Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-41041
VT 2026urval 2 · SU-41020
Söktryck just nu, VT 2027: 3 678 sökande hittills (894 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 15 av 16 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 18,38, troligen mellan 17,98 och 18,81.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 4 521
- 873 i första hand
- Antagna
- 210
- urval 2
- Reserver
- 1 248
- Sökande per plats
- 21,5
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 3 331
- 743 i första hand
- Antagna
- 210
- urval 2
- Reserver
- 932
- Sökande per plats
- 15,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,32 | 18,65 | −0,67 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 1,00 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,52 | 18,13 | −0,39 |
| Antagna totalt | 230 | 210 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,62). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 27 av 33 terminer, minst 0,50 under i 20 och minst 1,00 under i 3.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 26 av 36 terminer och legat kvar i 10 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 26 av 36 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,32 → 18,65 (−0,67) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| VT 2026 | 18,28 → 17,59 (−0,69) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2025 | 18,46 → 17,66 (−0,80) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| VT 2025 | 17,84 → 16,96 (−0,88) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2024 | 18,70 → 17,96 (−0,74) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| VT 2024 | 18,01 → 17,01 (−1,00) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2023 | 18,75 → 17,92 (−0,83) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| VT 2023 | 18,15 → 17,14 (−1,01) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
| HT 2022 | 19,24 → 18,44 (−0,80) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| VT 2022 | 18,39 → 17,49 (−0,90) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,32) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 19,50 | 18,80 |
| VT 2011 | 19,14 | 18,20 |
| HT 2011 | 19,20 | 19,02 |
| VT 2012 | 19,40 | 19,10 |
| HT 2012 | 19,40 | 19,10 |
| VT 2013 | 19,20 | 18,31 |
| HT 2013 | 19,50 | 18,72 |
| VT 2014 | 19,40 | 18,41 |
| HT 2014 | 19,66 | 19,10 |
| VT 2015 | 19,10 | 18,30 |
| HT 2015 | 19,66 | 18,53 |
| VT 2016 | 18,63 | 18,54 |
| HT 2016 | 19,50 | 18,75 |
| VT 2017 | 18,90 | 18,49 |
| HT 2017 | 18,84 | 18,62 |
| VT 2018 | 17,25 | 17,51 |
| HT 2018 | 18,49 | 17,95 |
| VT 2019 | 17,39 | 17,40 |
| HT 2019 | 18,49 | 18,41 |
| VT 2020 | 17,66 | 17,99 |
| HT 2020 | 18,90 | 18,43 |
| VT 2021 | 17,92 | 18,05 |
| HT 2021 | 18,49 | 18,25 |
| VT 2022 | 17,49 | 17,40 |
| HT 2022 | 18,44 | 17,19 |
| VT 2023 | 17,14 | 16,66 |
| HT 2023 | 17,92 | 17,46 |
| VT 2024 | 17,01 | 16,92 |
| HT 2024 | 17,96 | 17,45 |
| VT 2025 | 16,96 | 17,45 |
| HT 2025 | 17,66 | 17,29 |
| VT 2026 | 17,59 | 17,61 |
| HT 2026 | 18,65 | 18,13 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,30 |
| HT 2008 | 1,30 |
| VT 2009 | 1,20 |
| HT 2009 | 1,20 |
| VT 2010 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,20 |
| VT 2011 | 1,20 |
| HT 2011 | 1,20 |
| VT 2012 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,00 |
| VT 2013 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,10 |
| VT 2014 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,25 |
| VT 2015 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,10 |
| VT 2016 | 1,05 |
| HT 2016 | 1,10 |
| VT 2017 | 1,05 |
| HT 2017 | 1,10 |
| VT 2018 | 0,95 |
| HT 2018 | 1,00 |
| VT 2019 | 0,90 |
| HT 2019 | 1,00 |
| VT 2020 | – |
| HT 2020 | – |
| VT 2021 | 0,85 |
| HT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | 0,85 |
| HT 2022 | 0,85 |
| VT 2023 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,75 |
| VT 2024 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,80 |
| VT 2025 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,85 |
| VT 2026 | 0,85 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 3 129 | 715 |
| VT 2009 | 2 142 | 669 |
| HT 2009 | 4 012 | 913 |
| VT 2010 | 3 079 | 941 |
| HT 2010 | 3 365 | 687 |
| VT 2011 | 2 165 | 624 |
| HT 2011 | 4 509 | 933 |
| VT 2012 | 2 848 | 896 |
| HT 2012 | 4 299 | 795 |
| VT 2013 | 3 161 | 836 |
| HT 2013 | 5 047 | 865 |
