Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0649
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 685
- 219 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 565
- Sökande per plats
- 42,1
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,04 | 20,96 | −0,08 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,45 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,67 | 21,57 | −0,1 |
| Antagna totalt | 45 | 40 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (median −0,19). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 16 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 16 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 16 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,04 → 20,96 (−0,08) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2025 | 21,46 → 21,30 (−0,16) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| HT 2024 | 21,25 → 20,94 (−0,31) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2023 | 21,30 → 21,04 (−0,26) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2022 | 21,20 → 20,99 (−0,21) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| HT 2021 | 21,40 → 21,25 (−0,15) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| HT 2020 | 21,35 → 21,05 (−0,30) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| HT 2019 | 21,25 → 20,94 (−0,31) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2018 | 21,09 → 20,90 (−0,19) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| HT 2017 | 21,35 → 21,00 (−0,35) | 1,55 → 1,55 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,04) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 21,70 | 22,04 |
| HT 2012 | 21,72 | 22,20 |
| HT 2013 | 21,60 | 22,10 |
| HT 2014 | 21,50 | 21,81 |
| HT 2015 | 21,40 | 21,73 |
| HT 2016 | 21,30 | 21,75 |
| HT 2017 | 21,00 | 21,50 |
| HT 2018 | 20,90 | 21,49 |
| HT 2019 | 20,94 | 21,10 |
| HT 2020 | 21,05 | 21,66 |
| HT 2021 | 21,25 | 21,35 |
| HT 2022 | 20,99 | 21,56 |
| HT 2023 | 21,04 | 21,20 |
| HT 2024 | 20,94 | 21,11 |
| HT 2025 | 21,30 | 21,35 |
| HT 2026 | 20,96 | 21,57 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 1,70 |
| HT 2012 | 1,60 |
| HT 2013 | 1,55 |
| HT 2014 | 1,55 |
| HT 2015 | 1,55 |
| HT 2016 | 1,50 |
| HT 2017 | 1,55 |
| HT 2018 | 1,45 |
| HT 2019 | 1,50 |
| HT 2020 | 1,45 |
| HT 2021 | 1,50 |
| HT 2022 | 1,50 |
| HT 2023 | 1,40 |
| HT 2024 | 1,40 |
| HT 2025 | 1,45 |
| HT 2026 | 1,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 2 061 | 313 |
| HT 2012 | 2 247 | 248 |
| HT 2013 | 2 178 | 222 |
| HT 2014 | 2 220 | 228 |
| HT 2015 | 2 338 | 214 |
| HT 2016 | 1 998 | 212 |
| HT 2017 | 2 237 | 222 |
| HT 2018 | 2 208 | 226 |
| HT 2019 | 1 858 | 266 |
| HT 2020 | 2 307 | 305 |
| HT 2021 | 2 210 | 281 |
| HT 2022 | 1 976 | 244 |
| HT 2023 | 1 763 | 233 |
| HT 2024 | 1 766 | 226 |
| HT 2025 | 1 939 | 270 |
| HT 2026 | 1 685 | 219 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 13| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,98 | 1,70 | 64,9 | 3 243 |
| Uppsala universitet Uppsala | 21,77 | 1,65 | 73,8 | 3 691 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 21,56 | 1,60 | 62,1 | 3 728 |
| Örebro universitet Örebro | 21,35 | 1,45 | 44,4 | 2 309 |
| Stockholms universitet Stockholm | 21,25 | 1,55 | 45,1 | 3 247 |
| Linköpings universitet Linköping | 21,04 | 1,50 | 41,6 | 2 578 |
| Karlstads universitet Karlstad | 20,99 | 1,45 | 52,3 | 1 831 |
| Linnéuniversitetet Växjö · Du tittar på den här | 20,96 | 1,45 | 42,1 | 1 685 |
| Umeå universitet Umeå | 20,95 | 1,45 | 52,2 | 1 828 |
| Karolinska institutet Solna | 20,90 | 1,50 | 21,8 | 3 270 |
Om programmet
Programmet omfattar tio terminers heltidsstudier. Den som avlagt psykologexamen och fullgjort föreskriven praktisk tjänstgöring som psykolog (PTP) kan ansöka om legitimation hos Socialstyrelsen. Psykologens arbete handlar om att utreda, diagnostisera och behandla psykologiska tillstånd av ohälsa samt om att förebygga psykisk ohälsa på individ-, grupp-, organisations- och samhällsnivå.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Psykologexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Psykologer | 48 400 kr41–57 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som psykolog vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Psykologi, arbets- och organisationspsykologi, masterprogram, 120 högskolepoängBI–HP–Sökande/plats–
- SjuksköterskeprogrammetBI16,80HP0,75Sökande/plats17,8
- SjuksköterskeprogrammetBI16,72HP0,70Sökande/plats19,3
- SjuksköterskeprogrammetBI15,25HP0,65Sökande/plats22,9
- Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats13,8
- SjuksköterskeprogrammetBI15,25HP0,50Sökande/plats22,3
- SjuksköterskeprogrammetBI14,90HP0,55Sökande/plats12,6
- Biomedicinska analytikerprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0649
LNU-G0649 · nationell antagning
1 685 sökande, 219 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 28 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,04 | 18 | 20,96 | 15 | 459 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,67 | 3 | 21,57 | 3 | 154 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 21 | 1,45 | 19 | 405 |
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
Vanliga frågor om Psykologprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Psykologprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,96, HP 1,45 och BII 21,57. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Psykologprogrammet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 1 685 personer, varav 219 i första hand. 40 antogs, alltså 42,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Psykologprogrammet vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,96 HT 2026 mot 21,3 HT 2025. Sökande: 1 685 mot 1 939.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Psykologprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 13 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor77 %(1 290)
- Män23 %(395)
- 24 år eller yngre67 %1 126
- 25–34 år23 %386
- 35 år eller äldre10 %173
- Antagna kvinnor80 %(32)
- Antagna män20 %(8)
Anmälningskod LNU-G0649. Källa: UHR.