Kandidatprogram i utvecklingsstudier
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80411
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 679
- 123 i första hand
- Antagna
- 47
- urval 2
- Reserver
- 150
- Sökande per plats
- 14,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,54 | 20,54 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,15 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,06 | 20,06 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 80 | 47 | −33 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,30 | 20,94 |
| HT 2011 | 21,30 | 20,30 |
| HT 2012 | 19,50 | 20,72 |
| HT 2013 | 19,68 | 20,00 |
| HT 2014 | 20,10 | 20,60 |
| HT 2015 | 19,83 | 19,10 |
| HT 2016 | 20,30 | 19,20 |
| HT 2017 | 19,60 | 19,64 |
| HT 2018 | 19,11 | 19,56 |
| HT 2019 | 18,70 | 17,75 |
| HT 2020 | 19,01 | 17,60 |
| HT 2021 | 19,74 | 19,38 |
| HT 2022 | 19,58 | 18,59 |
| HT 2023 | 19,00 | 17,22 |
| HT 2024 | 19,53 | 19,27 |
| HT 2025 | 20,03 | 18,76 |
| HT 2026 | 20,54 | 20,06 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 1,40 |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 0,90 |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,05 |
| HT 2016 | 1,05 |
| HT 2017 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | 0,90 |
| HT 2020 | 0,95 |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,85 |
| HT 2024 | 0,95 |
| HT 2025 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 1 177 | 364 |
| HT 2010 | 416 | 101 |
| HT 2011 | 409 | 86 |
| HT 2012 | 460 | 98 |
| HT 2013 | 598 | 96 |
| HT 2014 | 619 | 116 |
| HT 2015 | 589 | 94 |
| HT 2016 | 660 | 97 |
| HT 2017 | 697 | 103 |
| HT 2018 | 602 | 90 |
| HT 2019 | 410 | 73 |
| HT 2020 | 452 | 49 |
| HT 2021 | 451 | 63 |
| HT 2022 | 363 | 65 |
| HT 2023 | 403 | 62 |
| HT 2024 | 534 | 68 |
| HT 2025 | 552 | 69 |
| HT 2026 | 679 | 123 |
Om programmet
Det här är ett tvärvetenskapligt kandidatprogram som fokuserar på ekonomiska, sociala och politiska processer kopplade till utveckling. På programmet får du verktyg för att förstå hur samhällen förändras, både lokalt och globalt. Kandidatprogrammet i utvecklingsstudier är ett treårigt program som förenar perspektiv från flera samhällsvetenskaper. Du studerar global utveckling ur perspektiv från ekonomisk historia, samhällsgeografi, statsvetenskap och sociologi.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Liknande program vid Lunds universitet
- Masterprogram i utvecklingsstudierBI–HP–Sökande/plats6,1
- Masterprogram i genusstudierBI–HP–Sökande/plats5,5
- Masterprogram i globala studierBI–HP–Sökande/plats5,4
- Kandidatprogram i Economy and SocietyBI21,38HP1,45Sökande/plats39,5
- Masterprogram i samhällsvetenskaplig dataanalysBI–HP–Sökande/plats4,6
- Masterprogram i global utveckling, befolkning och ekonomisk förändringBI–HP–Sökande/plats6,5
- Masterprogram i rättssociologiBI–HP–Sökande/plats5,4
- Masterprogram i samhällsgeografiBI–HP–Sökande/plats2,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LU-80410 · internationell antagning
1 042 sökande, 392 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | – | – | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,92 | 74 | – | – | 198 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,82 | 4 | – | – | 22 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | – | – | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | – | – | 5 |
LU-80411 · nationell antagning
679 sökande, 123 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,54 | 49 | 20,54 | 28 | 140 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,06 | 3 | 20,06 | 3 | 13 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 27 | 1,15 | 16 | 79 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i utvecklingsstudier
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i utvecklingsstudier vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,54, HP 1,15 och BII 20,06. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i utvecklingsstudier vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 679 personer, varav 123 i första hand. 47 antogs, alltså 14,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i utvecklingsstudier vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,54 HT 2026 mot 20,03 HT 2025. Sökande: 679 mot 552.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(458)
- Män33 %(221)
- 24 år eller yngre91 %620
- 25–34 år7 %48
- 35 år eller äldre2 %11
- Antagna kvinnor66 %(31)
- Antagna män34 %(16)
Anmälningskod LU-80411. Källa: UHR.