Fysioterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50325
VT 2026urval 2 · LIU-50325
Söktryck just nu, VT 2027: 796 sökande hittills (148 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 12 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 18,23, troligen mellan 17,82 och 18,72.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 178
- 218 i första hand
- Antagna
- 58
- urval 2
- Reserver
- 246
- Sökande per plats
- 20,3
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 724
- 151 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 159
- Sökande per plats
- 13,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,85 | 18,23 | −0,62 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,05 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,65 | 18,15 | −0,5 |
| Antagna totalt | 68 | 58 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 25 terminer (median −0,58). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 23 av 25 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 18 av 25 terminer och legat kvar i 7 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 18 av 25 terminer, minst 0,10 under i 6 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,85 → 18,23 (−0,62) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| VT 2026 | 17,76 → 17,18 (−0,58) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,96 → 18,53 (−0,43) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| VT 2025 | 17,80 → 16,50 (−1,30) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2024 | 18,85 → 18,50 (−0,35) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| VT 2024 | 18,18 → 15,88 (−2,30) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2023 | 19,19 → 18,49 (−0,70) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| VT 2023 | 17,55 → 16,24 (−1,31) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2022 | 19,38 → 18,80 (−0,58) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| VT 2022 | 18,05 → 17,30 (−0,75) | 1,10 → 1,10 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,85) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 20,60 | 19,70 |
| VT 2015 | 19,60 | 19,20 |
| HT 2015 | 20,30 | 20,10 |
| VT 2016 | 19,40 | 19,00 |
| HT 2016 | 19,80 | 19,00 |
| VT 2017 | 18,80 | 19,05 |
| HT 2017 | 19,15 | 18,80 |
| VT 2018 | 18,30 | 18,02 |
| HT 2018 | 19,19 | 19,12 |
| VT 2019 | 17,76 | 17,79 |
| HT 2019 | 18,86 | 18,50 |
| VT 2020 | 18,38 | 18,35 |
| HT 2020 | 19,92 | 19,25 |
| VT 2021 | 18,65 | 18,80 |
| HT 2021 | 18,75 | 19,05 |
| VT 2022 | 17,30 | 18,10 |
| HT 2022 | 18,80 | 18,30 |
| VT 2023 | 16,24 | 16,65 |
| HT 2023 | 18,49 | 18,15 |
| VT 2024 | 15,88 | 17,39 |
| HT 2024 | 18,50 | 18,13 |
| VT 2025 | 16,50 | 17,35 |
| HT 2025 | 18,53 | 17,64 |
| VT 2026 | 17,18 | 17,64 |
| HT 2026 | 18,23 | 18,15 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 1,30 |
| VT 2015 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,30 |
| VT 2016 | 1,25 |
| HT 2016 | 1,25 |
| VT 2017 | 1,15 |
| HT 2017 | 1,30 |
| VT 2018 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,25 |
| VT 2019 | 1,05 |
| HT 2019 | 1,15 |
| VT 2020 | 1,05 |
| HT 2020 | 1,10 |
| VT 2021 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,15 |
| VT 2022 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,15 |
| VT 2023 | 1,00 |
| HT 2023 | 1,05 |
| VT 2024 | 0,80 |
| HT 2024 | 1,10 |
| VT 2025 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,95 |
| VT 2026 | 0,95 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 1 941 | 324 |
| VT 2015 | 1 223 | 252 |
| HT 2015 | 2 250 | 344 |
| VT 2016 | 1 255 | 212 |
| HT 2016 | 1 910 | 298 |
| VT 2017 | 1 102 | 184 |
| HT 2017 | 1 747 | 246 |
| VT 2018 | 975 | 179 |
| HT 2018 | 1 616 | 301 |
| VT 2019 | 820 | 155 |
| HT 2019 | 1 322 | 255 |
| VT 2020 | 794 | 192 |
| HT 2020 | 1 531 | 292 |
| VT 2021 | 910 | 178 |
| HT 2021 | 1 512 | 243 |
| VT 2022 | 785 | 140 |
| HT 2022 | 1 161 | 208 |
| VT 2023 | 615 | 118 |
| HT 2023 | 950 | 171 |
| VT 2024 | 553 | 132 |
| HT 2024 | 976 | 195 |
