Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50332
VT 2026urval 2 · LIU-50332
Söktryck just nu, VT 2027: 1 694 sökande hittills (263 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 17,25, troligen mellan 16,93 och 17,77.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 188
- 332 i första hand
- Antagna
- 74
- urval 2
- Reserver
- 500
- Sökande per plats
- 29,6
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 471
- 293 i första hand
- Antagna
- 84
- urval 2
- Reserver
- 323
- Sökande per plats
- 17,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,27 | 18,46 | −0,81 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,05 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 20,01 | 18,97 | −1,04 |
| Antagna totalt | 74 | 74 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,82). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 32 av 33 terminer, minst 0,50 under i 30 och minst 1,00 under i 12.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 38 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 38 terminer, minst 0,10 under i 31 och minst 0,20 under i 10.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,27 → 18,46 (−0,81) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| VT 2026 | 17,45 → 16,66 (−0,79) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2025 | 18,80 → 18,19 (−0,61) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| VT 2025 | 17,46 → 16,64 (−0,82) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2024 | 19,11 → 18,27 (−0,84) | 1,15 → 0,95 (−0,20) |
| VT 2024 | 16,92 → 15,25 (−1,67) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2023 | 18,85 → 17,57 (−1,28) | 1,10 → 0,95 (−0,15) |
| VT 2023 | 17,23 → 15,79 (−1,44) | 0,90 → 0,60 (−0,30) |
| HT 2022 | 19,11 → 18,35 (−0,76) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| VT 2022 | 17,29 → 16,13 (−1,16) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,27) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 18,80 | 18,50 |
| VT 2011 | 17,10 | 16,64 |
| HT 2011 | 19,00 | 17,75 |
| VT 2012 | 17,53 | 16,88 |
| HT 2012 | 19,10 | 17,79 |
| VT 2013 | 18,10 | 16,40 |
| HT 2013 | 19,20 | 17,58 |
| VT 2014 | 17,81 | 16,60 |
| HT 2014 | 19,70 | 17,30 |
| VT 2015 | 17,90 | 18,20 |
| HT 2015 | 19,10 | 18,48 |
| VT 2016 | 17,10 | 17,53 |
| HT 2016 | 18,90 | 17,35 |
| VT 2017 | 16,56 | 16,93 |
| HT 2017 | 17,66 | 17,90 |
| VT 2018 | 15,85 | 15,67 |
| HT 2018 | 17,50 | 17,35 |
| VT 2019 | 14,55 | 15,60 |
| HT 2019 | 18,00 | 17,81 |
| VT 2020 | 15,29 | 16,23 |
| HT 2020 | 18,55 | 18,85 |
| VT 2021 | 16,54 | 17,05 |
| HT 2021 | 18,18 | 18,50 |
| VT 2022 | 16,13 | 16,62 |
| HT 2022 | 18,35 | 17,10 |
| VT 2023 | 15,79 | 15,55 |
| HT 2023 | 17,57 | 17,80 |
| VT 2024 | 15,25 | 16,50 |
| HT 2024 | 18,27 | 17,34 |
| VT 2025 | 16,64 | 16,32 |
| HT 2025 | 18,19 | 17,87 |
| VT 2026 | 16,66 | 16,90 |
| HT 2026 | 18,46 | 18,97 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 0,90 |
| HT 2008 | 1,00 |
| VT 2009 | 0,80 |
| HT 2009 | 1,10 |
| VT 2010 | 1,00 |
| HT 2010 | 1,00 |
| VT 2011 | 0,90 |
| HT 2011 | 1,20 |
| VT 2012 | 0,80 |
| HT 2012 | 0,90 |
| VT 2013 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,10 |
| VT 2014 | 0,90 |
| HT 2014 | 1,10 |
| VT 2015 | 0,90 |
| HT 2015 | 1,15 |
| VT 2016 | 1,00 |
| HT 2016 | 1,05 |
| VT 2017 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,95 |
| VT 2018 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,90 |
| VT 2019 | 0,60 |
| HT 2019 | 0,90 |
| VT 2020 | 0,80 |
| HT 2020 | 1,00 |
| VT 2021 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | 0,80 |
| HT 2022 | 0,95 |
| VT 2023 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,95 |
| VT 2024 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,95 |
| VT 2025 | 0,75 |
| HT 2025 | 1,05 |
| VT 2026 | 0,85 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 1 789 | 329 |
| VT 2009 | 1 055 | 229 |
| HT 2009 | 1 982 | 317 |