| VT 2014 | 3 806 | 951 |
| HT 2014 | 5 444 | 912 |
| VT 2015 | 4 174 | 1 017 |
| HT 2015 | 5 682 | 944 |
| VT 2016 | 4 414 | 1 109 |
| HT 2016 | 5 692 | 947 |
| VT 2017 | 4 330 | 1 146 |
| HT 2017 | 5 434 | 975 |
| VT 2018 | 3 758 | 836 |
| HT 2018 | 5 056 | 890 |
| VT 2019 | 3 250 | 709 |
| HT 2019 | 4 053 | 827 |
| VT 2020 | 3 202 | 721 |
| HT 2020 | 4 736 | 865 |
| VT 2021 | 3 613 | 842 |
| HT 2021 | 4 621 | 856 |
| VT 2022 | 3 522 | 828 |
| HT 2022 | 3 708 | 701 |
| VT 2023 | 2 919 | 680 |
| HT 2023 | 3 345 | 640 |
| VT 2024 | 2 890 | 646 |
| HT 2024 | 3 572 | 680 |
| VT 2025 | 2 961 | 663 |
| HT 2025 | 3 574 | 662 |
| VT 2026 | 3 331 | 743 |
| HT 2026 | 4 521 | 873 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 29| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Jönköping University Jönköping | 19,29 | – | 49,4 | 2 221 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Malmö universitet Malmö | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Örebro universitet Örebro | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Södertörns högskola Socionomprogrammet med storstadsprofil · Huddinge | 18,02 | 0,85 | 29,4 | 2 442 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
Om programmet
Socionomprogrammet leder till socionomexamen. Socialt arbete är huvudområde i socionomutbildningen. Under utbildningen studerar du också andra områden av relevans för socialt arbete som sociologi, juridik, psykologi och socialpolitik. Du kommer att fördjupa dig i olika typer av sociala frågor och internationella perspektiv i socialt arbete. Centrala utgångspunkter i utbildningen är teorier om mänskliga beteenden, sociala system och människors samspel med omgivningen.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Examen
- Socionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- JuristprogrammetBI20,68HP1,40Sökande/plats20,7
- Kandidatprogram i kriminologiBI20,00HP1,20Sökande/plats66,2
- Politices kandidatprogram i nationalekonomi och statsvetenskapBI19,48HP1,20Sökande/plats21,9
- Kandidatprogram i statsvetenskap och offentlig styrningBI17,30HP1,00Sökande/plats25,0
- Masterprogram i folkhälsovetenskap: samhälleliga och individuella perspektivBI–HP–Sökande/plats14,2
- Masterprogram i management, organisation och samhälleBI–HP–Sökande/plats10,1
- Internationellt kandidatprogram i statsvetenskap och regionala studierBI19,80HP1,10Sökande/plats33,3
- Internationellt masterprogram i statsvetenskapBI–HP–Sökande/plats31,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-41041
SU-41041 · nationell antagning
4 521 sökande, 873 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 6 | 4 | 6 | 57 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,32 | 123 | 18,65 | 110 | 904 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,52 | 25 | 18,13 | 24 | 374 |
| DA Lärosätets eget urval | – | – | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 76 | 1,00 | 69 | 695 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 9 |
VT 2026: anmälningskod SU-41020
SU-41020 · nationell antagning
3 331 sökande, 743 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 7 | 3,5 | 7 | 38 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,28 | 116 | 17,59 | 105 | 606 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,29 | 31 | 17,61 | 29 | 355 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 76 | 0,85 | 69 | 485 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
Vanliga frågor om Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,65, HP 1,00 och BII 18,13. VT 2026: BI 17,59, HP 0,85 och BII 17,61. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socionomprogrammet vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 4 521 personer, varav 873 i första hand. 210 antogs, alltså 21,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 3 678 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Socionomprogrammet vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,65 HT 2026 mot 17,66 HT 2025. Sökande: 4 521 mot 3 574.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Socionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 29 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(3 737)
- Män17 %(784)
- 24 år eller yngre68 %3 071
- 25–34 år22 %993
- 35 år eller äldre10 %457
- Antagna kvinnor80 %(168)
- Antagna män20 %(42)
Anmälningskod SU-41041. Källa: UHR.