Kandidatprogram i nationalekonomi och statistik
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-33043
VT 2026urval 2 · SU-33026
Söktryck just nu, VT 2027: 1 483 sökande hittills (145 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 10 av 16 läsår med jämförbara siffror, högre 5 läsår och lika ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 18,91, troligen mellan 18,50 och 19,47.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 210
- 90 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 307
- Sökande per plats
- 26,9
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 373
- 127 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 394
- Sökande per plats
- 30,5
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19 | 18,8 | −0,2 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,25 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,45 | 18,43 | −0,02 |
| Antagna totalt | 55 | 45 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 32 av 33 terminer och stigit i 1 (median −0,74). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 29 av 33 terminer, minst 0,50 under i 23 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 28 av 35 terminer och legat kvar i 7 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 28 av 35 terminer, minst 0,10 under i 18 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,00 → 18,80 (−0,20) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| VT 2026 | 19,17 → 18,64 (−0,53) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,44 → 18,17 (−0,27) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| VT 2025 | 17,84 → 17,22 (−0,62) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2024 | 17,50 → 17,54 (+0,04) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| VT 2024 | 17,97 → 16,61 (−1,36) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2023 | 17,66 → 17,35 (−0,31) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| VT 2023 | 17,50 → 16,76 (−0,74) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,23 → 16,88 (−1,35) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| VT 2022 | 17,97 → 17,21 (−0,76) | 1,10 → 0,95 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,00) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 15,65 | 15,50 |
| VT 2011 | 16,50 | 17,10 |
| HT 2011 | 16,70 | 17,30 |
| VT 2012 | 17,25 | 16,98 |
| HT 2012 | 17,20 | 17,89 |
| VT 2013 | 17,60 | 17,90 |
| HT 2013 | 18,70 | 18,80 |
| VT 2014 | 17,60 | 17,40 |
| HT 2014 | 18,00 | 18,10 |
| VT 2015 | 18,00 | 18,31 |
| HT 2015 | 18,54 | 18,50 |
| VT 2016 | 18,60 | 18,05 |
| HT 2016 | 19,17 | 18,69 |
| VT 2017 | 18,35 | 18,24 |
| HT 2017 | 18,70 | 18,71 |
| VT 2018 | 17,70 | 17,82 |
| HT 2018 | 19,11 | 18,36 |
| VT 2019 | 17,83 | 17,90 |
| HT 2019 | 18,51 | 19,86 |
| VT 2020 | 17,50 | 18,72 |
| HT 2020 | 18,91 | 19,27 |
| VT 2021 | 18,45 | 18,55 |
| HT 2021 | 18,06 | 18,28 |
| VT 2022 | 17,21 | 17,50 |
| HT 2022 | 16,88 | 16,66 |
| VT 2023 | 16,76 | 16,50 |
| HT 2023 | 17,35 | 17,71 |
| VT 2024 | 16,61 | 17,50 |
| HT 2024 | 17,54 | 17,40 |
| VT 2025 | 17,22 | 17,66 |
| HT 2025 | 18,17 | 18,41 |
| VT 2026 | 18,64 | 18,80 |
| HT 2026 | 18,80 | 18,43 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | – |
| HT 2008 | – |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,50 |
| VT 2010 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,60 |
| VT 2011 | 0,80 |
| HT 2011 | 0,90 |
| VT 2012 | 1,00 |
| HT 2012 | 1,00 |
| VT 2013 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| VT 2014 | 1,15 |
| HT 2014 | 1,30 |
| VT 2015 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,40 |
| VT 2016 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,45 |
| VT 2017 | 1,25 |
| HT 2017 | 1,30 |
| VT 2018 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,30 |
| VT 2019 | 1,20 |
| HT 2019 | 1,25 |
| VT 2020 | 1,10 |
| HT 2020 | 1,30 |
| VT 2021 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,20 |
