 2021 | 17,27 → 15,49 (−1,78) | – |
| HT 2020 | 15,50 → 13,95 (−1,55) | – |
| HT 2019 | 14,72 → 13,45 (−1,27) | – |
| HT 2018 | 14,88 → 13,53 (−1,35) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,09) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 15,70 | 15,94 |
| HT 2017 | 15,93 | 14,83 |
| HT 2018 | 13,53 | 13,55 |
| HT 2019 | 13,45 | 13,56 |
| HT 2020 | 13,95 | 14,46 |
| HT 2021 | 15,49 | 15,26 |
| HT 2022 | 14,64 | 14,63 |
| HT 2024 | 12,90 | 14,13 |
| VT 2025 | 13,19 | 13,86 |
| HT 2025 | 15,30 | 15,61 |
| VT 2026 | 13,50 | 14,72 |
| HT 2026 | 15,02 | 15,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 667 | 64 |
| HT 2017 | 521 | 60 |
| HT 2018 | 435 | 43 |
| HT 2019 | 266 | 40 |
| HT 2020 | 326 | 39 |
| HT 2021 | 474 | 49 |
| HT 2022 | 495 | 56 |
| HT 2024 | 243 | 60 |
| VT 2025 | 293 | 48 |
| HT 2025 | 413 | 44 |
| VT 2026 | 301 | 30 |
| HT 2026 | 431 | 44 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Jönköping University Värnamo · Du tittar på den här | 15,02 | – | 18,0 | 431 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2 (eller motsvarande kunskaper)
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
- SjuksköterskeprogrammetBI14,78HP–Sökande/plats15,7
- SjuksköterskeprogrammetBI16,93HP–Sökande/plats27,5
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,87HP–Sökande/plats98,5
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI16,48HP–Sökande/plats41,2
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,15HP–Sökande/plats–
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI15,47HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52346
HJ-52346 · nationell antagning
431 sökande, 44 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 1 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,09 | 13 | 15,02 | 14 | 72 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,63 | 8 | 15,1 | 8 | 108 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| PJ Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
VT 2026: anmälningskod HJ-52552
HJ-52552 · nationell antagning
301 sökande, 30 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,76 | 13 | 13,5 | 13 | 24 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,22 | 9 | 14,72 | 9 | 84 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PJ Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 72 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,02 och BII 15,1. VT 2026: BI 13,5 och BII 14,72. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 431 personer, varav 44 i första hand. 24 antogs, alltså 18 sökande per antagen. Till VT 2027 har 519 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Sjuksköterskeprogrammet vid Jönköping University?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,02 HT 2026 mot 15,3 HT 2025. Sökande: 431 mot 413.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(360)
- Män16 %(71)
- 24 år eller yngre45 %195
- 25–34 år37 %161
- 35 år eller äldre17 %75
- Antagna kvinnor79 %(19)
- Antagna män21 %(5)
Anmälningskod HJ-52346. Källa: UHR.