Systemvetenskapligt kandidatprogram - design av informationssystem
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80420
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 813
- 207 i första hand
- Antagna
- 95
- urval 2
- Reserver
- 211
- Sökande per plats
- 8,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,84 | 19,45 | −0,39 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,35 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,26 | 19,95 | −0,31 |
| Antagna totalt | 95 | 95 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,55). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 18 terminer och legat kvar i 4 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 18 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,84 → 19,45 (−0,39) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2025 | 19,91 → 19,53 (−0,38) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,65 → 19,25 (−0,40) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,58 → 19,17 (−0,41) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2022 | 19,50 → 18,80 (−0,70) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2021 | 19,26 → 18,44 (−0,82) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2020 | 19,22 → 19,06 (−0,16) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2019 | 19,42 → 18,65 (−0,77) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2018 | 19,10 → 18,55 (−0,55) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2017 | 18,55 → 18,00 (−0,55) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,84) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 15,75 | 15,25 |
| HT 2013 | 16,55 | 16,62 |
| HT 2014 | 17,05 | 15,89 |
| HT 2015 | 17,60 | 18,04 |
| HT 2016 | 17,40 | 17,70 |
| HT 2017 | 18,00 | 18,65 |
| HT 2018 | 18,55 | 18,10 |
| HT 2019 | 18,65 | 18,91 |
| HT 2020 | 19,06 | 19,75 |
| HT 2021 | 18,44 | 19,01 |
| HT 2022 | 18,80 | 18,90 |
| HT 2023 | 19,17 | 19,53 |
| HT 2024 | 19,25 | 19,69 |
| HT 2025 | 19,53 | 19,55 |
| HT 2026 | 19,45 | 19,95 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,20 |
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,25 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | 1,25 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,30 |
| HT 2025 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 379 | 137 |
| HT 2009 | 416 | 120 |
| HT 2010 | 399 | 107 |
| HT 2011 | 466 | 111 |
| HT 2012 | 565 | 144 |
| HT 2013 | 730 | 188 |
| HT 2014 | 756 | 176 |
| HT 2015 | 906 | 215 |
| HT 2016 | 836 | 206 |
| HT 2017 | 920 | 239 |
| HT 2018 | 954 | 261 |
| HT 2019 | 862 | 239 |
| HT 2020 | 866 | 244 |
| HT 2021 | 798 | 227 |
| HT 2022 | 899 | 259 |
| HT 2023 | 974 | 275 |
| HT 2024 | 994 | 270 |
| HT 2025 | 911 | 235 |
| HT 2026 | 813 | 207 |
Om programmet
Är du intresserad av IT, informationssystem, människor och organisationer? Utmanas du av problemlösning och vill jobba målinriktat? På Systemvetenskapligt kandidatprogram får du den kunskap och de verktyg som behövs för att forma framtidens företag och organisationer. Du kommer dagligen i kontakt med informationssystem när du bokar flyg- och konsertbiljetter, kollar på videoklipp från Youtube eller använder andra sociala medier som Snapchat eller Instagram.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80420
LU-80420 · nationell antagning
813 sökande, 207 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,84 | 53 | 19,45 | 52 | 168 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,26 | 8 | 19,95 | 9 | 53 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 32 | 1,35 | 32 | 188 |
Vanliga frågor om Systemvetenskapligt kandidatprogram - design av informationssystem
Vad krävdes för att komma in på Systemvetenskapligt kandidatprogram - design av informationssystem vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,45, HP 1,35 och BII 19,95. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Systemvetenskapligt kandidatprogram - design av informationssystem vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 813 personer, varav 207 i första hand. 95 antogs, alltså 8,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Systemvetenskapligt kandidatprogram - design av informationssystem vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,45 HT 2026 mot 19,53 HT 2025. Sökande: 813 mot 911.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor40 %(324)
- Män60 %(489)
- 24 år eller yngre85 %689
- 25–34 år14 %110
- 35 år eller äldre2 %14
- Antagna kvinnor41 %(39)
- Antagna män59 %(56)
Anmälningskod LU-80420. Källa: UHR.