Politices kandidatprogram i nationalekonomi och statsvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-42050
VT 2026urval 2 · SU-42025
Söktryck just nu, VT 2027: 1 275 sökande hittills (175 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 14 av 16 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 19,26, troligen mellan 18,76 och 19,57.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 202
- 133 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 234
- Sökande per plats
- 21,9
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 132
- 154 i första hand
- Antagna
- 95
- urval 2
- Reserver
- 194
- Sökande per plats
- 11,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,77 | 19,48 | −0,29 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,20 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,85 | 19,4 | −0,45 |
| Antagna totalt | 55 | 55 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 33 terminer, minst 0,50 under i 31 och minst 1,00 under i 22.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 34 av 36 terminer och legat kvar i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 34 av 36 terminer, minst 0,10 under i 31 och minst 0,20 under i 10.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,77 → 19,48 (−0,29) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| VT 2026 | 18,81 → 17,85 (−0,96) | 1,20 → 1,05 (−0,15) |
| HT 2025 | 18,76 → 17,70 (−1,06) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
| VT 2025 | 17,92 → 16,45 (−1,47) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
| HT 2024 | 18,64 → 17,76 (−0,88) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| VT 2024 | 17,99 → 16,66 (−1,33) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2023 | 19,00 → 17,08 (−1,92) | 1,10 → 0,90 (−0,20) |
| VT 2023 | 17,66 → 15,35 (−2,31) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
| HT 2022 | 18,64 → 17,44 (−1,20) | 1,15 → 0,95 (−0,20) |
| VT 2022 | 17,56 → 16,75 (−0,81) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,77) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 16,31 | 17,40 |
| VT 2011 | Alla antogs | 16,49 |
| HT 2011 | 18,05 | 16,67 |
| VT 2012 | 16,30 | 18,63 |
| HT 2012 | 17,30 | 17,54 |
| VT 2013 | 18,10 | 17,70 |
| HT 2013 | 17,40 | 16,56 |
| VT 2014 | 17,00 | 17,04 |
| HT 2014 | 18,13 | 17,08 |
| VT 2015 | 17,75 | 17,81 |
| HT 2015 | 17,60 | 16,01 |
| VT 2016 | 16,85 | 16,66 |
| HT 2016 | 17,70 | 17,35 |
| VT 2017 | 17,60 | 17,25 |
| HT 2017 | 17,19 | 18,25 |
| VT 2018 | 16,67 | 17,13 |
| HT 2018 | 17,35 | 17,60 |
| VT 2019 | 16,16 | 17,05 |
| HT 2019 | 17,52 | 17,38 |
| VT 2020 | 17,13 | 17,90 |
| HT 2020 | 18,44 | 18,85 |
| VT 2021 | 17,70 | 18,52 |
| HT 2021 | 18,14 | 17,08 |
| VT 2022 | 16,75 | 17,19 |
| HT 2022 | 17,44 | 17,00 |
| VT 2023 | 15,35 | 17,00 |
| HT 2023 | 17,08 | 18,67 |
| VT 2024 | 16,66 | 17,76 |
| HT 2024 | 17,76 | 18,49 |
| VT 2025 | 16,45 | 17,24 |
| HT 2025 | 17,70 | 18,55 |
| VT 2026 | 17,85 | 18,10 |
| HT 2026 | 19,48 | 19,40 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,90 |
| VT 2009 | – |
| HT 2009 | 0,60 |
| VT 2010 | 0,60 |
| HT 2010 | 0,30 |
| VT 2011 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,80 |
| VT 2012 | 0,70 |
| HT 2012 | 1,00 |
| VT 2013 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,05 |
| VT 2014 | 0,95 |
| HT 2014 | 1,00 |
| VT 2015 | 0,95 |
| HT 2015 | 1,05 |
| VT 2016 | 1,05 |
| HT 2016 | 1,10 |
| VT 2017 | 1,05 |
| HT 2017 | 1,10 |
| VT 2018 | 1,05 |
| HT 2018 | 1,05 |
| VT 2019 | 0,95 |
| HT 2019 | 0,95 |
| VT 2020 | 0,90 |
| HT 2020 | 0,95 |
| VT 2021 | 0,90 |
| HT 2021 | 1,05 |
| VT 2022 | 0,90 |
| HT 2022 | 0,95 |
| VT 2023 | 0,90 |
| HT 2023 | 0,90 |
| VT 2024 | 0,90 |
| HT 2024 | 1,00 |
| VT 2025 | 0,90 |
| HT 2025 | 1,00 |
| VT 2026 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 584 | 97 |
