Kandidatprogram i historia, politik och samhälle
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-12019
VT 2026urval 2 · SU-12069
Söktryck just nu, VT 2027: 742 sökande hittills (128 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 6 av 7 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 17,56, troligen mellan 16,98 och 18,44.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 755
- 64 i första hand
- Antagna
- 68
- urval 2
- Reserver
- 125
- Sökande per plats
- 11,1
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 578
- 88 i första hand
- Antagna
- 68
- urval 2
- Reserver
- 86
- Sökande per plats
- 8,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,31 | 17,08 | −1,23 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,85 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,26 | 16,11 | −2,15 |
| Antagna totalt | 75 | 68 | −7 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (median −1,59). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 15 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,22). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 15 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 10.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,31 → 17,08 (−1,23) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| VT 2026 | 17,65 → 15,82 (−1,83) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
| HT 2025 | 17,60 → 16,36 (−1,24) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| VT 2025 | 16,95 → 13,52 (−3,43) | 0,80 → 0,45 (−0,35) |
| HT 2024 | 17,03 → 14,10 (−2,93) | 0,75 → 0,40 (−0,35) |
| VT 2024 | 17,42 → 14,50 (−2,92) | 0,70 → 0,35 (−0,35) |
| HT 2023 | 17,90 → 15,98 (−1,92) | 0,85 → 0,45 (−0,40) |
| VT 2023 | 16,82 → 13,88 (−2,94) | 0,75 → 0,45 (−0,30) |
| HT 2022 | 19,14 → 17,81 (−1,33) | 1,05 → 0,80 (−0,25) |
| VT 2022 | 17,55 → 15,96 (−1,59) | 0,90 → 0,60 (−0,30) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,31) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 14,20 | Alla antogs |
| VT 2020 | 15,78 | 16,22 |
| HT 2020 | 18,02 | 18,28 |
| VT 2021 | 16,92 | 16,93 |
| HT 2021 | 17,86 | 16,62 |
| VT 2022 | 15,96 | 15,45 |
| HT 2022 | 17,81 | 17,09 |
| VT 2023 | 13,88 | 15,87 |
| HT 2023 | 15,98 | 16,42 |
| VT 2024 | 14,50 | 16,35 |
| HT 2024 | 14,10 | 14,20 |
| VT 2025 | 13,52 | 14,47 |
| HT 2025 | 16,36 | 15,86 |
| VT 2026 | 15,82 | 16,88 |
| HT 2026 | 17,08 | 16,11 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,80 |
| VT 2021 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,85 |
| VT 2022 | 0,60 |
| HT 2022 | 0,80 |
| VT 2023 | 0,45 |
| HT 2023 | 0,45 |
| VT 2024 | 0,35 |
| HT 2024 | 0,40 |
| VT 2025 | 0,45 |
| HT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 421 | 36 |
| VT 2020 | 402 | 69 |
| HT 2020 | 639 | 77 |
| VT 2021 | 492 | 85 |
| HT 2021 | 649 | 58 |
| VT 2022 | 428 | 65 |
| HT 2022 | 638 | 75 |
| VT 2023 | 406 | 66 |
| HT 2023 | 516 | 59 |
| VT 2024 | 365 | 63 |
| HT 2024 | 551 | 47 |
| VT 2025 | 384 | 64 |
| HT 2025 | 660 | 69 |
| VT 2026 | 578 | 88 |
| HT 2026 | 755 | 64 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 18,51 | 1,10 | 10,2 | 406 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 17,08 | 0,85 | 11,1 | 755 |
| Stockholms universitet Stockholm | 16,24 | 0,65 | 10,4 | 352 |
Om programmet
Kandidatprogram i historia, politik och samhälle passar dig som vill ha en bred utbildning med historisk och statsvetenskaplig inriktning. Programmet kombinerar studier i historia och statsvetenskap och ges i samarbete mellan Historiska institutionen och Statsvetenskapliga institutionen. Efter studierna kan du arbeta med till exempel utredning och analys, inom både privat och offentlig sektor.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i filosofi, ekonomi och politikBI18,02HP1,15Sökande/plats16,7
- Masterprogram i statsvetenskap med inriktning mot offentlig politik och organisationBI–HP–Sökande/plats15,5
- Masterprogram i statsvetenskapBI–HP–Sökande/plats21,1
- Kandidatprogram i historiaBI16,24HP0,65Sökande/plats10,4
- Politices kandidatprogram i nationalekonomi och statsvetenskapBI19,48HP1,20Sökande/plats21,9
- Kandidatprogram i statsvetenskap och offentlig styrningBI17,30HP1,00Sökande/plats25,0
- Internationellt masterprogram i statsvetenskapBI–HP–Sökande/plats31,4
- Kandidatprogram i internationell företagsekonomi och politikBI20,75HP1,20Sökande/plats38,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-12019
SU-12019 · nationell antagning
755 sökande, 64 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,31 | 43 | 17,08 | 39 | 91 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,26 | 6 | 16,11 | 6 | 36 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 25 | 0,85 | 22 | 66 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod SU-12069
SU-12069 · nationell antagning
578 sökande, 88 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,65 | 42 | 15,82 | 38 | 62 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18 | 6 | 16,88 | 6 | 25 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 25 | 0,70 | 22 | 49 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i historia, politik och samhälle
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i historia, politik och samhälle vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,08, HP 0,85 och BII 16,11. VT 2026: BI 15,82, HP 0,70 och BII 16,88. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i historia, politik och samhälle vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 755 personer, varav 64 i första hand. 68 antogs, alltså 11,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 742 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i historia, politik och samhälle vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,08 HT 2026 mot 16,36 HT 2025. Sökande: 755 mot 660.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kandidatprogram i historia, politik och samhälle mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor50 %(380)
- Män50 %(375)
- 24 år eller yngre81 %608
- 25–34 år16 %120
- 35 år eller äldre4 %27
- Antagna kvinnor49 %(33)
- Antagna män51 %(35)
Anmälningskod SU-12019. Källa: UHR.