Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80800

BIGymnasiebetyg 15,47 av max 22,5 −2,21 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,70 av max 2 −0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,02 av max 22,5 −0,26 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
251
32 i första hand
Antagna
40
urval 2
Reserver
21
Sökande per plats
6,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,2915,47−1,82
Högskoleprov (HP)0,850,70−0,15
Betyg (BII)18,2318,02−0,21
Antagna totalt4540−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 15 terminer och legat kvar i 2 (median −0,81). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 15 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 6.

Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 15 terminer och legat kvar i 4 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 15 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i digitala kulturer (senaste 10 av 15 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,29 → 15,47 (−1,82)0,85 → 0,70 (−0,15)
HT 202518,49 → 17,68 (−0,81)0,90 → 0,80 (−0,10)
HT 202419,01 → 18,28 (−0,73)0,90 → 0,80 (−0,10)
HT 202317,92 → 15,09 (−2,83)0,85 → 0,60 (−0,25)
HT 202218,85 → 17,50 (−1,35)1,00 → 0,85 (−0,15)
HT 202117,50 → 16,98 (−0,52)0,80 → 0,70 (−0,10)
HT 202018,51 → 17,61 (−0,90)0,90 → 0,60 (−0,30)
HT 201918,60 → 16,74 (−1,86)0,90 → 0,90 (±0)
HT 201818,44 → 17,95 (−0,49)1,00 → 0,85 (−0,15)
HT 201718,00 → 17,24 (−0,76)0,85 → 0,85 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,29) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Den här utbildningen vänder sig till dig som vill få en fördjupad förståelse för samhällets digitala utveckling ur ett kulturellt perspektiv. Under programmet arbetar du både analytiskt och praktiskt med de komplexa problemställningar som följer med digitaliseringen och AI. Digitaliseringen förändrar samhället - och det behövs personer som både förstår och kan analysera den utvecklingen.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80800

LU-80800 · nationell antagning

251 sökande, 32 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,29 27 15,47 23 19
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,23 2 18,02 2 6
HP Högskoleprovet 0,85 15 0,70 14 7

Vanliga frågor om Kandidatprogram i digitala kulturer

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i digitala kulturer vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,47, HP 0,70 och BII 18,02. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i digitala kulturer vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 251 personer, varav 32 i första hand. 40 antogs, alltså 6,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i digitala kulturer vid Lunds universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,47 HT 2026 mot 17,68 HT 2025. Sökande: 251 mot 331.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor71 %(179)
  • Män29 %(72)
  • 24 år eller yngre86 %217
  • 25–34 år11 %27
  • 35 år eller äldre3 %7
  • Antagna kvinnor70 %(28)
  • Antagna män30 %(12)

Anmälningskod LU-80800. Källa: UHR.