Kandidatprogram i ekonomi och IT
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-43022
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 831
- 422 i första hand
- Antagna
- 88
- urval 2
- Reserver
- 628
- Sökande per plats
- 32,2
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,75 | 19,25 | −0,5 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,25 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,06 | 18,75 | −0,31 |
| Antagna totalt | 96 | 88 | −8 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,50). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 11 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 19 terminer och legat kvar i 9 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 19 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,75 → 19,25 (−0,50) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,64 → 19,31 (−0,33) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,84 → 19,32 (−0,52) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,71 → 19,05 (−0,66) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2022 | 19,63 → 19,10 (−0,53) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2021 | 19,70 → 19,43 (−0,27) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2020 | 19,90 → 19,45 (−0,45) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2019 | 19,43 → 18,90 (−0,53) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2018 | 19,27 → 18,55 (−0,72) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
| HT 2017 | 18,83 → 18,27 (−0,56) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,77 | 17,78 |
| HT 2011 | 18,95 | 18,70 |
| HT 2012 | 19,19 | 19,68 |
| HT 2013 | 19,00 | 19,10 |
| HT 2014 | 18,50 | 18,54 |
| HT 2015 | 18,51 | 18,45 |
| HT 2016 | 18,80 | 19,32 |
| HT 2017 | 18,27 | 18,65 |
| HT 2018 | 18,55 | 18,30 |
| HT 2019 | 18,90 | 18,50 |
| HT 2020 | 19,45 | 19,32 |
| HT 2021 | 19,43 | 18,95 |
| HT 2022 | 19,10 | 18,68 |
| HT 2023 | 19,05 | 18,70 |
| HT 2024 | 19,32 | 18,50 |
| HT 2025 | 19,31 | 18,85 |
| HT 2026 | 19,25 | 18,75 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,70 |
| HT 2009 | 1,00 |
| HT 2010 | 1,00 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,20 |
| HT 2014 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2017 | 1,25 |
| HT 2018 | 1,20 |
| HT 2019 | 1,25 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,20 |
| HT 2024 | 1,20 |
| HT 2025 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 850 | 124 |
| HT 2009 | 1 178 | 158 |
| HT 2010 | 1 180 | 133 |
| HT 2011 | 1 848 | 246 |
| HT 2012 | 2 200 | 262 |
| HT 2013 | 2 238 | 244 |
| HT 2014 | 2 139 | 201 |
| HT 2015 | 2 219 | 223 |
| HT 2016 | 2 071 | 220 |
| HT 2017 | 2 082 | 265 |
| HT 2018 | 2 236 | 263 |
| HT 2019 | 1 797 | 281 |
| HT 2020 | 2 183 | 345 |
| HT 2021 | 2 012 | 318 |
| HT 2022 | 2 183 | 331 |
| HT 2023 | 2 370 | 366 |
| HT 2024 | 2 874 | 466 |
| HT 2025 | 2 912 | 474 |
| HT 2026 | 2 831 | 422 |
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i global politisk ekonomi med historiskt perspektivBI18,13HP1,00Sökande/plats15,6
- Masterprogram i Global politisk ekonomiBI–HP–Sökande/plats26,7
- Masterprogram i historiska studier, inriktning ekonomisk historiaBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i filosofi, ekonomi och politikBI18,02HP1,15Sökande/plats16,7
- Kandidatprogram i matematisk ekonomi och statistikBI17,93HP1,30Sökande/plats18,2
- Masterprogram i bank och finans/finansiell ekonomiBI–HP–Sökande/plats13,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-43022
SU-43022 · nationell antagning
2 831 sökande, 422 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 10 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,75 | 52 | 19,25 | 48 | 476 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,06 | 11 | 18,75 | 10 | 179 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 32 | 1,25 | 29 | 483 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i ekonomi och IT
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i ekonomi och IT vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,25, HP 1,25 och BII 18,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i ekonomi och IT vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 2 831 personer, varav 422 i första hand. 88 antogs, alltså 32,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i ekonomi och IT vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,25 HT 2026 mot 19,31 HT 2025. Sökande: 2 831 mot 2 912.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor40 %(1 126)
- Män60 %(1 705)
- 24 år eller yngre83 %2 338
- 25–34 år14 %409
- 35 år eller äldre3 %84
- Antagna kvinnor50 %(44)
- Antagna män50 %(44)
Anmälningskod SU-43022. Källa: UHR.