Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80402

BIGymnasiebetyg 21,25 av max 22,5 +0,10 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,45 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 22,24 av max 22,5 +1,20 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
904
160 i första hand
Antagna
35
urval 2
Reserver
208
Sökande per plats
25,8
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)21,6121,25−0,36
Högskoleprov (HP)1,451,45Oförändrad
Betyg (BII)22,2422,24Oförändrad
Antagna totalt4235−7

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 13 terminer och legat kvar i 4 (median −0,26). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 13 terminer, minst 0,50 under i 4 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 13 terminer och legat kvar i 9 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 13 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i freds- och konfliktvetenskap (senaste 10 av 13 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202621,61 → 21,25 (−0,36)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202521,56 → 21,15 (−0,41)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202421,30 → 21,05 (−0,25)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202321,41 → 21,41 (±0)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202221,51 → 21,51 (±0)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202121,20 → 21,15 (−0,05)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202021,35 → 21,09 (−0,26)1,35 → 1,35 (±0)
HT 201921,25 → 21,25 (±0)1,35 → 1,35 (±0)
HT 201821,09 → 20,52 (−0,57)1,45 → 1,35 (−0,10)
HT 201721,04 → 20,52 (−0,52)1,50 → 1,45 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,61) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Hur bygger vi fred i en värld präglad av konflikt? Hur kan vi förebygga och avsluta krig? Detta kandidatprogram ger dig verktyg att förstå krigets orsaker, analysera fredsprocesser och arbeta med lösningar på dagens globala säkerhetsutmaningar, för en mer hållbar och rättvis framtid. Freds- och konfliktvetenskap är ett tvärvetenskapligt ämne där du studerar relationen mellan krig, fred och säkerhet - lokalt, nationellt och globalt.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80402

LU-80402 · nationell antagning

904 sökande, 160 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,61 27 21,25 22 197
BII Gymnasiebetyg med komplettering 22,24 1 22,24 1 25
HP Högskoleprovet 1,45 14 1,45 12 164

Vanliga frågor om Kandidatprogram i freds- och konfliktvetenskap

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i freds- och konfliktvetenskap vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,25, HP 1,45 och BII 22,24. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i freds- och konfliktvetenskap vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 904 personer, varav 160 i första hand. 35 antogs, alltså 25,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i freds- och konfliktvetenskap vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 21,25 HT 2026 mot 21,15 HT 2025. Sökande: 904 mot 906.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor67 %(608)
  • Män33 %(296)
  • 24 år eller yngre90 %818
  • 25–34 år8 %73
  • 35 år eller äldre1 %13
  • Antagna kvinnor57 %(20)
  • Antagna män43 %(15)

Anmälningskod LU-80402. Källa: UHR.