Kandidatprogram inom Europastudier med humanistisk profil
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80801
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 262
- 36 i första hand
- Antagna
- 31
- urval 2
- Reserver
- 39
- Sökande per plats
- 8,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,78 | 19,17 | −0,61 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,00 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 21,31 | 21,31 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 31 | 31 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −1,06). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 10.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,78 → 19,17 (−0,61) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
| HT 2025 | 19,90 → 18,96 (−0,94) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,90 → 19,38 (−0,52) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,64 → 18,80 (−0,84) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2022 | 20,05 → 18,67 (−1,38) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2021 | 18,85 → 16,61 (−2,24) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2020 | 19,58 → 18,77 (−0,81) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2019 | 20,10 → 17,81 (−2,29) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2018 | 19,43 → 17,20 (−2,23) | 1,00 → 0,65 (−0,35) |
| HT 2017 | 19,32 → 18,96 (−0,36) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,78) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | 17,70 | 18,70 |
| HT 2011 | 16,30 | 20,16 |
| HT 2012 | 16,21 | 16,76 |
| HT 2013 | 16,60 | 18,10 |
| HT 2014 | 19,00 | 18,13 |
| HT 2015 | 19,50 | 16,47 |
| HT 2016 | 18,54 | 17,56 |
| HT 2017 | 18,96 | 19,35 |
| HT 2018 | 17,20 | 19,35 |
| HT 2019 | 17,81 | 15,29 |
| HT 2020 | 18,77 | 18,85 |
| HT 2021 | 16,61 | 18,66 |
| HT 2022 | 18,67 | 19,48 |
| HT 2023 | 18,80 | 19,27 |
| HT 2024 | 19,38 | 20,05 |
| HT 2025 | 18,96 | 19,50 |
| HT 2026 | 19,17 | 21,31 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 0,60 |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,50 |
| HT 2014 | 1,00 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 1,00 |
| HT 2018 | 0,65 |
| HT 2019 | 1,00 |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,90 |
| HT 2024 | 1,05 |
| HT 2025 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 238 | 52 |
| HT 2011 | 229 | 44 |
| HT 2012 | 218 | 28 |
| HT 2013 | 214 | 23 |
| HT 2014 | 244 | 42 |
| HT 2015 | 275 | 36 |
| HT 2016 | 252 | 37 |
| HT 2017 | 242 | 43 |
| HT 2018 | 246 | 33 |
| HT 2019 | 193 | 37 |
| HT 2020 | 190 | 25 |
| HT 2021 | 199 | 26 |
| HT 2022 | 207 | 37 |
| HT 2023 | 189 | 33 |
| HT 2024 | 248 | 44 |
| HT 2025 | 254 | 45 |
| HT 2026 | 262 | 36 |
Om programmet
Är du nyfiken på Europas kulturarv och frågan om en europeisk identitet? Vill du bli riktigt bra på ett europeiskt språk? Det här programmet ger dig verktyg att förstå Europas historia, kultur och EU:s politik. Du får möjlighet att göra praktik eller studera utomlands. Bli en del av Europas framtid! Vad är Europa? En kontinent, en kulturhistorisk civilisation, en politisk idé, ett fredsprojekt - eller en illusion? Frågorna om Europas identitet, gränser och framtid är högaktuella.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Liknande program vid Lunds universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80801
LU-80801 · nationell antagning
262 sökande, 36 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,78 | 19 | 19,17 | 18 | 37 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,31 | 1 | 21,31 | 1 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 11 | 1,00 | 11 | 27 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram inom Europastudier med humanistisk profil
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram inom Europastudier med humanistisk profil vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,17, HP 1,00 och BII 21,31. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram inom Europastudier med humanistisk profil vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 262 personer, varav 36 i första hand. 31 antogs, alltså 8,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram inom Europastudier med humanistisk profil vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,17 HT 2026 mot 18,96 HT 2025. Sökande: 262 mot 254.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor71 %(186)
- Män29 %(76)
- 24 år eller yngre92 %242
- 25–34 år6 %15
- 35 år eller äldre2 %5
- Antagna kvinnor77 %(24)
- Antagna män23 %(7)
Anmälningskod LU-80801. Källa: UHR.