Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · KI-42003
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 3 895
- 924 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 1 050
- Sökande per plats
- 48,7
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,83 | 19,3 | −0,53 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,05 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,89 | 19,78 | −0,11 |
| Antagna totalt | 110 | 80 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 18,10 | 19,03 |
| VT 2019 | 17,95 | 18,20 |
| HT 2019 | 17,94 | 18,75 |
| VT 2020 | 18,30 | 18,92 |
| HT 2020 | 19,52 | 19,58 |
| VT 2021 | 18,18 | 18,54 |
| HT 2021 | 19,00 | 19,04 |
| VT 2022 | 19,20 | 18,85 |
| HT 2022 | 18,75 | 19,09 |
| VT 2023 | 17,78 | 18,50 |
| HT 2023 | 19,06 | 19,20 |
| VT 2024 | 18,70 | 19,38 |
| HT 2024 | 18,50 | 19,04 |
| VT 2025 | 18,28 | 18,35 |
| HT 2025 | 18,96 | 19,68 |
| VT 2026 | 19,30 | 19,78 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,90 |
| VT 2019 | 0,80 |
| HT 2019 | 1,05 |
| VT 2020 | 0,90 |
| HT 2020 | 0,95 |
| VT 2021 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,10 |
| VT 2022 | 1,05 |
| HT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 1,10 |
| HT 2023 | 1,10 |
| VT 2024 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,10 |
| VT 2025 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,10 |
| VT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 2 804 | 515 |
| VT 2019 | 1 819 | 437 |
| HT 2019 | 2 072 | 550 |
| VT 2020 | 1 600 | 418 |
| HT 2020 | 2 844 | 762 |
| VT 2021 | 2 102 | 546 |
| HT 2021 | 2 958 | 690 |
| VT 2022 | 2 289 | 584 |
| HT 2022 | 2 397 | 618 |
| VT 2023 | 1 822 | 527 |
| HT 2023 | 2 088 | 574 |
| VT 2024 | 1 821 | 545 |
| HT 2024 | 2 207 | 623 |
| VT 2025 | 1 918 | 571 |
| HT 2025 | 4 150 | 889 |
| VT 2026 | 3 895 | 924 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · Du tittar på den här | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge · HT 2026 | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Lunds universitet Lund | 18,30 | 1,05 | 19,2 | 2 228 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,69 | 0,95 | 16,1 | 2 582 |
| Uppsala universitet Uppsala | 17,55 | 0,85 | 20,2 | 2 934 |
| Malmö universitet Malmö | 17,17 | 0,85 | 15,1 | 2 193 |
| Karolinska institutet Huddinge | 17,00 | 0,80 | 19,4 | 3 103 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 16,67 | 0,90 | 21,4 | 3 311 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 15,45 | 0,70 | 15,8 | 2 997 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 15,42 | 0,70 | 15,0 | 2 552 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karolinska institutet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karolinska institutet
- SjuksköterskeprogrammetBI17,00HP0,80Sökande/plats19,4
- SjuksköterskeprogrammetBI18,40HP1,05Sökande/plats24,9
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - medicinsk vårdBI–HP–Sökande/plats2,4
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - kirurgisk vårdBI–HP–Sökande/plats2,1
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - intensivvårdBI–HP–Sökande/plats5,7
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - vård av äldreBI–HP–Sökande/plats2,1
- PsykologprogrammetBI20,90HP1,50Sökande/plats21,8
- FysioterapeutprogrammetBI17,84HP1,00Sökande/plats13,2
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod KI-42003
KI-42003 · nationell antagning
3 895 sökande, 924 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 4 | 4 | 3 | 71 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,83 | 45 | 19,3 | 32 | 471 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,89 | 24 | 19,78 | 18 | 602 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 37 | 1,05 | 27 | 412 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 12 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Karolinska institutet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,3, HP 1,05 och BII 19,78. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Karolinska institutet?
VT 2026 sökte 3 895 personer, varav 924 i första hand. 80 antogs, alltså 48,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Karolinska institutet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,3 VT 2026 mot 18,28 VT 2025. Sökande: 3 895 mot 1 918.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor84 %(3 291)
- Män16 %(604)
- 24 år eller yngre25 %958
- 25–34 år38 %1 483
- 35 år eller äldre37 %1 454
- Antagna kvinnor75 %(60)
- Antagna män25 %(20)
Anmälningskod KI-42003. Källa: UHR.