Fysioterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · KI-41004
VT 2026urval 2 · KI-42001
Söktryck just nu, VT 2027: 1 258 sökande hittills (345 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 8 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 17,78, troligen mellan 17,45 och 18,41.
Antalet platser minskar från 65 VT 2026 till 60 VT 2027. Ändringen är mindre än 10 procent och påverkar inte prognosen. Källa: lärosätets programsida.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 515
- 421 i första hand
- Antagna
- 115
- urval 2
- Reserver
- 345
- Sökande per plats
- 13,2
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 972
- 304 i första hand
- Antagna
- 115
- urval 2
- Reserver
- 233
- Sökande per plats
- 8,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,5 | 17,84 | −0,66 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 1,00 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,05 | 18,3 | −0,75 |
| Antagna totalt | 140 | 115 | −25 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,58). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 17 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 17 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,50 → 17,84 (−0,66) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| VT 2026 | 17,05 → 16,19 (−0,86) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,96 → 17,54 (−0,42) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| VT 2025 | 16,60 → 15,58 (−1,02) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2024 | 17,89 → 17,18 (−0,71) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| VT 2024 | 16,09 → 14,61 (−1,48) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2023 | 17,92 → 17,10 (−0,82) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| VT 2023 | 17,08 → 16,10 (−0,98) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,20 → 17,70 (−0,50) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| VT 2022 | 17,70 → 17,10 (−0,60) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,50) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 18,71 | 18,81 |
| VT 2019 | 17,70 | 18,33 |
| HT 2019 | 18,85 | 18,71 |
| VT 2020 | 17,70 | 18,50 |
| HT 2020 | 19,05 | 18,75 |
| VT 2021 | 17,70 | 18,31 |
| HT 2021 | 18,44 | 18,75 |
| VT 2022 | 17,10 | 17,94 |
| HT 2022 | 17,70 | 17,48 |
| VT 2023 | 16,10 | 16,30 |
| HT 2023 | 17,10 | 18,27 |
| VT 2024 | 14,61 | 16,67 |
| HT 2024 | 17,18 | 17,74 |
| VT 2025 | 15,58 | 16,80 |
| HT 2025 | 17,54 | 17,40 |
| VT 2026 | 16,19 | 17,00 |
| HT 2026 | 17,84 | 18,30 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 1,15 |
| VT 2019 | 1,00 |
| HT 2019 | 1,10 |
| VT 2020 | 1,00 |
| HT 2020 | 1,05 |
| VT 2021 | 0,95 |
| HT 2021 | 1,05 |
| VT 2022 | 0,95 |
| HT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,90 |
| VT 2024 | 0,65 |
| HT 2024 | 0,90 |
| VT 2025 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,80 |
| VT 2026 | 0,80 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 1 706 | 446 |
| VT 2019 | 1 040 | 323 |
| HT 2019 | 1 515 | 430 |
| VT 2020 | 1 037 | 341 |
| HT 2020 | 1 732 | 476 |
| VT 2021 | 1 198 | 332 |
| HT 2021 | 1 764 | 481 |
| VT 2022 | 1 076 | 295 |
| HT 2022 | 1 351 | 326 |
| VT 2023 | 793 | 229 |
| HT 2023 | 1 041 | 270 |
| VT 2024 | 738 | 202 |
| HT 2024 | 1 203 | 328 |
| VT 2025 | 860 | 270 |
| HT 2025 | 1 266 | 339 |
| VT 2026 | 972 | 304 |
| HT 2026 | 1 515 | 421 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 9| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,20 | 27,9 | 1 534 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,70 | 1,25 | 33,0 | 1 979 |
| Uppsala universitet Uppsala | 19,00 | 1,10 | 31,0 | 1 549 |
| Linköpings universitet Linköping | 18,23 | 1,05 | 20,3 | 1 178 |
| Karolinska institutet Huddinge · Du tittar på den här | 17,84 | 1,00 | 13,2 | 1 515 |
| Umeå universitet Umeå | 17,26 | 0,90 | 14,4 | 735 |
| Mälardalens universitet Karlshamn | 17,07 | 0,75 | 12,4 | 371 |
| Mälardalens universitet Västerås | 16,02 | 0,80 | 14,2 | 852 |
| Luleå tekniska universitet Fysioterapeut · Luleå | 14,34 | 0,55 | 9,1 | 457 |
Om programmet
Om programmet Som fysioterapeut arbetar du både praktiskt och pedagogiskt med förebyggande, behandlande och rehabiliterande åtgärder. Fysioterapeuter arbetar med personer i alla åldrar som har eller riskerar att få nedsatt hälsa och funktion. Det kan handla om skador och sjukdomar i olika organsystem eller som följd av psykisk ohälsa. I yrket ingår dessutom hälsofrämjande arbete på individ-, grupp- och samhällsnivå.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Fysioterapeutexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karolinska institutet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Sjukgymnaster | 40 000 kr33–48 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fysioterapeut och sjukgymnast vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karolinska institutet
- BarnmorskeprogrammetBI–HP–Sökande/plats3,8
- ArbetsterapeutprogrammetBI15,17HP0,55Sökande/plats11,1
- PsykologprogrammetBI20,90HP1,50Sökande/plats21,8
- TandhygienistprogrammetBI16,72HP0,75Sökande/plats15,2
- SjuksköterskeprogrammetBI19,30HP1,05Sökande/plats48,7
- SjuksköterskeprogrammetBI17,00HP0,80Sökande/plats19,4
- Masterprogrammet i hälsoekonomi, policy och managementBI–HP–Sökande/plats9,3
- Magisterprogrammet i klinisk optometriBI–HP–Sökande/plats2,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KI-41004
KI-41004 · nationell antagning
1 515 sökande, 421 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 1 | 10 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,5 | 64 | 17,84 | 51 | 165 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,05 | 26 | 18,3 | 24 | 191 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 48 | 1,00 | 39 | 189 |
VT 2026: anmälningskod KI-42001
KI-42001 · nationell antagning
972 sökande, 304 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,05 | 63 | 16,19 | 50 | 97 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,61 | 28 | 17 | 24 | 149 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 47 | 0,80 | 39 | 115 |
Vanliga frågor om Fysioterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeutprogrammet vid Karolinska institutet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,84, HP 1,00 och BII 18,3. VT 2026: BI 16,19, HP 0,80 och BII 17. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Fysioterapeutprogrammet vid Karolinska institutet?
HT 2026 sökte 1 515 personer, varav 421 i första hand. 115 antogs, alltså 13,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 258 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Fysioterapeutprogrammet vid Karolinska institutet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,84 HT 2026 mot 17,54 HT 2025. Sökande: 1 515 mot 1 266.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Fysioterapeutprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 9 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(906)
- Män40 %(609)
- 24 år eller yngre55 %831
- 25–34 år30 %447
- 35 år eller äldre16 %237
- Antagna kvinnor58 %(67)
- Antagna män42 %(48)
Anmälningskod KI-41004. Källa: UHR.