Kandidatprogram i historia
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-12020
VT 2026urval 2 · SU-12068
Söktryck just nu, VT 2027: 206 sökande hittills (30 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 4 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Medelsäker prognosGanska många söker, men gränsen kan röra sig en del.
BII (kompletterade betyg): 16,64, troligen mellan 15,61 och 18,08.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 352
- 48 i första hand
- Antagna
- 34
- urval 2
- Reserver
- 42
- Sökande per plats
- 10,4
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 177
- 30 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 19
- Sökande per plats
- 5,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,45 | 16,24 | −1,21 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,65 | −0,25 |
| Betyg (BII) | 16,94 | 15,41 | −1,53 |
| Antagna totalt | 38 | 34 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 13 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 13.
Sedan HT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (8 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,32). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 11.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,45 → 16,24 (−1,21) | 0,90 → 0,65 (−0,25) |
| VT 2026 | 15,11 → 13,52 (−1,59) | 0,55 → 0,15 (−0,40) |
| HT 2025 | 17,05 → 15,00 (−2,05) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| VT 2025 | 13,42 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 15,68 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| VT 2024 | 15,18 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 16,08 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| VT 2023 | 13,45 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 17,14 → 13,26 (−3,88) | 0,75 → 0,30 (−0,45) |
| VT 2022 | 15,66 → 13,08 (−2,58) | 0,45 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,45) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 14,75 | 14,25 |
| VT 2021 | Alla antogs | 15,50 |
| HT 2021 | 15,58 | 15,11 |
| VT 2022 | 13,08 | 14,77 |
| HT 2022 | 13,26 | 15,84 |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 15,00 | 16,85 |
| VT 2026 | 13,52 | 16,59 |
| HT 2026 | 16,24 | 15,41 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,30 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,50 |
| VT 2026 | 0,15 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 257 | 29 |
| VT 2021 | 195 | 31 |
| HT 2021 | 301 | 44 |
| VT 2022 | 164 | 51 |
| HT 2022 | 268 | 37 |
| VT 2023 | 146 | 20 |
| HT 2023 | 263 | 29 |
| VT 2024 | 136 | 23 |
| HT 2024 | 322 | 40 |
| VT 2025 | 127 | 24 |
| HT 2025 | 294 | 36 |
| VT 2026 | 177 | 30 |
| HT 2026 | 352 | 48 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 18,51 | 1,10 | 10,2 | 406 |
| Stockholms universitet Kandidatprogram i historia, politik och samhälle · Stockholm | 17,08 | 0,85 | 11,1 | 755 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 16,24 | 0,65 | 10,4 | 352 |
Om programmet
Utbildningen vänder sig till personer med intresse av att arbeta med historia genom forskning och skrivande men också andra former av kunskapsuppbyggnad och förmedling av historisk kunskap, till exempel vid museer, inom media eller genom populärvetenskap. Programmet omfattar sex terminer heltidsstudier. Av dessa utgörs fyra terminer av obligatoriska kurser i historia: Historia I, Historia II, Kandidatkurs i historia och Historievetenskaplig tillämpningskurs.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i historia, politik och samhälleBI17,08HP0,85Sökande/plats11,1
- Kulturvetarprogrammet, kandidatprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
- Masterprogram i historiska studier, inriktning historiaBI–HP–Sökande/plats4,2
- Masterprogram i medeltidsstudier, inriktning historiaBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i historiska studier, inriktning idéhistoriaBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i historiska studier, inriktning ekonomisk historiaBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i medeltidsstudier, inriktning idéhistoriaBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-12020
SU-12020 · nationell antagning
352 sökande, 48 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,45 | 20 | 16,24 | 17 | 27 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,94 | 3 | 15,41 | 4 | 16 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 13 | 0,65 | 11 | 10 |
VT 2026: anmälningskod SU-12068
SU-12068 · nationell antagning
177 sökande, 30 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 4 | 3 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,11 | 20 | 13,52 | 17 | 12 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,59 | 3 | 16,59 | 3 | 3 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 13 | 0,15 | 12 | 2 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i historia
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i historia vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,24, HP 0,65 och BII 15,41. VT 2026: BI 13,52, HP 0,15 och BII 16,59. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i historia vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 352 personer, varav 48 i första hand. 34 antogs, alltså 10,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 206 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i historia vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,24 HT 2026 mot 15 HT 2025. Sökande: 352 mot 294.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kandidatprogram i historia mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor41 %(146)
- Män59 %(206)
- 24 år eller yngre76 %267
- 25–34 år20 %70
- 35 år eller äldre4 %15
- Antagna kvinnor21 %(7)
- Antagna män79 %(27)
Anmälningskod SU-12020. Källa: UHR.