Kulturvetarprogrammet, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-12021
VT 2026urval 2 · SU-12070
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 209 sökande hittills (55 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 15,17, troligen mellan 14,05 och 17,05; chans att alla behöriga kommer in: 10 %.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 259
- 60 i första hand
- Antagna
- 66
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 3,9
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 196
- 49 i första hand
- Antagna
- 58
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 3,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,1 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,14 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 75 | 66 | −9 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (10 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (varje gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,10 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2026 | 15,21 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 15,84 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 14,15 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2020 | 10,80 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2016 | 14,30 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2015 | 15,58 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 16,50 → 13,30 (−3,20) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| VT 2014 | 12,25 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2013 | 17,30 → 10,49 (−6,81) | 0,55 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,10) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | – | – |
| VT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 10,49 | 14,05 |
| VT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 13,30 | 13,91 |
| VT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | – |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| VT 2014 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| VT 2015 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| VT 2016 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 348 | 98 |
| VT 2012 | 227 | 73 |
| HT 2012 | 433 | 87 |
| VT 2013 | 278 | 78 |
| HT 2013 | 417 | 97 |
| VT 2014 | 234 | 66 |
| HT 2014 | 416 | 86 |
| VT 2015 | 266 | 47 |
| HT 2015 | 393 | 70 |
| VT 2016 | 280 | 53 |
| HT 2016 | 332 | 72 |
| VT 2017 | 250 | 49 |
| HT 2017 | 271 | 52 |
| VT 2018 | 206 | 37 |
| HT 2018 | 235 | 51 |
| VT 2019 | 133 | 24 |
| HT 2019 | 197 | 43 |
| VT 2020 | 145 | 44 |
| HT 2020 | 311 | 66 |
| VT 2021 | 209 | 62 |
| HT 2021 | 294 | 80 |
| VT 2022 | 186 | 51 |
| HT 2022 | 293 | 71 |
| VT 2023 | 163 | 39 |
| HT 2023 | 265 | 55 |
| VT 2024 | 132 | 29 |
| HT 2024 | 224 | 68 |
| VT 2025 | 158 | 36 |
| HT 2025 | 259 | 72 |
| VT 2026 | 196 | 49 |
| HT 2026 | 259 | 60 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 3,9 | 259 |
| Karlstads universitet Karlstad | Alla antogs | Alla antogs | 3,6 | 97 |
Om programmet
Kulturvetarprogrammet är ett kandidatprogram vid Stockholms universitet som omfattar 3 års heltidsstudier, 180 högskolepoäng. Det ger en målinriktad humanistisk utbildning som förbereder för yrken inom kultursektorn i vid mening och ger stora möjligheter till valfrihet. Beroende av den kombination du väljer kan kommande arbetsuppgifter ligga inom kulturvårdande och kulturförmedlande institutioner och verksamheter av olika slag, t.ex. museer och kulturminnesvård, arkiv, förlag, eller massmedier.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Liknande program vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-12021
SU-12021 · nationell antagning
259 sökande, 60 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,1 | 45 | Alla antogs | 40 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,14 | 4 | Alla antogs | 9 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 25 | Alla antogs | 17 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-12070
SU-12070 · nationell antagning
196 sökande, 49 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,21 | 41 | Alla antogs | 33 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,7 | 6 | Alla antogs | 6 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,25 | 25 | Alla antogs | 13 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 5 | 0 |
Vanliga frågor om Kulturvetarprogrammet, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Kulturvetarprogrammet, kandidatprogram vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kulturvetarprogrammet, kandidatprogram vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 259 personer, varav 60 i första hand. 66 antogs, alltså 3,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 209 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kulturvetarprogrammet, kandidatprogram mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor75 %(195)
- Män25 %(64)
- 24 år eller yngre67 %173
- 25–34 år25 %65
- 35 år eller äldre8 %21
- Antagna kvinnor68 %(45)
- Antagna män32 %(21)
Anmälningskod SU-12021. Källa: UHR.