| VT 2010 | 1 310 | 226 |
| HT 2010 | 2 169 | 291 |
| VT 2011 | 1 238 | 190 |
| HT 2011 | 1 765 | 301 |
| VT 2012 | 1 008 | 227 |
| HT 2012 | 2 240 | 333 |
| VT 2013 | 1 534 | 254 |
| HT 2013 | 2 480 | 366 |
| VT 2014 | 1 548 | 257 |
| HT 2014 | 2 380 | 328 |
| VT 2015 | 1 621 | 262 |
| HT 2015 | 2 579 | 341 |
| VT 2016 | 1 741 | 262 |
| HT 2016 | 2 309 | 297 |
| VT 2017 | 1 445 | 220 |
| HT 2017 | 1 940 | 265 |
| VT 2018 | 1 150 | 185 |
| HT 2018 | 1 682 | 276 |
| VT 2019 | 825 | 189 |
| HT 2019 | 1 346 | 272 |
| VT 2020 | 809 | 167 |
| HT 2020 | 1 787 | 333 |
| VT 2021 | 1 220 | 238 |
| HT 2021 | 2 130 | 329 |
| VT 2022 | 1 363 | 233 |
| HT 2022 | 1 986 | 313 |
| VT 2023 | 1 225 | 216 |
| HT 2023 | 1 721 | 278 |
| VT 2024 | 1 152 | 199 |
| HT 2024 | 1 802 | 317 |
| VT 2025 | 1 237 | 219 |
| HT 2025 | 1 939 | 347 |
| VT 2026 | 1 471 | 293 |
| HT 2026 | 2 188 | 332 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 18,46 | 1,05 | 29,6 | 2 188 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
Om programmet
Vill du stödja människors hälsa i vård och omsorg? Läs till sjuksköterska! Som sjuksköterska är du den som ansvarar för att patienterna ska känna sig trygga och omhändertagna och få den vård de behöver. Det är också du som leder och planerar arbetet på avdelningen. God omvårdnad, helhetssyn på människan, medicinska kunskaper och utvecklings- och förbättringsarbete är det som utmärker sjuksköterskeutbildningen i Linköping och Norrköping.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2, Matematik 2a eller 2b eller 2c eller Matematik B. Alternativt: Grundläggande behörighet på grundnivå samt Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c.
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- SjuksköterskeprogrammetBI16,61HP0,75Sökande/plats20,5
- LäkarprogrammetBI21,56HP1,65Sökande/plats27,3
- PsykologprogrammetBI21,04HP1,50Sökande/plats41,6
- FysioterapeutprogrammetBI18,23HP1,05Sökande/plats20,3
- Biomedicinska analytikerprogrammetBI16,58HP1,05Sökande/plats13,9
- Specialistsjuksköterskeprogrammet inriktning mot anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats26,0
- ArbetsterapeutprogrammetBI13,54HP0,35Sökande/plats7,3
- Specialistsjuksköterskeprogrammet inriktning mot anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats23,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50332
LIU-50332 · nationell antagning
2 188 sökande, 332 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 3,5 | 2 | 20 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,27 | 31 | 18,46 | 30 | 256 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,01 | 11 | 18,97 | 12 | 249 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 22 | 1,05 | 21 | 290 |
| HPSU Lärosätets eget urval | 0,35 | 7 | 0,4 | 8 | 12 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
VT 2026: anmälningskod LIU-50332
LIU-50332 · nationell antagning
1 471 sökande, 293 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 2 | 16 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,45 | 40 | 16,66 | 32 | 125 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,15 | 18 | 16,9 | 16 | 189 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 30 | 0,85 | 25 | 172 |
| HPSU Lärosätets eget urval | 0,2 | 10 | 0,2 | 9 | 5 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,46, HP 1,05 och BII 18,97. VT 2026: BI 16,66, HP 0,85 och BII 16,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 2 188 personer, varav 332 i första hand. 74 antogs, alltså 29,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 694 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,46 HT 2026 mot 18,19 HT 2025. Sökande: 2 188 mot 1 939.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(1 862)
- Män15 %(326)
- 24 år eller yngre71 %1 545
- 25–34 år19 %418
- 35 år eller äldre10 %225
- Antagna kvinnor86 %(64)
- Antagna män14 %(10)
Anmälningskod LIU-50332. Källa: UHR.