Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · LNU-G0616

BIGymnasiebetyg 15,25 av max 22,5 −0,48 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,65 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,85 av max 22,5 +0,30 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · LNU-G0503

BIGymnasiebetyg 14,55 av max 22,5 +0,80 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,55 av max 2 +0,10 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 15,46 av max 22,5 +0,31 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 472 sökande hittills (33 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 9 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Medelsäker prognos

Ganska många söker, men gränsen kan röra sig en del.

BIGymnasiebetyg15,61troligen mellan 14,76 och 16,59
HPHögskoleprovet0,65troligen mellan 0,55 och 0,70

BII (kompletterade betyg): 16,06, troligen mellan 15,61 och 16,73.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
413
42 i första hand
Antagna
18
urval 2
Reserver
184
Sökande per plats
22,9
Extrem konkurrens
Sökande VT 2026
387
48 i första hand
Antagna
18
urval 2
Reserver
129
Sökande per plats
21,5
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,6715,25−1,42
Högskoleprov (HP)0,700,65−0,05
Betyg (BII)17,7215,85−1,87
Antagna totalt1818Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 18 av 19 terminer och legat kvar i 1 (median −0,79). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 19 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 7.

Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 19 terminer och legat kvar i 3 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 16 av 19 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Sjuksköterskeprogrammet (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,67 → 15,25 (−1,42)0,70 → 0,65 (−0,05)
VT 202615,21 → 14,55 (−0,66)0,55 → 0,55 (±0)
HT 202516,11 → 15,73 (−0,38)0,70 → 0,55 (−0,15)
VT 202514,85 → 13,75 (−1,10)0,45 → 0,45 (±0)
HT 202415,31 → 13,91 (−1,40)0,60 → 0,50 (−0,10)
VT 202414,45 → 13,67 (−0,78)0,45 → 0,40 (−0,05)
HT 202316,00 → 15,21 (−0,79)0,65 → 0,60 (−0,05)
VT 202314,29 → 14,11 (−0,18)0,40 → 0,40 (±0)
HT 202216,30 → 14,95 (−1,35)0,65 → 0,55 (−0,10)
VT 202215,54 → 14,75 (−0,79)0,50 → 0,45 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,67) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 51
Sjuksköterskeprogrammet, HT 2026 (10 av 51)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund 19,751,2529,93 381
Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 19,301,0548,73 895
Göteborgs universitet Göteborg 19,051,2027,03 914
Uppsala universitet Uppsala 18,691,1029,34 108
Karolinska institutet Sjuksköterske­programmet · Huddinge 18,401,0524,95 122
Malmö universitet Malmö 18,230,9523,03 221
Sophiahemmet Högskola Stockholm 18,081,2029,14 512
Röda korsets högskola Huddinge 16,980,8519,53 698
Marie Cederschiöld Högskola Stockholm 16,850,9020,43 466
Linnéuniversitetet Ljungby · Du tittar på den här 15,250,6522,9413

Om programmet

Ge dig själv en chans - till ett personligt utvecklande yrke! Att vara sjuksköterska innebär att möta människor i utsatta livssituationer med behov av vård. Idag är utbildningen både akademisk och yrkesinriktad. Den innehåller en spännande mix av teoretiska kurser och klinisk verksamhetsförlagd utbildning. Huvudämnet är vårdvetenskap och handlar om människan och hennes upplevelse av sin hälsa och ohälsa, sitt lidande och vård.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c, Naturkunskap 2 och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
Examen
Sjuksköterskeexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grundutbildade sjuksköterskor 42 900 kr35–54 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Linnéuniversitetet

Alla program vid Linnéuniversitetet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LNU-G0616

LNU-G0616 · nationell antagning

413 sökande, 42 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 1 3 1 10
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,67 6 15,25 6 58
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,72 5 15,85 5 121
HP Högskoleprovet 0,70 6 0,65 6 99
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
VT 2026: anmälningskod LNU-G0503

LNU-G0503 · nationell antagning

387 sökande, 48 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,21 7 14,55 7 45
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,98 5 15,46 5 94
HP Högskoleprovet 0,55 6 0,55 6 66
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,25, HP 0,65 och BII 15,85. VT 2026: BI 14,55, HP 0,55 och BII 15,46. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Linnéuniversitetet?

HT 2026 sökte 413 personer, varav 42 i första hand. 18 antogs, alltså 22,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 472 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Sjuksköterskeprogrammet vid Linnéuniversitetet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,25 HT 2026 mot 15,73 HT 2025. Sökande: 413 mot 370.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor80 %(332)
  • Män20 %(81)
  • 24 år eller yngre42 %172
  • 25–34 år39 %160
  • 35 år eller äldre20 %81
  • Antagna kvinnor94 %(17)
  • Antagna män6 %(1)

Anmälningskod LNU-G0616. Källa: UHR.