Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 578
- 372 i första hand
- Antagna
- 62
- urval 2
- Reserver
- 688
- Sökande per plats
- 41,6
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,34 | 21,04 | −0,3 |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,50 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,5 | 21,5 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 62 | 62 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 19 terminer och legat kvar i 9 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 19 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,34 → 21,04 (−0,30) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| HT 2025 | 21,38 → 20,99 (−0,39) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| HT 2024 | 21,46 → 21,20 (−0,26) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| HT 2023 | 21,46 → 21,04 (−0,42) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| HT 2022 | 21,46 → 21,16 (−0,30) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2021 | 21,61 → 21,25 (−0,36) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| HT 2020 | 21,56 → 21,25 (−0,31) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| HT 2019 | 21,44 → 21,04 (−0,40) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2018 | 21,38 → 20,94 (−0,44) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2017 | 21,51 → 21,06 (−0,45) | 1,60 → 1,60 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,34) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,90 | 22,10 |
| HT 2011 | 21,85 | 22,06 |
| HT 2012 | 21,88 | 22,20 |
| HT 2013 | 21,80 | 22,20 |
| HT 2014 | 21,70 | 22,10 |
| HT 2015 | 21,50 | 21,77 |
| HT 2016 | 21,60 | 21,90 |
| HT 2017 | 21,06 | 21,71 |
| HT 2018 | 20,94 | 21,10 |
| HT 2019 | 21,04 | 21,80 |
| HT 2020 | 21,25 | 21,35 |
| HT 2021 | 21,25 | 21,36 |
| HT 2022 | 21,16 | 21,41 |
| HT 2023 | 21,04 | 21,15 |
| HT 2024 | 21,20 | 21,30 |
| HT 2025 | 20,99 | 21,35 |
| HT 2026 | 21,04 | 21,50 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,70 |
| HT 2009 | 1,70 |
| HT 2010 | 1,70 |
| HT 2011 | 1,80 |
| HT 2012 | 1,70 |
| HT 2013 | 1,60 |
| HT 2014 | 1,65 |
| HT 2015 | 1,60 |
| HT 2016 | 1,60 |
| HT 2017 | 1,60 |
| HT 2018 | 1,60 |
| HT 2019 | 1,65 |
| HT 2020 | 1,50 |
| HT 2021 | 1,55 |
| HT 2022 | 1,60 |
| HT 2023 | 1,55 |
| HT 2024 | 1,50 |
| HT 2025 | 1,55 |
| HT 2026 | 1,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 670 | 220 |
| HT 2009 | 1 899 | 194 |
| HT 2010 | 3 104 | 353 |
| HT 2011 | 3 215 | 374 |
| HT 2012 | 3 262 | 377 |
| HT 2013 | 3 174 | 428 |
| HT 2014 | 3 764 | 447 |
| HT 2015 | 3 532 | 410 |
| HT 2016 | 3 165 | 354 |
| HT 2017 | 3 180 | 393 |
| HT 2018 | 3 434 | 395 |
| HT 2019 | 2 683 | 431 |
| HT 2020 | 3 166 | 429 |
| HT 2021 | 3 094 | 423 |
| HT 2022 | 2 766 | 378 |
| HT 2023 | 2 549 | 384 |
| HT 2024 | 2 515 | 372 |
| HT 2025 | 2 624 | 367 |
| HT 2026 | 2 578 | 372 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,98 | 1,70 | 64,9 | 3 243 |
| Uppsala universitet Uppsala | 21,77 | 1,65 | 73,8 | 3 691 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 21,56 | 1,60 | 62,1 | 3 728 |
| Örebro universitet Örebro | 21,35 | 1,45 | 44,4 | 2 309 |
| Stockholms universitet Stockholm | 21,25 | 1,55 | 45,1 | 3 247 |
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 21,04 | 1,50 | 41,6 | 2 578 |
| Karlstads universitet Karlstad | 20,99 | 1,45 | 52,3 | 1 831 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 20,96 | 1,45 | 42,1 | 1 685 |
| Umeå universitet Umeå | 20,95 | 1,45 | 52,2 | 1 828 |
| Karolinska institutet Solna | 20,90 | 1,50 | 21,8 | 3 270 |
Om programmet
Psykologi är kunskapen om människans handlingar, tankar och känslor. Som psykolog kan du hjälpa människor att förstå vad de upplever, varför de gör som de gör och hur de kan åstadkomma en förändring. Du får inte bara kunskaper i psykologi – vår utbildning bygger också på problembaserat lärande, PBL, en pedagogik som gör dig väl förberedd för ditt framtida arbete i olika team och arbetsgrupper.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2 samt Matematik 2a/2b/2c eller Matematik B. Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2 samt Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c.
- Examen
- Psykologexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Psykologer | 48 400 kr41–57 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som psykolog vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- LäkarprogrammetBI21,56HP1,65Sökande/plats27,3
- SjuksköterskeprogrammetBI18,46HP1,05Sökande/plats29,6
- SjuksköterskeprogrammetBI16,61HP0,75Sökande/plats20,5
- FysioterapeutprogrammetBI18,23HP1,05Sökande/plats20,3
- Biomedicinska analytikerprogrammetBI16,58HP1,05Sökande/plats13,9
- Specialistsjuksköterskeprogrammet inriktning mot anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats26,0
- ArbetsterapeutprogrammetBI13,54HP0,35Sökande/plats7,3
- Specialistsjuksköterskeprogrammet inriktning mot anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats23,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50000
LIU-50000 · nationell antagning
2 578 sökande, 372 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 37 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,34 | 35 | 21,04 | 35 | 581 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,5 | 5 | 21,5 | 5 | 158 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 20 | 1,50 | 20 | 510 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Psykologprogrammet vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,04, HP 1,50 och BII 21,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Psykologprogrammet vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 2 578 personer, varav 372 i första hand. 62 antogs, alltså 41,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Psykologprogrammet vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,04 HT 2026 mot 20,99 HT 2025. Sökande: 2 578 mot 2 624.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Psykologprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(2 015)
- Män22 %(563)
- 24 år eller yngre76 %1 962
- 25–34 år17 %445
- 35 år eller äldre7 %171
- Antagna kvinnor76 %(47)
- Antagna män24 %(15)
Anmälningskod LIU-50000. Källa: UHR.