Kandidatprogram i filosofi, ekonomi och politik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-10036
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 834
- 67 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 117
- Sökande per plats
- 16,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,65 | 18,02 | −0,63 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,15 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,45 | 18,45 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 60 | 50 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (median −1,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 13 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 13 terminer och legat kvar i 1 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 12 av 13 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,65 → 18,02 (−0,63) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,13 → 17,09 (−1,04) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2024 | 18,45 → 16,68 (−1,77) | 1,05 → 0,80 (−0,25) |
| HT 2023 | 17,97 → 16,30 (−1,67) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,22 → 16,56 (−1,66) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
| HT 2021 | 18,64 → 16,99 (−1,65) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2020 | 19,11 → 18,49 (−0,62) | 1,20 → 1,05 (−0,15) |
| HT 2019 | 18,60 → 17,45 (−1,15) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2018 | 18,46 → 17,08 (−1,38) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2017 | 18,70 → 17,55 (−1,15) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 18,70 | 16,73 |
| HT 2015 | 18,75 | 16,30 |
| HT 2016 | 18,40 | 17,80 |
| HT 2017 | 17,55 | 17,69 |
| HT 2018 | 17,08 | 17,85 |
| HT 2019 | 17,45 | 19,00 |
| HT 2020 | 18,49 | 19,74 |
| HT 2021 | 16,99 | 17,45 |
| HT 2022 | 16,56 | 17,91 |
| HT 2023 | 16,30 | 18,45 |
| HT 2024 | 16,68 | 15,60 |
| HT 2025 | 17,09 | 18,35 |
| HT 2026 | 18,02 | 18,45 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,20 |
| HT 2016 | 1,05 |
| HT 2017 | 1,15 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,05 |
| HT 2020 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 0,70 |
| HT 2023 | 1,00 |
| HT 2024 | 0,80 |
| HT 2025 | 1,00 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 711 | 63 |
| HT 2015 | 807 | 76 |
| HT 2016 | 753 | 76 |
| HT 2017 | 684 | 67 |
| HT 2018 | 784 | 69 |
| HT 2019 | 571 | 56 |
| HT 2020 | 697 | 76 |
| HT 2021 | 623 | 57 |
| HT 2022 | 535 | 45 |
| HT 2023 | 489 | 43 |
| HT 2024 | 553 | 41 |
| HT 2025 | 659 | 57 |
| HT 2026 | 834 | 67 |
Om programmet
Programmet riktar sig till dig som är intresserad av grundläggande samhällsproblem. Många av dessa problem är komplexa och sammanflätade. De har ofta både normativa, ekonomiska och politiska aspekter. Programmets unika kombination av filosofi, ekonomi och politik ger dig en god grund för att analysera och bearbeta denna typ av problem. De kunskaper du får förbereder dig för kvalificerade analys- och utredningsarbeten inom skilda sektorer av samhället.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i historia, politik och samhälleBI17,08HP0,85Sökande/plats11,1
- Politices kandidatprogram i nationalekonomi och statsvetenskapBI19,48HP1,20Sökande/plats21,9
- Masterprogram i statsvetenskap med inriktning mot offentlig politik och organisationBI–HP–Sökande/plats15,5
- Kandidatprogram i matematisk ekonomi och statistikBI17,93HP1,30Sökande/plats18,2
- Kandidatprogram i ekonomi och ITBI19,25HP1,25Sökande/plats32,2
- NationalekonomprogrammetBI19,17HP1,25Sökande/plats33,5
- Kandidatprogram i nationalekonomi och statistikBI18,80HP1,25Sökande/plats26,9
- Kandidatprogram i barn, kultur och samhälleBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-10036
SU-10036 · nationell antagning
834 sökande, 67 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,65 | 33 | 18,02 | 28 | 72 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,45 | 7 | 18,45 | 6 | 49 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 20 | 1,15 | 16 | 83 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i filosofi, ekonomi och politik
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i filosofi, ekonomi och politik vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,02, HP 1,15 och BII 18,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i filosofi, ekonomi och politik vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 834 personer, varav 67 i första hand. 50 antogs, alltså 16,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i filosofi, ekonomi och politik vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,02 HT 2026 mot 17,09 HT 2025. Sökande: 834 mot 659.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor42 %(353)
- Män58 %(481)
- 24 år eller yngre84 %699
- 25–34 år13 %110
- 35 år eller äldre3 %25
- Antagna kvinnor48 %(24)
- Antagna män52 %(26)
Anmälningskod SU-10036. Källa: UHR.