Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80442

BIGymnasiebetyg 17,39 av max 22,5 −0,60 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,85 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,60 av max 22,5 −0,06 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
570
94 i första hand
Antagna
110
urval 2
Reserver
80
Sökande per plats
5,2
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,6117,39−1,22
Högskoleprov (HP)0,950,85−0,10
Betyg (BII)17,7517,6−0,15
Antagna totalt110110Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 17 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (median −0,60). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 17 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 3.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 19 terminer och legat kvar i 9 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 19 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i strategisk kommunikation (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,61 → 17,39 (−1,22)0,95 → 0,85 (−0,10)
HT 202519,01 → 17,99 (−1,02)1,00 → 0,85 (−0,15)
HT 202419,53 → 19,34 (−0,19)1,05 → 1,05 (±0)
HT 202319,11 → 18,49 (−0,62)1,05 → 0,95 (−0,10)
HT 202219,27 → 18,56 (−0,71)1,00 → 0,90 (−0,10)
HT 202119,43 → 19,11 (−0,32)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 202019,90 → 19,48 (−0,42)1,00 → 1,00 (±0)
HT 201919,42 → 18,45 (−0,97)1,05 → 1,05 (±0)
HT 201819,64 → 18,70 (−0,94)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 201719,32 → 18,40 (−0,92)1,10 → 1,10 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,61) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Vill du påverka, engagera och göra skillnad? Då är denna utbildning rätt val för dig! Med en kandidatexamen i strategisk kommunikation får du lära dig hur kommunikation påverkar individer, organisationer och samhället i stort. Om ämnet Strategisk kommunikation handlar om att planera, genomföra, analysera och utvärdera kommunikationsinsatser på ett sätt som stödjer en organisations övergripande mål. Det är alltså inte bara vad man kommunicerar, utan varför, hur, till vem och när.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80442

LU-80442 · nationell antagning

570 sökande, 94 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,61 67 17,39 67 72
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,75 6 17,6 6 15
HP Högskoleprovet 0,95 37 0,85 37 50

Vanliga frågor om Kandidatprogram i strategisk kommunikation

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i strategisk kommunikation vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,39, HP 0,85 och BII 17,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i strategisk kommunikation vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 570 personer, varav 94 i första hand. 110 antogs, alltså 5,2 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i strategisk kommunikation vid Lunds universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,39 HT 2026 mot 17,99 HT 2025. Sökande: 570 mot 628.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor80 %(455)
  • Män20 %(115)
  • 24 år eller yngre91 %521
  • 25–34 år6 %36
  • 35 år eller äldre2 %13
  • Antagna kvinnor87 %(96)
  • Antagna män13 %(14)

Anmälningskod LU-80442. Källa: UHR.