Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80802

BIGymnasiebetyg 18,51 av max 22,5 +2,09 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,10 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,36 av max 22,5 +2,22 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · LU-81900

BIGymnasiebetyg 17,23 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,85 av max 2
BIIKompletterade betyg 19,43 av max 22,5

Söktryck just nu, VT 2027: 236 sökande hittills (52 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Medelsäker prognos

Ganska många söker, men gränsen kan röra sig en del.

BIGymnasiebetyg18,33troligen mellan 17,15 och 19,30
HPHögskoleprovet1,05troligen mellan 0,85 och 1,25

BII (kompletterade betyg): 17,10, troligen mellan 15,37 och 19,47.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
406
96 i första hand
Antagna
40
urval 2
Reserver
65
Sökande per plats
10,2
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
197
43 i första hand
Antagna
20
urval 2
Reserver
38
Sökande per plats
9,9
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,1118,51−0,6
Högskoleprov (HP)1,201,10−0,10
Betyg (BII)19,1619,36+0,2
Antagna totalt5040−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (median −0,90). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 11 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 11 terminer och legat kvar i 1 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 11 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i historia (senaste 10 av 11 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,11 → 18,51 (−0,60)1,20 → 1,10 (−0,10)
VT 202618,13 → 17,23 (−0,90)1,10 → 0,85 (−0,25)
HT 202518,60 → 16,42 (−2,18)1,10 → 0,90 (−0,20)
HT 202419,19 → 18,74 (−0,45)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202318,60 → 17,56 (−1,04)1,05 → 0,95 (−0,10)
HT 202219,36 → 18,56 (−0,80)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 202118,91 → 17,89 (−1,02)0,95 → 0,85 (−0,10)
HT 202018,23 → 17,61 (−0,62)0,85 → 0,75 (−0,10)
HT 201917,27 → 16,59 (−0,68)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 201817,39 → 16,15 (−1,24)0,95 → 0,60 (−0,35)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,11) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Kandidatprogram i historia, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund · Du tittar på den här 18,511,1010,2406
Stockholms universitet Kandidatprogram i historia, politik och samhälle · Stockholm 17,080,8511,1755
Stockholms universitet Stockholm 16,240,6510,4352

Om programmet

Vill du förstå hur världen har blivit som den är? På kandidatprogrammet i historia lär du dig se sambanden mellan dåtid och nutid - och hur historien påverkar våra liv, idéer och samhällen. Alla berörs av historien, och vi möts ständigt av referenser till det förflutna. Ämnet historia handlar om hur människor har levt, tänkt och förändrat världen - om vad som har hänt, varför det hände och hur det påverkar oss i dag.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80802

LU-80802 · nationell antagning

406 sökande, 96 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 3,5 2 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,11 28 18,51 22 56
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,16 3 19,36 2 8
HP Högskoleprovet 1,20 17 1,10 14 35
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
VT 2026: anmälningskod LU-81900

LU-81900 · nationell antagning

197 sökande, 43 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 5
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,13 17 17,23 11 27
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,4 2 19,43 1 8
HP Högskoleprovet 1,10 10 0,85 7 18

Vanliga frågor om Kandidatprogram i historia

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i historia vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,51, HP 1,10 och BII 19,36. VT 2026: BI 17,23, HP 0,85 och BII 19,43. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i historia vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 406 personer, varav 96 i första hand. 40 antogs, alltså 10,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 236 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i historia vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 18,51 HT 2026 mot 16,42 HT 2025. Sökande: 406 mot 403.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Kandidatprogram i historia mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor44 %(177)
  • Män56 %(229)
  • 24 år eller yngre85 %347
  • 25–34 år12 %48
  • 35 år eller äldre3 %11
  • Antagna kvinnor48 %(19)
  • Antagna män52 %(21)

Anmälningskod LU-80802. Källa: UHR.