Kandidatprogram i modevetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80804
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 424
- 84 i första hand
- Antagna
- 42
- urval 2
- Reserver
- 71
- Sökande per plats
- 10,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,23 | 17,08 | −1,15 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,75 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,96 | 17,31 | −0,65 |
| Antagna totalt | 55 | 42 | −13 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (median −0,94). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 15 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 15 terminer och legat kvar i 2 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 13 av 15 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,23 → 17,08 (−1,15) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2025 | 18,82 → 17,88 (−0,94) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,23 → 16,46 (−1,77) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
| HT 2023 | 17,70 → 17,09 (−0,61) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2022 | 18,02 → 15,65 (−2,37) | 0,65 → 0,35 (−0,30) |
| HT 2021 | 17,55 → 16,20 (−1,35) | 0,70 → 0,40 (−0,30) |
| HT 2020 | 17,89 → 16,75 (−1,14) | 0,80 → 0,55 (−0,25) |
| HT 2019 | 17,15 → 16,25 (−0,90) | 0,70 → 0,40 (−0,30) |
| HT 2018 | 17,86 → 17,10 (−0,76) | 0,80 → 0,50 (−0,30) |
| HT 2017 | 17,40 → 16,43 (−0,97) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,23) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | 18,80 | 19,60 |
| HT 2013 | 18,30 | 19,00 |
| HT 2014 | 18,10 | 18,65 |
| HT 2015 | 17,30 | 17,00 |
| HT 2016 | 17,40 | 18,19 |
| HT 2017 | 16,43 | 14,25 |
| HT 2018 | 17,10 | 15,09 |
| HT 2019 | 16,25 | 17,54 |
| HT 2020 | 16,75 | 15,09 |
| HT 2021 | 16,20 | 16,11 |
| HT 2022 | 15,65 | 15,60 |
| HT 2023 | 17,09 | 17,54 |
| HT 2024 | 16,46 | 17,00 |
| HT 2025 | 17,88 | 18,03 |
| HT 2026 | 17,08 | 17,31 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 0,70 |
| HT 2014 | 0,85 |
| HT 2015 | 0,70 |
| HT 2016 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,60 |
| HT 2018 | 0,50 |
| HT 2019 | 0,40 |
| HT 2020 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,40 |
| HT 2022 | 0,35 |
| HT 2023 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 543 | 161 |
| HT 2013 | 432 | 104 |
| HT 2014 | 456 | 106 |
| HT 2015 | 377 | 92 |
| HT 2016 | 361 | 84 |
| HT 2017 | 344 | 90 |
| HT 2018 | 341 | 84 |
| HT 2019 | 256 | 67 |
| HT 2020 | 335 | 98 |
| HT 2021 | 352 | 87 |
| HT 2022 | 370 | 72 |
| HT 2023 | 361 | 82 |
| HT 2024 | 371 | 86 |
| HT 2025 | 494 | 116 |
| HT 2026 | 424 | 84 |
Om programmet
Är du intresserad av mode och vill förstå vår tids mode och trender? Då behöver du kunskaper om mode som visuellt uttryck, modebranschen, konsumtionsmönster, textila material och modehistoria. I denna utbildning får du en djupare förståelse för mode ur flera olika perspektiv. På kandidatprogrammet i modevetenskap bekantar du dig med mode i historien och i samtiden, och lär dig hitta kopplingar mellan olika kulturella uttryck och trender med fokus på mode och kroppsideal.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Liknande program vid Lunds universitet
- Kandidatprogram i modevetenskap, Antagning till senare del, termin 2BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Masterprogram i Visual CultureBI–HP–Sökande/plats5,4
- Kandidatprogram inom Europastudier med humanistisk profilBI19,17HP1,00Sökande/plats8,5
- Kandidatprogram i digitala kulturerBI15,47HP0,70Sökande/plats6,3
- Kandidatprogram i historiaBI18,51HP1,10Sökande/plats10,2
- Kandidatprogram i konsthistoria och visuella studierBI16,89HPAlla antogsSökande/plats6,3
- Masterprogram i arkivvetenskap, biblioteks- och informationsvetenskap respektive museologi (ABM)BI–HP–Sökande/plats6,6
- Masterprogram i socialantropologiBI–HP–Sökande/plats4,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80804
LU-80804 · nationell antagning
424 sökande, 84 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,23 | 33 | 17,08 | 25 | 53 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,96 | 3 | 17,31 | 3 | 23 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 19 | 0,75 | 14 | 35 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i modevetenskap
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i modevetenskap vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,08, HP 0,75 och BII 17,31. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i modevetenskap vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 424 personer, varav 84 i första hand. 42 antogs, alltså 10,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i modevetenskap vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,08 HT 2026 mot 17,88 HT 2025. Sökande: 424 mot 494.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor90 %(382)
- Män10 %(42)
- 24 år eller yngre87 %370
- 25–34 år10 %44
- 35 år eller äldre2 %10
- Antagna kvinnor81 %(34)
- Antagna män19 %(8)
Anmälningskod LU-80804. Källa: UHR.