Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0613
VT 2026urval 2 · LNU-G0506
Söktryck just nu, VT 2027: 398 sökande hittills (27 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 11 av 13 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 16,20, troligen mellan 15,39 och 16,84.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 334
- 28 i första hand
- Antagna
- 15
- urval 2
- Reserver
- 126
- Sökande per plats
- 22,3
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 213
- 29 i första hand
- Antagna
- 15
- urval 2
- Reserver
- 59
- Sökande per plats
- 14,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,01 | 15,25 | −0,76 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,50 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 16,53 | 15,15 | −1,38 |
| Antagna totalt | 15 | 15 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 29 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,03). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 27 av 29 terminer, minst 0,50 under i 24 och minst 1,00 under i 17.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 23 av 30 terminer och legat kvar i 7 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 23 av 30 terminer, minst 0,10 under i 20 och minst 0,20 under i 10.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,01 → 15,25 (−0,76) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
| VT 2026 | 15,14 → 12,88 (−2,26) | 0,50 → 0,30 (−0,20) |
| HT 2025 | 16,93 → 15,90 (−1,03) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
| VT 2025 | 14,92 → 13,59 (−1,33) | 0,40 → 0,25 (−0,15) |
| HT 2024 | 16,58 → 14,17 (−2,41) | 0,50 → 0,40 (−0,10) |
| VT 2024 | 14,27 → 13,02 (−1,25) | 0,35 → 0,25 (−0,10) |
| HT 2023 | 15,86 → 15,00 (−0,86) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| VT 2023 | 13,90 → 13,33 (−0,57) | 0,35 → 0,35 (±0) |
| HT 2022 | 15,89 → 14,80 (−1,09) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| VT 2022 | 15,61 → 15,35 (−0,26) | 0,50 → 0,40 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,01) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | 16,20 | 17,69 |
| HT 2012 | 17,20 | 18,41 |
| HT 2013 | 17,40 | 17,21 |
| VT 2014 | 16,60 | 16,76 |
| HT 2014 | 16,60 | 16,40 |
| VT 2015 | 16,10 | 15,93 |
| HT 2015 | 16,24 | 18,35 |
| VT 2016 | 15,60 | 15,72 |
| HT 2016 | 16,21 | 17,32 |
| VT 2017 | 14,87 | 14,99 |
| HT 2017 | 15,35 | 15,58 |
| VT 2018 | 14,01 | 13,95 |
| HT 2018 | 13,84 | 14,68 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 15,00 | 14,87 |
| VT 2020 | Alla antogs | 16,27 |
| HT 2020 | 14,42 | 15,95 |
| VT 2021 | 14,49 | 15,22 |
| HT 2021 | 15,28 | 15,70 |
| VT 2022 | 15,35 | 17,71 |
| HT 2022 | 14,80 | 15,41 |
| VT 2023 | 13,33 | 15,58 |
| HT 2023 | 15,00 | 17,35 |
| VT 2024 | 13,02 | 15,31 |
| HT 2024 | 14,17 | 15,10 |
| VT 2025 | 13,59 | 14,37 |
| HT 2025 | 15,90 | 15,71 |
| VT 2026 | 12,88 | 14,43 |
| HT 2026 | 15,25 | 15,15 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 0,70 |
| HT 2011 | 0,80 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 0,95 |
| VT 2014 | 0,65 |
| HT 2014 | 0,70 |
| VT 2015 | 0,65 |
| HT 2015 | 0,70 |
| VT 2016 | 0,70 |
| HT 2016 | 0,75 |
| VT 2017 | 0,75 |
| HT 2017 | 0,60 |
| VT 2018 | 0,35 |
| HT 2018 | 0,35 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,40 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,25 |
| VT 2021 | 0,35 |
| HT 2021 | 0,55 |
| VT 2022 | 0,40 |
