Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-42049

BIGymnasiebetyg 17,30 av max 22,5 +0,44 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,00 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,75 av max 22,5 +0,95 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 125
84 i första hand
Antagna
45
urval 2
Reserver
108
Sökande per plats
25
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,917,3−1,6
Högskoleprov (HP)1,101,00−0,10
Betyg (BII)19,0917,75−1,34
Antagna totalt4545Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,60). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.

Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i statsvetenskap och offentlig styrning
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,90 → 17,30 (−1,60)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 202517,97 → 16,86 (−1,11)1,00 → 0,80 (−0,20)
HT 202417,13 → 14,18 (−2,95)0,90 → 0,65 (−0,25)
HT 202316,70 → alla behöriga antogs0,85 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-42049

SU-42049 · nationell antagning

1 125 sökande, 84 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,9 24 17,3 23 61
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,09 5 17,75 6 48
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,10 15 1,00 15 78

Vanliga frågor om Kandidatprogram i statsvetenskap och offentlig styrning

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i statsvetenskap och offentlig styrning vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,3, HP 1,00 och BII 17,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i statsvetenskap och offentlig styrning vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 1 125 personer, varav 84 i första hand. 45 antogs, alltså 25 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i statsvetenskap och offentlig styrning vid Stockholms universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,3 HT 2026 mot 16,86 HT 2025. Sökande: 1 125 mot 950.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor61 %(689)
  • Män39 %(436)
  • 24 år eller yngre81 %913
  • 25–34 år15 %171
  • 35 år eller äldre4 %41
  • Antagna kvinnor51 %(23)
  • Antagna män49 %(22)

Anmälningskod SU-42049. Källa: UHR.