Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80106

BIGymnasiebetyg 19,40 av max 22,5 Oförändrat mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,45 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,78 av max 22,5 −1,38 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
529
41 i första hand
Antagna
57
urval 2
Reserver
85
Sökande per plats
9,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,4319,4−0,03
Högskoleprov (HP)1,451,45Oförändrad
Betyg (BII)19,3818,78−0,6
Antagna totalt7057−13

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 17 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 3 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 16 terminer och legat kvar i 14 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 16 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsutbildning i informations- och kommunikationsteknik (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,43 → 19,40 (−0,03)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202519,48 → 19,40 (−0,08)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202420,05 → 19,85 (−0,20)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202319,90 → 19,90 (±0)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202219,64 → 19,58 (−0,06)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202119,48 → 19,53 (+0,05)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202019,42 → 19,43 (+0,01)–
HT 201919,07 → 19,07 (±0)–
HT 201819,40 → 19,40 (±0)1,40 → 1,40 (±0)
HT 201718,51 → 18,51 (±0)1,40 → 1,40 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,43) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Som civilingenjör i informations- och kommunikationsteknik arbetar du i teknikens och digitaliseringens framkant. Du utvecklar och designar tekniska system för ett globalt informationssamhälle, med användaren och det mänskliga beteendet i fokus. Informations- och kommunikationsteknik utgör den tekniska grunden för dagens digitaliserade samhälle.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år
IT-säkerhetsspecialister 54 900 kr39–79 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80106

LU-80106 · nationell antagning

529 sökande, 41 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,43 40 19,4 30 68
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,38 6 18,78 5 19
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,45 23 1,45 21 82

Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i informations- och kommunikationsteknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i informations- och kommunikationsteknik vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,4, HP 1,45 och BII 18,78. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i informations- och kommunikationsteknik vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 529 personer, varav 41 i första hand. 57 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i informations- och kommunikationsteknik vid Lunds universitet?

Nej, den var oförändrad: i BI krävdes 19,4 HT 2026 mot 19,4 HT 2025. Sökande: 529 mot 533.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor36 %(191)
  • Män64 %(338)
  • 24 år eller yngre94 %497
  • 25–34 år5 %29
  • 35 år eller äldre1 %3
  • Antagna kvinnor40 %(23)
  • Antagna män60 %(34)

Anmälningskod LU-80106. Källa: UHR.