Antagningspoäng Kandidatprogram i historia 2026
Alla lärosäten som ger Kandidatprogram i historia sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2017.
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i historia HT 2026?
- Sökande
- 1 513
- +11,5 % mot HT 2025
- Antagna
- 142
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 10,7
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 18,51 | 19,36 | 1,10 | 406 | 10,2 | +2,09 |
| Stockholms universitet Kandidatprogram i historia, politik och samhälle · Stockholm | 17,08 | 16,11 | 0,85 | 755 | 11,1 | +0,72 |
| Stockholms universitet Stockholm · blandad tid | 16,24 | 15,41 | 0,65 | 352 | 10,4 | +1,24 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 17,23 | 19,43 | 0,85 | 197 | 9,9 | – |
| Stockholms universitet Kandidatprogram i historia, politik och samhälle · Stockholm | 15,82 | 16,88 | 0,70 | 578 | 8,5 | +2,30 |
| Stockholms universitet Stockholm · blandad tid | 13,52 | 16,59 | 0,15 | 177 | 5,1 | – |
Utveckling sedan 2017
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 16,24 | 17,08 | 18,51 | 13,52 | 15,82 | 17,23 |
| 2025 | 15,00 | 16,36 | 16,42 | 13,52 | 13,52 | 13,52 |
| 2024 | 14,10 | 16,42 | 18,74 | 14,50 | 14,50 | 14,50 |
| 2023 | 15,98 | 16,77 | 17,56 | 13,88 | 13,88 | 13,88 |
| 2022 | 13,26 | 17,81 | 18,56 | 13,08 | 14,52 | 15,96 |
| 2021 | 15,58 | 17,86 | 17,89 | 16,92 | 16,92 | 16,92 |
| 2020 | 14,75 | 17,61 | 18,02 | 15,78 | 15,78 | 15,78 |
| 2019 | 14,20 | 15,40 | 16,59 | – | – | – |
| 2018 | 16,15 | 16,15 | 16,15 | – | – | – |
| 2017 | 12,30 | 12,30 | 12,30 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,65 | 0,85 | 1,10 | 0,15 | 0,70 | 0,85 |
| 2025 | 0,50 | 0,70 | 0,90 | 0,45 | 0,45 | 0,45 |
| 2024 | 0,40 | 0,80 | 1,20 | 0,35 | 0,35 | 0,35 |
| 2023 | 0,45 | 0,70 | 0,95 | 0,45 | 0,45 | 0,45 |
| 2022 | 0,30 | 0,80 | 1,00 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2021 | 0,85 | 0,85 | 0,85 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2020 | 0,75 | 0,78 | 0,80 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2019 | 0,75 | 0,75 | 0,75 | – | – | – |
| 2018 | 0,60 | 0,60 | 0,60 | – | – | – |
| 2017 | 0,55 | 0,55 | 0,55 | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Kandidatprogram i historia?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Lund): 18,51 i urvalsgruppen BI och 1,10 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Kandidatprogram i historia?
HT 2026 var gränsen lägst vid Stockholms universitet (Stockholm): 16,24 i BI och 0,65 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Kandidatprogram i historia?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,65–1,10 beroende på lärosäte, med medianen 0,85. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Kandidatprogram i historia HT 2026?
1 513 sökte programmet vid 2 lärosäten och 142 antogs, alltså ungefär 10,7 sökande per plats. 208 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Kandidatprogram i historia ökat?
Medianen för BI steg med 0,72 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +11,5 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.