| HT 2022 | 0,50 |
| VT 2023 | 0,35 |
| HT 2023 | 0,45 |
| VT 2024 | 0,25 |
| HT 2024 | 0,40 |
| VT 2025 | 0,25 |
| HT 2025 | 0,50 |
| VT 2026 | 0,30 |
| HT 2026 | 0,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 383 | 28 |
| HT 2011 | 322 | 32 |
| HT 2012 | 425 | 36 |
| HT 2013 | 319 | 39 |
| VT 2014 | 255 | 34 |
| HT 2014 | 300 | 34 |
| VT 2015 | 301 | 38 |
| HT 2015 | 330 | 38 |
| VT 2016 | 326 | 32 |
| HT 2016 | 484 | 56 |
| VT 2017 | 375 | 20 |
| HT 2017 | 358 | 31 |
| VT 2018 | 221 | 17 |
| HT 2018 | 173 | 20 |
| VT 2019 | 92 | 15 |
| HT 2019 | 128 | 26 |
| VT 2020 | 136 | 22 |
| HT 2020 | 211 | 31 |
| VT 2021 | 220 | 27 |
| HT 2021 | 353 | 45 |
| VT 2022 | 262 | 37 |
| HT 2022 | 301 | 29 |
| VT 2023 | 215 | 32 |
| HT 2023 | 326 | 45 |
| VT 2024 | 195 | 26 |
| HT 2024 | 244 | 33 |
| VT 2025 | 194 | 34 |
| HT 2025 | 263 | 38 |
| VT 2026 | 213 | 29 |
| HT 2026 | 334 | 28 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Linnéuniversitetet Oskarshamn · Du tittar på den här | 15,25 | 0,50 | 22,3 | 334 |
Om programmet
Ge dig själv en chans - till ett personligt utvecklande yrke! Att vara sjuksköterska innebär att möta människor i utsatta livssituationer med behov av vård. Idag är utbildningen både akademisk och yrkesinriktad. Den innehåller en spännande mix av teoretiska kurser och klinisk verksamhetsförlagd utbildning. Huvudämnet är vårdvetenskap och handlar om människan och hennes upplevelse av sin hälsa och ohälsa, sitt lidande och vård.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c, Naturkunskap 2 och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- SjuksköterskeprogrammetBI16,72HP0,70Sökande/plats19,3
- SjuksköterskeprogrammetBI15,25HP0,65Sökande/plats22,9
- SjuksköterskeprogrammetBI14,90HP0,55Sökande/plats12,6
- SjuksköterskeprogrammetBI16,80HP0,75Sökande/plats17,8
- SocionomprogrammetBI17,40HP0,75Sökande/plats15,9
- SocionomprogrammetBI16,65HP0,65Sökande/plats11,7
- BarnmorskeprogrammetBI–HP–Sökande/plats–
- BarnmorskeprogrammetBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0613
LNU-G0613 · nationell antagning
334 sökande, 28 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,01 | 5 | 15,25 | 5 | 40 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,53 | 3 | 15,15 | 3 | 80 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 4 | 0,50 | 4 | 63 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod LNU-G0506
LNU-G0506 · nationell antagning
213 sökande, 29 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | 2,5 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,14 | 7 | 12,88 | 6 | 21 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,31 | 3 | 14,43 | 3 | 39 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 5 | 0,30 | 5 | 23 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,25, HP 0,50 och BII 15,15. VT 2026: BI 12,88, HP 0,30 och BII 14,43. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 334 personer, varav 28 i första hand. 15 antogs, alltså 22,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 398 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Sjuksköterskeprogrammet vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,25 HT 2026 mot 15,9 HT 2025. Sökande: 334 mot 263.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(264)
- Män21 %(70)
- 24 år eller yngre49 %163
- 25–34 år33 %110
- 35 år eller äldre18 %61
- Antagna kvinnor80 %(12)
- Antagna män20 %(3)
Anmälningskod LNU-G0613. Källa: UHR.