| VT 2022 | 0,95 |
| HT 2022 | 0,95 |
| VT 2023 | 1,00 |
| HT 2023 | 1,00 |
| VT 2024 | 0,95 |
| HT 2024 | 1,05 |
| VT 2025 | 1,05 |
| HT 2025 | 1,15 |
| VT 2026 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 355 | 24 |
| VT 2009 | 352 | 25 |
| HT 2009 | 477 | 29 |
| VT 2010 | 476 | 28 |
| HT 2010 | 500 | 33 |
| VT 2011 | 493 | 57 |
| HT 2011 | 560 | 36 |
| VT 2012 | 478 | 52 |
| HT 2012 | 715 | 63 |
| VT 2013 | 671 | 72 |
| HT 2013 | 974 | 89 |
| VT 2014 | 843 | 87 |
| HT 2014 | 825 | 67 |
| VT 2015 | 914 | 78 |
| HT 2015 | 1 016 | 80 |
| VT 2016 | 1 002 | 96 |
| HT 2016 | 1 066 | 90 |
| VT 2017 | 1 067 | 102 |
| HT 2017 | 944 | 87 |
| VT 2018 | 1 031 | 109 |
| HT 2018 | 949 | 80 |
| VT 2019 | 815 | 93 |
| HT 2019 | 679 | 61 |
| VT 2020 | 700 | 89 |
| HT 2020 | 758 | 76 |
| VT 2021 | 821 | 93 |
| HT 2021 | 619 | 56 |
| VT 2022 | 727 | 69 |
| HT 2022 | 585 | 32 |
| VT 2023 | 639 | 67 |
| HT 2023 | 622 | 42 |
| VT 2024 | 764 | 67 |
| HT 2024 | 771 | 64 |
| VT 2025 | 995 | 109 |
| HT 2025 | 1 083 | 72 |
| VT 2026 | 1 373 | 127 |
| HT 2026 | 1 210 | 90 |
Om programmet
Programmet syftar till att ge studenten förmåga att använda nationalekonomiska och statistiska metoder i kvantitativ samhällsekonomisk analys. Efter avslutad utbildning kommer studenten att kunna arbeta i privat eller offentlig sektor som kvantitativ analytiker med nationalekonomisk och/eller statistisk inriktning. Man kommer att vara kvalificerad att utföra utrednings- och analysarbete inom området.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Nationalekonomer och makroanalytiker m.fl. | 56 500 kr42–82 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Masterprogram i nationalekonomiBI–HP–Sökande/plats15,1
- Masterprogram i statistikBI–HP–Sökande/plats4,9
- NationalekonomprogrammetBI19,17HP1,25Sökande/plats33,5
- Kandidatprogram i statistik och dataanalysBI17,03HP1,10Sökande/plats8,7
- Kandidatprogram i matematisk ekonomi och statistikBI17,93HP1,30Sökande/plats18,2
- Politices kandidatprogram i nationalekonomi och statsvetenskapBI19,48HP1,20Sökande/plats21,9
- Masterprogram i matematisk statistik och maskininlärningBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i offentlig förvaltning och EU - Programinriktning nationalekonomiBI–HP–Sökande/plats11,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-33043
SU-33043 · nationell antagning
1 210 sökande, 90 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19 | 32 | 18,8 | 25 | 229 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,45 | 5 | 18,43 | 5 | 88 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 18 | 1,25 | 15 | 262 |
VT 2026: anmälningskod SU-33026
SU-33026 · nationell antagning
1 373 sökande, 127 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,17 | 30 | 18,64 | 24 | 272 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,94 | 7 | 18,8 | 6 | 134 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 18 | 1,20 | 15 | 336 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i nationalekonomi och statistik
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i nationalekonomi och statistik vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,8, HP 1,25 och BII 18,43. VT 2026: BI 18,64, HP 1,20 och BII 18,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i nationalekonomi och statistik vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 1 210 personer, varav 90 i första hand. 45 antogs, alltså 26,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 483 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i nationalekonomi och statistik vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,8 HT 2026 mot 18,17 HT 2025. Sökande: 1 210 mot 1 083.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor33 %(401)
- Män67 %(809)
- 24 år eller yngre86 %1 043
- 25–34 år12 %147
- 35 år eller äldre2 %20
- Antagna kvinnor27 %(12)
- Antagna män73 %(33)
Anmälningskod SU-33043. Källa: UHR.