| VT 2025 | 631 | 148 |
| HT 2025 | 1 021 | 209 |
| VT 2026 | 724 | 151 |
| HT 2026 | 1 178 | 218 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 9| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,20 | 27,9 | 1 534 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,70 | 1,25 | 33,0 | 1 979 |
| Uppsala universitet Uppsala | 19,00 | 1,10 | 31,0 | 1 549 |
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 18,23 | 1,05 | 20,3 | 1 178 |
| Karolinska institutet Huddinge | 17,84 | 1,00 | 13,2 | 1 515 |
| Umeå universitet Umeå | 17,26 | 0,90 | 14,4 | 735 |
| Mälardalens universitet Karlshamn | 17,07 | 0,75 | 12,4 | 371 |
| Mälardalens universitet Västerås | 16,02 | 0,80 | 14,2 | 852 |
| Luleå tekniska universitet Fysioterapeut · Luleå | 14,34 | 0,55 | 9,1 | 457 |
Om programmet
Fysioterapeuter är experter på kroppen, rörelse och hälsa och hjälper människor till ett aktivt liv. På Fysioterapeutprogrammet lär du dig att undersöka, bedöma och behandla människors rörelsefunktioner. Du får också lära dig att arbeta förebyggande och hur du kan hjälpa klienten att ta tillvara sina egna resurser. Fysioterapins centrala begrepp är rörelse, hälsa och interaktion.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Idrott och hälsa 1, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2, Matematik 2a eller 2b eller 2c eller Matematik B. Alternativt: Grundläggande behörighet på grundnivå samt Idrott och Hälsa nivå 1, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c.
- Examen
- Fysioterapeutexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Sjukgymnaster | 40 000 kr33–48 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fysioterapeut och sjukgymnast vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- LäkarprogrammetBI21,56HP1,65Sökande/plats27,3
- PsykologprogrammetBI21,04HP1,50Sökande/plats41,6
- SjuksköterskeprogrammetBI18,46HP1,05Sökande/plats29,6
- SjuksköterskeprogrammetBI16,61HP0,75Sökande/plats20,5
- Biomedicinska analytikerprogrammetBI16,58HP1,05Sökande/plats13,9
- Specialistsjuksköterskeprogrammet inriktning mot anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats26,0
- ArbetsterapeutprogrammetBI13,54HP0,35Sökande/plats7,3
- Specialistsjuksköterskeprogrammet inriktning mot anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats23,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50325
LIU-50325 · nationell antagning
1 178 sökande, 218 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,85 | 34 | 18,23 | 28 | 127 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,65 | 11 | 18,15 | 10 | 126 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 22 | 1,05 | 19 | 154 |
VT 2026: anmälningskod LIU-50325
LIU-50325 · nationell antagning
724 sökande, 151 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,76 | 32 | 17,18 | 26 | 77 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,1 | 12 | 17,64 | 11 | 89 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 21 | 0,95 | 18 | 96 |
Vanliga frågor om Fysioterapeutprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeutprogrammet vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,23, HP 1,05 och BII 18,15. VT 2026: BI 17,18, HP 0,95 och BII 17,64. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Fysioterapeutprogrammet vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 1 178 personer, varav 218 i första hand. 58 antogs, alltså 20,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 796 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Fysioterapeutprogrammet vid Linköpings universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,23 HT 2026 mot 18,53 HT 2025. Sökande: 1 178 mot 1 021.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Fysioterapeutprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 9 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor59 %(698)
- Män41 %(480)
- 24 år eller yngre75 %880
- 25–34 år20 %233
- 35 år eller äldre6 %65
- Antagna kvinnor53 %(31)
- Antagna män47 %(27)
Anmälningskod LIU-50325. Källa: UHR.