| VT 2009 | 351 | 79 |
| HT 2009 | 643 | 113 |
| VT 2010 | 472 | 82 |
| HT 2010 | 605 | 99 |
| VT 2011 | 470 | 94 |
| HT 2011 | 694 | 133 |
| VT 2012 | 580 | 113 |
| HT 2012 | 902 | 114 |
| VT 2013 | 721 | 122 |
| HT 2013 | 1 051 | 101 |
| VT 2014 | 786 | 107 |
| HT 2014 | 1 006 | 77 |
| VT 2015 | 906 | 119 |
| HT 2015 | 899 | 79 |
| VT 2016 | 874 | 87 |
| HT 2016 | 950 | 92 |
| VT 2017 | 867 | 126 |
| HT 2017 | 872 | 66 |
| VT 2018 | 782 | 77 |
| HT 2018 | 885 | 85 |
| VT 2019 | 789 | 107 |
| HT 2019 | 703 | 87 |
| VT 2020 | 611 | 89 |
| HT 2020 | 831 | 62 |
| VT 2021 | 724 | 82 |
| HT 2021 | 688 | 66 |
| VT 2022 | 567 | 99 |
| HT 2022 | 710 | 66 |
| VT 2023 | 616 | 81 |
| HT 2023 | 635 | 57 |
| VT 2024 | 657 | 87 |
| HT 2024 | 685 | 69 |
| VT 2025 | 773 | 87 |
| HT 2025 | 906 | 95 |
| VT 2026 | 1 132 | 154 |
| HT 2026 | 1 202 | 133 |
Om programmet
Pol kandprogrammet (politices kandidat) är en treårig utbildning i nationalekonomi och statsvetenskap. Kombinationen av nationalekonomi och statsvetenskap är väletablerad och förbereder för arbete som kvalificerad och självständig utredare och analytiker inom privat eller offentlig sektor. Utbildningen förbereder också för fortsatta studier på masternivå inom statsvetenskap. Kombinationen av nationalekonomi och statsvetenskap i en akademisk examen har en lång tradition.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Nationalekonomer och makroanalytiker m.fl. | 56 500 kr42–82 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Masterprogram i statsvetenskapBI–HP–Sökande/plats21,1
- Masterprogram i nationalekonomiBI–HP–Sökande/plats15,1
- NationalekonomprogrammetBI19,17HP1,25Sökande/plats33,5
- Kandidatprogram i nationalekonomi och statistikBI18,80HP1,25Sökande/plats26,9
- Kandidatprogram i filosofi, ekonomi och politikBI18,02HP1,15Sökande/plats16,7
- Kandidatprogram i statsvetenskap och offentlig styrningBI17,30HP1,00Sökande/plats25,0
- Internationellt masterprogram i statsvetenskapBI–HP–Sökande/plats31,4
- Kandidatprogram i historia, politik och samhälleBI17,08HP0,85Sökande/plats11,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-42050
SU-42050 · nationell antagning
1 202 sökande, 133 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,77 | 29 | 19,48 | 29 | 162 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,85 | 7 | 19,4 | 7 | 79 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 18 | 1,20 | 18 | 198 |
VT 2026: anmälningskod SU-42025
SU-42025 · nationell antagning
1 132 sökande, 154 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,81 | 51 | 17,85 | 50 | 124 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,2 | 12 | 18,1 | 13 | 77 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 31 | 1,05 | 31 | 162 |
Vanliga frågor om Politices kandidatprogram i nationalekonomi och statsvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Politices kandidatprogram i nationalekonomi och statsvetenskap vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,48, HP 1,20 och BII 19,4. VT 2026: BI 17,85, HP 1,05 och BII 18,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Politices kandidatprogram i nationalekonomi och statsvetenskap vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 1 202 personer, varav 133 i första hand. 55 antogs, alltså 21,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 275 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Politices kandidatprogram i nationalekonomi och statsvetenskap vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,48 HT 2026 mot 17,7 HT 2025. Sökande: 1 202 mot 906.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor52 %(631)
- Män48 %(571)
- 24 år eller yngre88 %1 059
- 25–34 år10 %123
- 35 år eller äldre2 %20
- Antagna kvinnor56 %(31)
- Antagna män44 %(24)
Anmälningskod SU-42050. Källa: UHR.