Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0654
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 507
- 323 i första hand
- Antagna
- 95
- urval 2
- Reserver
- 458
- Sökande per plats
- 15,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,02 | 17,4 | −0,62 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,75 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,65 | 17,22 | −0,43 |
| Antagna totalt | 95 | 95 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (median −0,81). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 16 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,10 under i 10 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,02 → 17,40 (−0,62) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,42 → 16,35 (−1,07) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2024 | 17,85 → 16,90 (−0,95) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2023 | 18,01 → 16,60 (−1,41) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2022 | 18,03 → 17,08 (−0,95) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2021 | 18,49 → 17,78 (−0,71) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2020 | 18,30 → 17,71 (−0,59) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2019 | 18,35 → 17,40 (−0,95) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2018 | 18,71 → 18,00 (−0,71) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2017 | 18,64 → 17,86 (−0,78) | 0,85 → 0,85 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,02) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | 17,60 | 18,20 |
| HT 2012 | 17,90 | 18,21 |
| HT 2013 | 18,17 | 17,29 |
| HT 2014 | 17,80 | 17,30 |
| HT 2015 | 18,10 | 17,20 |
| HT 2016 | 17,80 | 17,15 |
| HT 2017 | 17,86 | 17,30 |
| HT 2018 | 18,00 | 17,50 |
| HT 2019 | 17,40 | 17,23 |
| HT 2020 | 17,71 | 17,00 |
| HT 2021 | 17,78 | 17,17 |
| HT 2022 | 17,08 | 17,27 |
| HT 2023 | 16,60 | 16,57 |
| HT 2024 | 16,90 | 16,25 |
| HT 2025 | 16,35 | 16,45 |
| HT 2026 | 17,40 | 17,22 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 0,70 |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 0,95 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,85 |
| HT 2017 | 0,85 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,80 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,60 |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,60 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 1 489 | 234 |
| HT 2011 | 1 486 | 208 |
| HT 2012 | 1 475 | 176 |
| HT 2013 | 1 591 | 220 |
| HT 2014 | 1 576 | 222 |
| HT 2015 | 1 707 | 181 |
| HT 2016 | 1 566 | 226 |
| HT 2017 | 1 828 | 317 |
| HT 2018 | 1 686 | 304 |
| HT 2019 | 1 393 | 276 |
| HT 2020 | 1 710 | 355 |
| HT 2021 | 1 748 | 307 |
| HT 2022 | 1 334 | 281 |
| HT 2023 | 1 163 | 251 |
| HT 2024 | 1 250 | 299 |
| HT 2025 | 1 184 | 254 |
| HT 2026 | 1 507 | 323 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 29| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet Stockholm | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Malmö universitet Malmö | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Örebro universitet Örebro | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Södertörns högskola Socionomprogrammet med storstadsprofil · Huddinge | 18,02 | 0,85 | 29,4 | 2 442 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
| Linnéuniversitetet Kalmar · Du tittar på den här | 17,40 | 0,75 | 15,9 | 1 507 |
Om programmet
Socionomprogrammet är placerat vid fakulteten för samhällsvetenskap. Programöversikt Utbildningen bygger på en teoretisk förståelse av människans levnadsförhållanden, om sociala problems uppkomst och interventioner i socialt arbete. Vidare ger utbildningen kunskap om lagstiftning av betydelse för praktiskt socialt arbete.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Socionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- SocionomprogrammetBI16,65HP0,65Sökande/plats11,7
- SjuksköterskeprogrammetBI16,80HP0,75Sökande/plats17,8
- SjuksköterskeprogrammetBI16,72HP0,70Sökande/plats19,3
- SjuksköterskeprogrammetBI15,25HP0,65Sökande/plats22,9
- SjuksköterskeprogrammetBI15,25HP0,50Sökande/plats22,3
- SjuksköterskeprogrammetBI14,90HP0,55Sökande/plats12,6
- BarnmorskeprogrammetBI–HP–Sökande/plats–
- BarnmorskeprogrammetBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0654
LNU-G0654 · nationell antagning
1 507 sökande, 323 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 14 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,02 | 43 | 17,4 | 42 | 314 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,65 | 10 | 17,22 | 11 | 162 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 37 | 0,75 | 37 | 271 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,4, HP 0,75 och BII 17,22. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socionomprogrammet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 1 507 personer, varav 323 i första hand. 95 antogs, alltså 15,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Socionomprogrammet vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,4 HT 2026 mot 16,35 HT 2025. Sökande: 1 507 mot 1 184.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Socionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 29 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(1 250)
- Män17 %(257)
- 24 år eller yngre72 %1 087
- 25–34 år19 %285
- 35 år eller äldre9 %135
- Antagna kvinnor83 %(79)
- Antagna män17 %(16)
Anmälningskod LNU-G0654. Källa: UHR.